Církve zahltily soudy stovkami žalob, domáhají se určení vlastnictví

Praha - Před okresními soudy se vede či připravuje 367 sporů, ve kterých církve žalují Státní pozemkový úřad (SPÚ). Domáhají se určení vlastnického práva k nemovitostem, jež stát nechce v restitucích vydat, protože podle něj nejsou jeho majetkem. Další stovky sporů eviduje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podaných žalob bylo ke konci března celkem pravděpodobně přes 500, počátkem roku počet sporů výrazně narostl. Vyplývá to z materiálu vládního výboru, který monitoruje proces majetkového vyrovnání státu s církvemi a který dnes projednává vláda.

ÚZSVM podle materiálu figuruje jako žalovaný ve 406 žalobách podle paragrafu, který církvím umožňuje podat žaloby v případě, že mají pochybnosti o tom, že původně církevní majetek byl z vlastnictví státu do majetku obce, kraje či soukromého převeden v rozporu se zákonem. Kolem 200 z nich se ale týká také SPÚ a není zřejmé, zda nejde o tytéž případy. Naopak v přehledu sporů, v nichž je žalován pozemkový úřad, v 17 případech figuruje i ÚZSVM. Dalších 14 těchto žalob evidují Lesy ČR.

Podávání žalob církvemi kritizuje Asociace krajů České republiky (AKČR). Podle jejího předsedy, jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) tento majetek, často obecní, je zákonem definován jako majetek, který nepatří státu, a tedy se nevydává a církve za něj dostávají finanční náhradu. Hašek se chce postupu církví bránit u Ústavního soudu. S předsedou České biskupské konference, kardinálem Dominikem Dukou chce jednat o tom, aby církve žaloby stáhly.Prezident Miloš Zeman doporučil krajům řešit spory s církví o majetek dohodami, stejně jako to prý on udělal na Hradě.

Církev žaloby podává proto, že podle jejích zástupců byl v některých případech zákon z roku 1991 o převodu majetku porušen a s majetkem se spekulovalo. Církev tvrdí, že nebude usilovat o vydání obecního majetku, pokud při jeho získání nebyl porušen zákon.

Psali jsme:
Řeholnice vyhrály soudní spor: Stát musí vydat penzion v centru Teplic  

Finanční náhrada církvím není podle nynějšího zákona o daních z příjmů předmětem daně. Zaznívají ale návrhy, že by zdaněna být měla, naposledy od vedení Jihočeského kraje. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) to ale odmítá jako předvolební tah. Celkový objem náhrady představuje 59 miliard korun, od roku 2014 se ale nesplacená část náhrady zvyšuje o inflaci, aby zůstala zachována reálná hodnota ročních splátek.

Církve často žalují obce a zároveň ÚZSVM, některé žaloby jsou vedeny proti úřadu a fyzickým osobám. Žalobci se dožadují určení vlastnického práva k pozemkům, budovám, ale i movitému majetku, jako třeba v případě farnosti Sopotnice, která po muzeu v Rychnově nad Kněžnou požaduje soubor kazet s náboženskou tematikou. V mnoha případech ale vládní materiál předmět žalob neuvádí.

Některé žaloby o určení vlastnictví podávají i obce, například město Chrást chce, aby soud určil, komu patří 43 pozemkových parcel na jeho území. Řády se brání rozhodnutí úřadů o nevydání majetku, který podle státu byl konfiskován podle Benešových dekretů. Několik státních institucí tak žalují třeba cisterciáci z Oseku, kteří tvrdí, že v daném případě se ve skutečnosti jednalo o odnětí majetku až v důsledku revize první pozemkové reformy, což je restituční důvod.

Ministerstvo kultury do souhrnné zprávy uvedlo žalobu voršilek na Technické muzeum v Brně o vydání pozemků, farnosti ve Břvanech na Národní knihovnu kvůli barokním varhanům či žaloby na Národní galerii a Moravskou galerii kvůli vydání uměleckých děl. Německý řád se žalobou domáhá kostela v Karlově Studánce či hradu Bouzova. V minulosti soud rozhodl o vydání gotické Madony z Veveří, kterou poté musela Národní galerie církvi vrátit.

Související

Kroměříž

Květná zahrada v Kroměříži zůstane státu, potvrdil Nejvyšší soud

Nejvyšší soud potvrdil verdikt, podle kterého Květná zahrada v Kroměříži, památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, zůstane ve vlastnictví státu. Rozhodnutí Okresního soudu v Kroměříži a zlínského krajského soudu zůstávají v platnosti, sdělila ČTK bez dalších podrobností kroměřížská soudkyně Jana Ivánková. Dovolání proti verdiktu podávalo olomoucké arcibiskupství.
Ústavní soud ČR

Cisterciácké opatství Osek prohrálo. Na vrácení majetku nemá nárok, potvrdil ÚS

Ústavní soud zamítl stížnost Cisterciáckého opatství Osek a potvrdil rozsudky nižších soudů, podle kterých opatství nemá nárok na vrácení majetku konfiskovaného v roce 1945. Opatství se dožadovalo vrácení majetku podle pravidel pro restituce církevního majetku zabaveného komunisty po roce 1948. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Více souvisejících

církevní restituce Státní pozemkový úřad soudy

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy