Přelouč - Na hřbitově v Přelouči dopoledne proběhla exhumace těla francouzského skladatele Kasimira Obrfelda. Zemřel v roce 1945 při transportu z koncentračního tábora v Osvětimi.
Francouzský skladatel židovského původu Kasimir Obrfeld byl gestapem zatčen ve Francii v roce 1943. Později byl transportován do Osvětimi a v lednu roku 1945, když se blížila fronta a Němci evakuovali vězně z táborů na západ zemřel skladatel právě v Přelouči.
Stalo se tak 24. ledna, když vězně přesouvali ve dvacetistupňových mrazech na otevřených vagonech. Kasimir Obrfeld zemřel na nádraží v Přelouči. Vojáci těla mrtvých nechali na místě svému osudu. Místní je pohřbili na přeloučském hřbitově a tamní farář si prozíravě zapsal čísla mrtvých vězňů vytetovaných na jejich rukou. Připojil i plánek hrobů devíti mrtvých z transportu.
Jeho syn se až několik desítek let po válce dozvěděl, že je skladatelovým potomkem. Od roku 2011 se snaží o to, aby byl jeho otec exhumován a jeho ostatky pohřbeny na pařížském hřbitově v Montmartru.
Dnes se to skladatelovu synovi podařilo. Tělo jeho otce bylo vyzvednuto a ostatky poštou zaslány do Francie. Ve čtvrtek budou slavnostně uloženy k ostatkům dalších slavných francouzských umělců.
12. března 2026 21:58
Novinky z kauzy Macinkových esemesek. Poradce prezidenta naznačil závěry policistů
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Katar opět sestřelovaly íránské rakety a drony
před 1 hodinou
Počasí o víkendu rozdělí Českou republiku napůl
včera
Hrdinky z paralympiády. Edlingerová se postarala o první zlato pro Česko po 24 letech, Bubeníčková po dvou stříbrech bere i bronz
včera
Příprava invaze na Tchaj-Wan? Podivné formace čínských rybářských člunů nedokáží vysvětlit ani experti
včera
USA pošlou na Blízký východ 2500 mariňáků námořní pěchoty
včera
O nic se nepokoušejte, koupili jsme od Ruska Orešniky, vzkázal Západu Lukašenko
včera
Válku proti Íránu vedou nejbohatší státy. Největší cenu za ni ale platí nejchudší země
včera
„Atomová bomba tržního hospodářství.“ Vláda řeší, co s rostoucími cenami paliv
včera
Francouzský jaderný deštník u expertů narazil. Sloužit má jako pojistka, pokud selže jednotné evropské odstrašení
včera
Macron chce nad Evropou vybudovat jaderný deštník. S Českem se nepočítá
včera
Počet obětí války v Íránu roste. USA ztratily tankovací letoun, zemřeli čtyři vojáci
včera
Na nové ceny si zvykejme, pohonné hmoty jen tak nezlevní, varují analytici
včera
Trump vyzval posádky tankerů, aby projevily odvahu a proplouvaly průlivem i přes íránské útoky
včera
CNN: Pentagon Írán podcenil. Nevěřil, že zablokuje Hormuzský průliv
včera
Počasí se změní, avizují meteorologové. Na horách znovu napadne sníh
12. března 2026 21:58
Novinky z kauzy Macinkových esemesek. Poradce prezidenta naznačil závěry policistů
12. března 2026 21:04
Ombudsman se zastal ženy, které na výdaje zbývalo 2500 korun měsíčně
12. března 2026 20:13
Karel III. promluvil ke Commonwealthu. Republikáni protestovali kvůli Andrewovi
12. března 2026 19:22
Obchody začínají upozorňovat, jak bude otevřeno o Velikonocích
12. března 2026 18:46
Pavel a Babiš budou jednat o rozpočtu či bezpečnostní situaci
Prezident Petr Pavel a premiér Andrej Babiš (ANO) se příští týden setkají na Pražském hradě, informovali spolupracovníci hlavy státu. Politici spolu budou řešit například státní rozpočet či zahraniční cesty.
Zdroj: Jan Hrabě