Okamžitá výpověď Sitty z papírny Neograph platí, rozhodl soud

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 dnes zamítl žalobu, kterou se bývalý generální ředitel papírny Neograph Vladimír Sitta starší bránil proti výpovědi ze své někdejší firmy. Okamžitou výpověď dostal mimo jiné kvůli mediálnímu vyjádření v kauze údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik, označil ji za mstu. Podle soudu byla Sittova pracovní smlouva neplatná, protože se překrývala jeho činnost generálního ředitele a statutárního orgánu firmy. Sitta, který v kauze jízdenek svědčí proti lobbistovi Ivu Rittigovi, to odmítá a obratem se odvolal.

Obvodní soud dal přitom v minulosti Sittovi za pravdu a rozhodl, že výpověď je neplatná. Tehdy uvedl, že ze strany Neographu (dnes Security Paper Mill) zřejmě jde o pokračující boj o kontrolu nad firmou a že podmínky pro okamžitý vyhazov nebyly naplněny. Odvolací senát mu však poté pracovněprávní spor vrátil k dalšímu dokazování. "Soud vycházel ze závěrů pražského městského soudu a z konstantní judikatury," zdůvodnila dnes stručně změnu názoru předsedkyně senátu Jaroslava Novotná.

Papírnu Neograph Sitta založil a ve funkci jejího generálního ředitele působil od roku 1997. Okamžitou výpověď dostal počátkem roku 2012. Firma v ní uvedla, že zvlášť hrubým způsobem porušil své povinnosti, a to jednak svým prohlášením do médií, jednak svou činností v údajně konkurenční společnosti Nanograph.

V médiích Sitta upozornil na smlouvu mezi Neographem a pražským dopravním podnikem a především na související poradenskou smlouvu Neographu se společností Cokeville Assets, která sídlí na Panenských ostrovech. Přes ní podle policie putovaly provize z výroby jízdenek k Rittigovi. Za důvod svého prohlášení označil to, že si nepřál, aby byla firma Neograph zatahována do něčeho, s čím nesouhlasil. Jízdenky podle něj byly nesmyslně předražené téměř o 50 procent.

Kvůli svému působení v Neographu čelí Sitta obžalobě ze zneužití postavení v obchodním styku. Pražský městský soud ho v tomto ohledu zatím nepravomocně uznal vinným, upustil však od potrestání. Sittovi prý šlo o dobrou věc, avšak bojoval za ni nesprávnými prostředky. Soudce připustil, že za trestním stíháním mohla stát pomsta Rittigových lidí právě kvůli zveřejnění informací o vyvádění peněz z dopravního podniku.

V Sittův prospěch neúspěšně podala stížnost pro porušení zákona exministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Stížnost se týkala toho, že státní zástupkyně obviněnému Sittovi zakázala hlasovat na valné hromadě Neographu, a muž tak ve firmě přišel o 43 procent akcií. Sitta chce kvůli tomu žalovat stát o 200 milionů korun.

Související

Více souvisejících

Vladimír Sitta Neograph (papírny) soudy

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy