Omezování práv Čechů při návštěvě z Číny? Iniciativa sepsala ostrou výzvu politikům

Praha - Podle několika osobností a protikorupčních iniciativ došlo při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze k omezování občanských práv. Žádají proto prošetření všech incidentů.

Dopisem vyzvali poslance, senátory a členy vlády, aby důkladně prošetřili neodůvodněná opatření a všechny incidenty, při nichž byli napadáni čeští občané. Po vládě a prezidentovi Miloši Zemanovi požadují, aby se zastali občanů a protestovali proti postupu čínského velvyslanectví v Praze během návštěvy.

"Ulice Prahy ovládly skupiny příslušníků jiného státu, kteří se k našim občanům chovali nehorázným způsobem, jako by zde nebyli hosty, ale pány. Čeští občané, kteří si dovolili vyjádřit svůj protest proti současnému čínskému režimu a jeho představitelům například vyvěšením tibetské vlajky, byli navíc popotahováni také Policií České republiky, jako by byli nepřáteli státu," píší autoři otevřeného dopisu.

Dopis podepsali představitelé protikorupční iniciativy Vraťte nám stát! spolu s filozofem Václavem Němcem, advokátkou Hanou Marvanovou, analytikem a publicistou Petrem Havlíkem, představitelem hnutí Politika a svědomí Jakubem Múčkou, herečkou a výtvarnicí Ester Geislerovou, dramaturgem Janem Šternem, sociologem Ivanem Fišerem, herečkou a tanečnicí Kristýnou Liškou Bokovou a herečkou Jenovéfou Bokovou.

Podle nich v důsledku opatření přijatých v době návštěvy čínského prezidenta "nejenže došlo k okleštění ústavně garantovaných občanských práv, ale veřejné instituce a policie České republiky se v podstatě staly prodlouženou rukou represivních složek nedemokratického státu".

"Zcela neodůvodněnými restriktivními opatřeními bylo omezeno ústavně garantované právo na svobodu shromažďování. Pokojná shromáždění českých občanů se nemohla konat na místech, kde byla předem řádně ohlášena. Tato omezení nelze ospravedlnit žádnými bezpečnostními ohledy. Utrpěl by snad čínský prezident nějakou zdravotní újmu, pokud by se setkal s autentickým názorem občanů ČR? Bylo snad v zájmu bezpečnosti státu vytvořit pro něj zcela umělé a sterilní prostředí sestávající z pečlivě vybraných tleskačů a „vítačů", kteří jemu a jeho režimu vyjadřovali svou bezvýhradnou loajalitu a oddanost?" stojí dále ve výzvě iniciativy Vraťte nám stát.

Proti postupu policie během návštěvy čínského prezidenta se ohradila také Strana zelených. "Policie nechrání základní občanská práva, jako je právo na svobodu projevu nebo shromažďování, ale zjevně stojí na straně těch, kteří tyto svobody porušují," uvedl místopředseda strany Michal Berg. Podle senátorky Elišky Wagnerové se policie chovala "jako ozbrojená složka prezidenta republiky".

Návštěvu provázela přísná bezpečnostní opatření a nezvyklé chování čínských demonstrantů, kteří nevybíravým způsobem napadali protestující proti lidskoprávní politice Číny. Čínští aktivisté se například snažili svými vlajkami zakrýt transparenty demonstrantů. Na postup policie si stěžovali někteří čeští aktivisté. Podle nich policisté zasahovali spíš proti nim, ne proti agresivnějším čínským účastníkům.

Související

Více souvisejících

návštěva činského prezidenta v ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy