V kauze ukradeného obrazu od Toyen padly podmínky. Dobré skutky jsou trestány, reagoval obviněný

Benešov - Benešovský soud dnes uložil dvouleté podmíněné tresty v kauze kradeného obrazu Severní krajina malířky Toyen. Dal tak za pravdu obžalobě, podle níž se poslední držitel díla Josef Běhunčík a dva prostředníci Pavel Filip a Patrik Šimon pokusili o legalizaci výnosů z trestné činnosti, když nabízeli původním majitelům 1,8 milionu korun za vymazání plátna z registru kradených děl. Benešovský soud je v minulosti zprostil obžaloby, Nejvyšší soud ale případ vrátil k novému projednání. Rozsudek není pravomocný, všichni obžalovaní se odvolali.

Šimon, který se jako jediný z trojice dnešního jednání zúčastnil, označil verdikt za absurdní a připomněl, že stejná soudkyně v minulosti vynesla rozsudek v jeho prospěch. Je tak podle něj logické, že se musí odvolat. "Já mohu každému poradit, kdo chce dělat dobré skutky, aby si to dobře rozmyslel, protože dělat dobré skutky je v této zemi trestáno," řekl novinářům po vynesení rozsudku. Narážel tak na skutečnost, že obžalovaní chtěli s rodinou původní majitelky uzavřít dohodu o finanční kompenzaci.

Soudkyně Ivana Doubková podotkla, že okresní soud byl vázán právním názorem Nejvyššího soudu. Z důkazů podle ní vyplynulo, že skutek se stal a všichni se ho dopustili vědomě. Poukázala na to, že legalizací výnosů z trestné činnosti není jen takzvané praní špinavých peněz, ale i pokus o zastírání původu věci. Tresty stanovila - i s přihlédnutím k dosavadní bezúhonnosti obžalovaných - při dolní hranici trestní sazby a označila je za výchovné. Všem vyměřila dvouletý trest vězení s podmíněným odkladem na jeden rok.

Obraz surrealistické umělkyně v roce 1992 ukradli zloději rodině Mlady Filípkové. Běhunčík ho v roce 1996 koupil údajně za 3,5 milionu korun a o deset let později se dílo rozhodl prodat. Oslovil kvůli tomu svého známého, akademického sochaře Filipa, který zaangažoval obchodníka s uměním Šimona. Oba začali vyjednávat s rodinou Filípkové. Podle obžaloby nabízeli rodině nejdříve dva a poté 1,8 milionu Kč, přestože věděli, že cena obrazu je mnohem vyšší. Podle soudkyně je současná hodnota díla sedm až osm milionů korun a prodejní cena by se mohla pohybovat mezi osmi a deseti miliony.

Šimon už dříve namítl, že kdyby chtěl zastírat původ obrazu, musel by ho minimálně přemalovat. Kdyby mu prý Filípková řekla, že na vlastnictví trvá, ve věci by se neangažoval. Obhajoba poukazovala i na to, že Běhunčík se s obrazem nijak netajil a ukazoval ho známým, což u soud potvrdil mimo jiné herec a výtvarník Jan Kanyza.

Soudkyně Doubková uvedla, že trestní řízení nemůže vyřešit vlastnictví obrazu. V současnosti je olejomalba v soudní úschově a její vlastnictví řeší soud pro Prahu 10. Podle Doubkové je ale toto řízení zatím přerušeno.

Související

Karel Gott

Rekordní aukce: Obraz od Karla Gotta překonal vyvolávací cenu pětinásobně

Obraz surrealistické malířky Toyen nazvaný Ráj černochů koupil zájemce na aukci v Praze za 31,68 milionu korun včetně aukční přirážky, řekla ČTK mluvčí galerie Kodl Terezie Kaslová. Je druhým nejdražší dílem této umělkyně po obraze Šero v pralese, za který dal kupec před dvěma lety 36 milionů korun. Olej Ráj černochů namalovala Toyen v roce 1925. Do dnešní aukce šel s vyvolávací cenou 18 milionů Kč. Jako zvláštní položka byl v aukci zařazen obraz nedávno zesnulého zpěváka Karla Gotta.

Více souvisejících

Toyen (Marie Čermínová) Umění soudy

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 2 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

včera

Karta se otáčí. Trump svými cly neplánovaně podpořil obchod v Evropě

Donald Trump se neúmyslně stal podporovatelem volného obchodu – alespoň v Evropě. Americký prezident svým „America First“ tarifním režimem vyvolal vlnu snahy ostatních zemí posílit vzájemné obchodní vztahy a čelit dopadům na své exporty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy