Vraždy, vězení, luxus. Jak dopadli bossové českého podsvětí?

Praha - Ve středu zemřel bývalý majitel Discolandu Sylvie a nekorunovaný král pražského podsvětí 90. let Ivan Jonák. Nebyl ale jediným, kdo kdy české podsvětí ovládal. A někteří z těchto bossů nedopadli vůbec dobře. Připomeňte si osudy těch nejznámějších.

Užívali si života plnými doušky, díky milionům v kapse si to mohli dovolit. Často ale balancovali na hraně zákona (i za ní) a spolupracovali s lidmi, kteří neváhali vydírat, zastrašovat i vraždit. Jak skončili?

Diskotékový král Ivan Jonák

V 90. letech ovládl Jonák prostředí pražských diskoték. Vlastnil populární Discoland a peníze se mu jen hrnuly. Neváhal svůj majetek dávat okázale najevo - pořádal drahé pitky s kamarády, proslul venčením medvěda, ale třeba také nahou jízdou ulicemi Prahy v kabrioletu.

Podle soudu si měl v roce 1994 objednat vraždu manželky, za jejíž smrt si odseděl 18 let ve vězení. Na svobodu se dostal v roce 2014, užil si jí ale pouhé dva roky. Zemřel letos v únoru, patrně kvůli zdravotním problémům.

'Kmotr' František Mrázek

František Mrázek byl jedním z nejbohatších mužů v historii Česka. Sám svůj majetek odhadoval na několik miliard korun. Už za socialismu se zabýval spekulacemi se vším možným a vydělal první miliony. Po revoluci začal skupovat reality a pomocí jejich zastavování podvodně vylákal z bank miliardu korun. Odhady ceny nemovitostí totiž byly nadhodnocené.

Mrázkovi všechno bez problémů vycházelo, měl totiž věrné spolupracovníky v řadách policie, tajných služeb i politiků. Díky těmto kontaktům likvidoval konkurenci a ovlivňoval kauzy, které se ho mohly týkat. Zároveň si zajistil, že sám nebyl vyšetřován. Nepohodlné lidi neváhal vydírat a nechat zabíjet. Připisováno je mu minimálně deset vražd.

Na policisty, politiky, ale i další lidi celá léta sbíral kompromitující materiály, což se mu nejspíš nakonec stalo osudným. 25. ledna 2006 ho na parkovišti před jeho firmou v pražské Lhotce někdo střelil přímo do srdce. Vraha se policii nikdy nepodařilo vypátrat.

Kolotočář Václav Kočka mladší

Rodina Kočkových do dnešních dní vlastní lunapark na pražském Výstavišti a Václav Kočka st. je považován za otce Matějské pouti. Měl to být právě Václav Kočka mladší, který měl po otci rodinný podnik a správu pohádkového bohatství převzít.

Blízkým přítelem a společníkem rodiny je údajně jeden z nejvlivnějších členů ruské mafie Andrej Korpljakov. Mezi věrné přátele měl patřit například také Luděk Žalud z nechvalně známého Berdychova gangu či současní i bývalí vysocí představitelé ČSSD Jiří Paroubek nebo Zdeněk Škromach. V řadách policie udržují blízké kontakty s Josefem Douchou, který vyšetřoval Orlické vraždy.

Kvůli kompromitujícím materiálům na členy ČSSD byli spojováni také s vraždou Františka Mrázka, jejich účast se ale nikdy neprokázala.

Osudným pro Kočku mladšího byl rok 2008 a křest knihy Jiřího Paroubka v restauraci Monarch v Praze. Kočkův otec se tady nepohodl s podnikatelem Bohumírem Ďuričkem a Kočka mladší kvůli tomu Ďurička fyzicky napadl. Podnikatel vytáhl pistoli a údajně v sebeobraně Kočku třikrát střelil, ten na místě zemřel. Ďuričko si odpykává trest 12,5 roku vězení.

Útěkář Radovan Krejčíř

Krejčíř pocházel z Ostravy, už brzy se před ním ale museli třást i největší bossové z hlavního města. Pohádkové bohatství mu přinesla kupónová privatizace - podařilo se mu shromáždit tisíce knížek a velmi výhodně investovat. Později se ukázalo, že jeho majetek nepochází jen z legální činnosti. Policie ho stíhala kvůli daňovým podvodům, nedovolenému ozbrojování či tunelování. Spojován je také s objednávkou několika vražd a napojením na mafii.

V roce 2005 už to vypadalo, že sklapla past. K policii se dostala informace o plánované vraždě celníka, na kterého chtěl Krejčíř hodit zpronevěru, a přijela Krejčíře zatknout do jeho vily v Černošicích. Při domovní prohlídce se mu ale podařilo utéct a odletěl na Seychely.

V roce 2007 odjel do Jihoafrické republiky (JAR), kde ho zatkla policie, protože měl přicestovat na falešný pas. České úřady tehdy vyjednávaly o jeho vydání do Česka, ale neúspěšně. Policie v JAR ho nakonec propustila. Krejčíř si rychle vytvořil kontakty na tamní podsvětí.

Podle soudu obchodoval s drogami a se zbraněmi a je spojen minimálně s deseti vraždami, únosy a vydíráním. Údajně si 'vydělal' více než 100 milionů.V únoru 2016 ho v JAR odsoudili k 35 letům vězení. Během svého pobytu za mřížemi se několikrát pokusil o útěk, ani s pomocí milionových úplatků se mu to ale nepovedlo.

Související

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí

Poprask na internetu: S kým se to Babiš vyfotil?

Praha - Sociální sítě opět šokovala fotografie s ministrem financím Andrejem Babišem. Týden poté, co se pochlubil, že vystál frontu na toalety na hudebním festivalu ve středočeských Milovicích, zapózoval s Ivanem Jonákem, který si odseděl osmnáct let za zosnování vraždy manželky.

Více souvisejících

Ivan Jonák (boss podsvětí, Discoland) František Mrázek (zavražděný podnikatel) Radovan Krejčíř

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 35 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy