Polák měl v Česku krátit daně, škoda za 145 milionů. U soudu odmítl vypovídat

Hradec Králové - Polák Adam Filus, který podle obžaloby zkrácením daně při dovozu a prodeji tabákových listů způsobil škodu za 145 milionů korun, dnes u Krajského soudu v Hradci Králové odmítl vypovídat. Ve svých výpovědích na policii uvedl, že se necítí vinen, protože neporušil zákon.

Podle spisu Filus zkrátil daň při obchodování se 70.536 kilogramy částečně odřapíkovaného tabáku, drtivou většinu z tohoto množství do Česka od července 2013 do srpna 2014 dovezl. Po přesypání do menších pytlů, načechrání a někdy i zvlhčení dodával do svých provozoven rozmístěných po České republice jako hnojivo či stelivo.

V prodejnách si ho zákazníci mohli za poplatek přímo nařezat či nadrtit. Podle spisu však šlo o tabák ke kouření podléhající spotřební dani z tabákových výrobků, kterou však obžalovaný nezaplatil, neplatil také daň z přidané hodnoty.

Dvaašedesátiletý Filus na policii uvedl, že tabákové listy podle něj nepodléhají spotřební dani. "Zákon jsem neporušoval, já prodával tabákové listy, zakazník si je nařezal sám," uvedl na policii Filus. Podle svých slov listy, který nakupoval v Polsku či Bulharsku, nijak neupravoval.

U hradeckého soudu dnes dopoledne vypovídala například Jarmila Tuzarová, která ve svých 13 prodejnách v Ústeckém a Libereckém kraji tabákové listy od obžalovaného prodávala. "My jsme to prodávali jako hnojivo, zákazníci si to za malý poplatek řezali, nevím, na co to ti lidé používali. Jestli to šlo používat na kouření, to nevím, já sama nekouřím," řekla svědkyně.

Podnikatelka během výslechu přiznala, že ji tabákové listy z prodejen několikrát zabavili celníci. "Při kontrolách říkali, že by se měla spotřební daň platit, ale my jsme namítali, že to ještě nebylo uzákoněné," řekla žena. Podle svých slov kilogram tabákových listů prodávala za zhruba 800 korun, denně v každé z prodejen prodala dva až tři kilogramy tabákových listů. Další svědkyně vypověděla, že od Filuse nakoupila tabákové listy za 190 korun za kilogram a zákazníkům je prodávala například na vykuřování skleníků.

Policie na vyšetřování s krycím názvem List spolupracovala v rámci týmu Kobra v Královéhradeckém kraji s finanční a celní správou. První případy související s prodejem tabákových listů zaznamenala celní správa v roce 2013, aktivity cizince začal prověřovat Celní úřad pro Olomoucký kraj. Poté, co muž své podnikání přesunul do Hradce Králové, začali případ řešit místní úřady a od listopadu 2014 také policisté. Obžalovanému hrozí až 10 let vězení, hlavní líčení je nařízené také na 14. října, kdy by měl soud pokračovat ve výsleších svědků.

Související

Soud, ilustrační foto

Advokát Michal si má odsedět pět let za krácení daní, dostal i vysoký peněžitý trest

Za krácení daní při prodeji pozemků v pražských Hodkovičkách dnes soud uložil advokátovi Davidu Michalovi i podnikateli Ferdinandu Überallovi pět let vězení. Dal jim také peněžité tresty - Michal má zaplatit tři miliony, Überall 500.000 korun. Verdikt není pravomocný, oba muži se ihned odvolali. Vinu odmítají a své stíhání označují za šikanu. Michal, který působí v advokátní kanceláři MSB Legal, figuroval v některých kauzách spojených s lobbistou Ivem Rittigem.
Soud, ilustrační foto

Advokát Michal a podnikatel Überall prý zkrátili daně o téměř 30 milionů, žalobce navrhl trest

Státní zástupce žádá pro advokáta Davida Michala a podnikatele Ferdinanda Überalla šest a pět let vězení ze zkrácení daní o 29,8 milionu korun při prodeji pozemků v pražských Hodkovičkách. V dnešní závěrečné řeči dále navrhl, aby soud Michalovi zakázal na pět let výkon advokacie a Überallovi na stejnou dobu činnost ve statutárních orgánech firem. Oba muži vinu odmítají, obžalobu opakovaně označili za šikanu. Rozsudek soud vynese ve čtvrtek.

Více souvisejících

Krácení daní soudy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy