ROZHOVOR – Namísto pohody se advent a Vánoce pro mnoho z nás změní ve značně stresující období. Lze si vůbec ještě ve dnešní uspěchané době užít nejkrásnější svátky v roce v poklidu? Se žádostí o rady, jak Vánoce přežít bez újmy na duševním zdraví, se EuroZprávy.cz obrátily na Ivu Šolcovou z Psychologického ústavu Akademie věd ČR.
Advent a Vánoce by měly být dobou klidu, realita je ale většinou jiná. Máte obecné rady, jak se v tomto svátečním období vyhnout stresu nebo ho alespoň zmírnit?
Lidé si většinou s nadšením přečtou obecné rady a chovají se i nadále podle svých zavedených zvyklostí a zažitých vzorců chování. I ateisté, pro které není hlavním důvodem oslava narození Ježíše Krista, by se mohli zaměřit spíše na kouzlo a magičnost vánočních dní. Lidé by se měli setkávat, snažit se o porozumění, odpouštět si.
Důležité je mít na paměti, že Vánoce mají být svátky radosti a odolat tlaku všemožných obchodních řetězců, pro které jsou Vánoce především přehlídkou rekordních tržeb Dobré je včas se vpravit do žádoucí atmosféry vánoční výzdobou, ta může zdobit byt již od začátku adventu. Již pohled na vánočně vyzdobený byt je zklidňujícím momentem.
Jaké „psychologické chyby" lidé nejčastěji během Vánoc dělají?
Většinou si stanoví nesplnitelné cíle: dokonale uklizenou domácnost, pečivo jako z reklamy na cukroví... – a stresové reakce plynou z pocitu, že nemohu něčemu dostát.
Zvládají vánoční shon lépe muži, či ženy? Či ještě jinak – pro které typy lidí jsou Vánoce nejvíc stresující?
Jistě jsou náročnější pro ženy, protože u nás přetrvává tradiční dělení rolí a většina úklidu, leštění, vaření, pečení je na ženách.
Spousta lidí žije sama (z různých důvodů) a pro ně bývají Vánoce obzvlášť zatěžující. Co byste jim poradila?
Pokud je to v jejich finančních možnostech, je dobré jet na dovolenou – i třeba do teplých krajů. U nás to doposud není moc zvykem, ale v zahraničí se osvědčuje patřit do komunity lidí s podobným osudem, která se schází a společně tráví (nejen vánoční) čas.
Pokud není nějaký závažný důvod proti, vřele doporučuji domácího mazlíčka. Byt už pak není nikdy prázdný, protože je zde živá bytost, která se na jeho obyvatele vždy těší a nadšeně jej vítá. Péče o domácí zvíře má navíc prokázaný pozitivní vliv na zdraví.
Vy jste mimo jiné pracovala jako klinická psycholožka. Setkala jste se ve své praxi s případem, že by se člověk během Vánoc zcela psychicky „sesypal"?
Nesetkala, myslím, že se Vánoce v tomto smyslu asi přeceňují, na osamělé lidi spíše doléhá jejich každodenní osamělost v průběhu celého roku.
V době Vánoc se sházejí rodiny a ve vzduchu bývá cítit únava a nervozita. Jak nejúčinněji zabránit hádce či jinému konfliktu?
Asi důležitější než bránit, je nenechat hádky či konflikty dlouhodobě kalit atmosféru. Důležité je povznést se „ve vyšším zájmu" nad vlastní negativní pocity a vyjít druhému vstříc nějakým smírným gestem.
Krom zmíněného stresu, jaké další psychologické dopady (pozitivní i negativní) mohou Vánoce na člověka mít?
S pozitivním přístupem k Vánocům by se měly projevit pozitivní pocity – setkávají se rodiny, příbuzní, známí. Mít kolem sebe blízké osoby je nesmírně důležité, podle psychiatra G. Vaillanta to nejdůležitější...jeho vlastními slovy „Jediné, na čem v životě opravdu záleží, jsou naše vztahy s druhými lidmi". (G. Vaillant k tomuto výsledku dospěl poté, co po 40 let sledoval život skupiny původně 248 vysokoškolských studentů).
Výběr dárků je samozřejmě individuální, přesto se zeptám. Co a komu určitě nekupovat (obecně) a co naopak většinou potěší nejvíc?
Na dárcích je poznat, zda je dárce pořizoval se znalostí toho, co by obdarovaného potěšilo. Takové dárky nemusí být nákladné a když je na nich vidět, že dotyčný při jejich pořizování na obdarovaného myslel, určitě potěší více než drahá kazeta z drogerie..
Je dle Vás lepší nakupovat dárky s předstihem, nebo to spíš nechat na poslední chvíli?
Podle mne je lepší kupovat dárky s předstihem, ale stejně to vždy řeším na poslední chvíli.
Lze stanovit hranici, kolik dárků dítěti koupit?
Prarodiče a někteří rodiče si stejně nedají říci. A děti jsou špatní diplomati a často pro jeden dárek, kterým jsou okouzlené, zapomenou na ty ostatní, což je pro babičky a dědečky často velmi frustrující. Osobně nejsem pro příliš početné či nákladné dárky.
Jak dítěti nejlépe vysvětlit onu „lež" s Ježíškem?
Ježíšek patří k magickým aspektům Vánoc, děti v nějakém věku na něj stejně přestanou věřit, většinou vlivem starších kamarádů.
A jak jako psycholožka Vánoce prožíváte Vy, resp. máte vlastní „trik" na zvládání stresu?
Nemyslím, že bych v souvislosti s Vánocemi prožívala stres. Na dokonalý úklid jsem v domácnosti, kterou s námi sdílí psi a kočky, dávno rezignovala. Těším se na děti a vnoučata. A snažím se mít dost času na procházky a na koncerty.
Děkujeme za rozhovor.
Související
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
Konečně zimní počasí. Letošní Vánoce budou jiné, potvrdili meteorologové
Vánoce , Iva Šolcová (psycholožka) , rozhovor
Aktuálně se děje
včera
Smutná zpráva v úvodu roku. Zemřel kněz Miloslav Fiala
včera
Čeští hokejoví junioři přehráli Kanadu a po třech letech si zahrají na MS o zlato
včera
Útočník z obchodního centra v Hradci Králové míří do vazby
včera
Maduro se cítí nevinen. Jsem venezuelský prezident, hlásal před soudem
včera
Babišova vláda si schválila program. Cílem je prosperující a stabilní Česko
včera
Policie vyšetřuje vraždu na Strakonicku. Část těla hledali potápěči v řece
včera
Mrazy budou i nadále silné. Meteorologové prodloužili varování
včera
Grónský premiér vyzval Trumpa, aby přestal s nátlakem a konečně se vzdal fantazií o anexi
včera
"To, co předvádí SPD, je nechutné." Fiala za výroky o Vrběticích schytává kritiku od ANO i opozice
včera
Obrněná vozidla a vrtulníky převážejí Madura do soudní síně
včera
Odporné, zhodnotilo za potlesku veřejnosti Okamurův projev litvínovské ANO. Babiš jej brání
včera
Místo, kde drží Madura, má k luxusu daleko. Na soudní líčení čekají najatí profesionálové
včera
Táhla kotvu po dně, dokud nenarazila na kabely. Finsko zadrželo sabotážní loď plující z Ruska
včera
Strach narůstá. Trump po Venezuele potvrdil zájem o Grónsko, Británie nepotvrdila, že by jeho anexi odsoudila
včera
Moskevské vysílání, udeřil Kupka. Fiala z SPD zpochybňoval ruskou vinu za Vrbětice
včera
Trumpův zásah ve Venezuele ztrapnil ruskou armádu. Další na řadě by měl být Putin, naznačil Zelenskyj
včera
Venezuela disponuje největšími zásobami ropy na světě. Trump je chce využít, čeká jej ale tvrdý střet s realitou
včera
Kolumbie, Mexiko, Kuba i Grónsko. Trump po zásahu ve Venezuele vyhrožuje dalším zemím
včera
Je po Venezuele na řadě Grónsko? Frederiksenová poslala Trumpovi ostrý vzkaz
včera
Rodríguezová obrátila. Po Trumpových hrozbách dalšími údery požaduje spolupráci s USA
Americký prezident Donald Trump oznámil po sobotní vojenské operaci zásadní změnu v latinskoamerické politice, když prohlásil, že Spojené státy budou nyní Venezuelu fakticky řídit. Současně varoval zbývající představitele tamní vlády, že pokud nebudou plně spolupracovat na jeho plánech pro nápravu země, může následovat další vojenský úder. Trumpovy kroky přicházejí v reakci na dlouhodobou krizi a jsou prezentovány jako snaha o nastolení nového řádu.
Zdroj: Libor Novák