Soudce Berka dostal 8,5 roku za zfalšované konkurzy

Tábor - Konkurzní soudce Jiří Berka má jít na 8,5 roku do vězení za zmanipulované konkurzy. Táborský soud dnes zároveň odsoudil dalších osm lidí ze skupiny kolem Berky, která podle obžaloby způsobila na základě zfalšovaných konkurzů škodu 264 milionů korun. Uložil jim tresty v rozpětí od dvouleté podmínky do 8,5 roku vězení. Policie a následně soudy řeší tento případ od roku 2003. Původně se obžaloba týkala 12 lidí, po amnestii jich zůstalo devět. Tresty nejsou pravomocné, ale řada obhájců se vyjádřila, že se jejich klienti pravděpodobně odvolají.

"Rozsudek není uspokojivý, ale vzhledem k tomu, jak probíhalo hlavní líčení poté, co věc byla vrácena od Vrchního soudu v Olomouci, tak jsme takové rozhodnutí očekávali," řekl novinářům Berkův obhájce Rudolf Axmann.

Dnešního líčení se neúčastnil žádný z obžalovaných, všichni požádali o projednávání v jejich nepřítomnosti. Soud v součtu rozdal tresty ve výši 49,5 roku nepodmíněně, pěti lidem zabavil majetek a většině z devíti obžalovaných zakázal výkon jejich funkce.

Předseda senátu Zdeněk Kučera dnes četl rozsudek bez odůvodnění téměř dvě hodiny. Připustil, že šlo o komplikovanou kauzu. "Podobných kauz je řada, například H-System a další. Ale i tohle byla skutečně složitá záležitost," řekl.

Obžaloba se týkala hlavně trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele, účasti na zločinném spolčení, poškození věřitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku nebo nepravdivého znaleckého posudku.

Vleklý případ pozastavila i amnestie prezidenta Václava Klause v lednu 2013. Na jejím základě soud letos v září zastavil stíhání tří obžalovaných, Jana Harangoza a Marty Čihákové.

Táborský soud začal kauzu řešit v roce 2005. O pět let později Berku nepravomocně odsoudil na devět let, stejný trest dostali i obžalovaní Daniel Thonat. Nepodmíněné tresty v rozmezí od 6,5 roku do osmi let si vyslechlo dalších pět mužů. Obžalovaní působili jako soudci, konkurzní správci, podnikatelé i soudní znalci.

Dnešní verdikt přibližně kopíruje pět let stará rozhodnutí. "Rozdíl v trestu je pouze půl roku. Pokud si uvědomíme, že věc se měla stát v letech 2002 a 2003, což je 13 let, tak je to velmi výrazný trest," řekl Berkův obhájce Axmann.

Podstatou kauzy je podle obžaloby to, že Berka ve spolupráci s dalšími lidmi poslal na základě zfalšovaných dokumentů do konkurzu deset firem. Policie začala skupinu odhalovat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka podle obžaloby vyhlásil na základě padělaných dokumentů. K Union bance později přibylo obvinění za zmanipulování dalších konkurzů, například společností ZKL Klášterec nad Ohří, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovka Brno, Retema, Krušnohorské strojírny a Báňské stavby Most.

Související

Ústavní soud ČR

Bývalý soudce Berka podal ústavní stížnost, odpykává si trest za zmanipulované konkurzy

Bývalý ústecký soudce Jiří Berka, jenž si má za zmanipulované konkurzy odpykat sedm let ve vězení, podal ústavní stížnost. Na Ústavní soud se postupně obracejí také někteří další aktéři vleklé kauzy. Tresty jim letos potvrdil Nejvyšší soud, zrušil jen propadnutí majetku u části odsouzených, pokládá je za špatně podložené a také nadbytečné, i s ohledem na délku řízení.

Více souvisejících

Jiří Berka soudy

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy