Elektrárny nejsou dost chráněné, varuje expertka. Hrozí útok v Česku?

Praha - Starší jaderné elektrárny jsou podle expertky snadným terčem teroristů. Nemají totiž dostatečné zabezpečení, radikálové mnohdy pracují přímo v elektrárně. Hrozí navíc i útok ze vzduchu.

Největší hrozbu představují "vnitřní pachatelé", kteří projdou všemi prověrkami a ani spolupracovníci na jejich chování nevidí nic podezřelého. Tvrdí to i německá jaderná fyzička Oda Beckerová, která se na bezpečnost elektráren specializuje.

"Starší atomové elektrárny nemají dostatečně odděleny bezpečnostní systémy. To znamená, že ten, kdo disponuje dostatečnými znalostmi, může umístěním výbušniny na citlivých místech způsobit roztavení reaktoru a velký únik radioaktivních látek," citoval Beckerovou web idnes.cz.

Takovým případem může být podle expertky i jaderná elektrárna Dukovany, která se začala stavět na konci 70. let. Jakékoliv spekulace však podle portálu ČEZ odmítá a katastrofu vylučuje. Podle mluvčího Ladislava Kříže byly reaktory nedávno rekonstruovány a nemohou se roztavit.

Zaměstnanci českých elektráren prý navíc procházejí důkladnými prověrkami. Absolvují psychologické testy, musí doložit profesní minulost a trestní bezúhonnost. Pochyby však přetrvávají - případy, kdy terorista pracoval přímo v elektrárně, jsou totiž dobře známé.

Expertka Beckerová navíc varuje i před útokem ze vzduchu. Letadlo může i přes tzv. kouřovou clonu elektrárnu poškodit a způsobit tak nebezpečný únik radiace. Clona, která má zhoršit orientaci, se navíc používá jen zřídka - např. z 8 německých atomových elektráren jsou to jen 2.

Obě české jaderné elektrárny (Dukovany a Temelín) už po teroristických útocích v Bruselu zvýšily stupeň své ochrany na první, který se vyhlašuje v případě zhoršené zahraniční situace. Teroristé podle všeho plánovali atentát na belgickou elektrárnu Tihange.

Související

Více souvisejících

Terorismus v ČR jaderné elektrárny ČEZ

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy