Církve zahltily soudy stovkami žalob, domáhají se určení vlastnictví

Praha - Před okresními soudy se vede či připravuje 367 sporů, ve kterých církve žalují Státní pozemkový úřad (SPÚ). Domáhají se určení vlastnického práva k nemovitostem, jež stát nechce v restitucích vydat, protože podle něj nejsou jeho majetkem. Další stovky sporů eviduje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podaných žalob bylo ke konci března celkem pravděpodobně přes 500, počátkem roku počet sporů výrazně narostl. Vyplývá to z materiálu vládního výboru, který monitoruje proces majetkového vyrovnání státu s církvemi a který dnes projednává vláda.

ÚZSVM podle materiálu figuruje jako žalovaný ve 406 žalobách podle paragrafu, který církvím umožňuje podat žaloby v případě, že mají pochybnosti o tom, že původně církevní majetek byl z vlastnictví státu do majetku obce, kraje či soukromého převeden v rozporu se zákonem. Kolem 200 z nich se ale týká také SPÚ a není zřejmé, zda nejde o tytéž případy. Naopak v přehledu sporů, v nichž je žalován pozemkový úřad, v 17 případech figuruje i ÚZSVM. Dalších 14 těchto žalob evidují Lesy ČR.

Podávání žalob církvemi kritizuje Asociace krajů České republiky (AKČR). Podle jejího předsedy, jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) tento majetek, často obecní, je zákonem definován jako majetek, který nepatří státu, a tedy se nevydává a církve za něj dostávají finanční náhradu. Hašek se chce postupu církví bránit u Ústavního soudu. S předsedou České biskupské konference, kardinálem Dominikem Dukou chce jednat o tom, aby církve žaloby stáhly.Prezident Miloš Zeman doporučil krajům řešit spory s církví o majetek dohodami, stejně jako to prý on udělal na Hradě.

Církev žaloby podává proto, že podle jejích zástupců byl v některých případech zákon z roku 1991 o převodu majetku porušen a s majetkem se spekulovalo. Církev tvrdí, že nebude usilovat o vydání obecního majetku, pokud při jeho získání nebyl porušen zákon.

Psali jsme:
Řeholnice vyhrály soudní spor: Stát musí vydat penzion v centru Teplic  

Finanční náhrada církvím není podle nynějšího zákona o daních z příjmů předmětem daně. Zaznívají ale návrhy, že by zdaněna být měla, naposledy od vedení Jihočeského kraje. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) to ale odmítá jako předvolební tah. Celkový objem náhrady představuje 59 miliard korun, od roku 2014 se ale nesplacená část náhrady zvyšuje o inflaci, aby zůstala zachována reálná hodnota ročních splátek.

Církve často žalují obce a zároveň ÚZSVM, některé žaloby jsou vedeny proti úřadu a fyzickým osobám. Žalobci se dožadují určení vlastnického práva k pozemkům, budovám, ale i movitému majetku, jako třeba v případě farnosti Sopotnice, která po muzeu v Rychnově nad Kněžnou požaduje soubor kazet s náboženskou tematikou. V mnoha případech ale vládní materiál předmět žalob neuvádí.

Některé žaloby o určení vlastnictví podávají i obce, například město Chrást chce, aby soud určil, komu patří 43 pozemkových parcel na jeho území. Řády se brání rozhodnutí úřadů o nevydání majetku, který podle státu byl konfiskován podle Benešových dekretů. Několik státních institucí tak žalují třeba cisterciáci z Oseku, kteří tvrdí, že v daném případě se ve skutečnosti jednalo o odnětí majetku až v důsledku revize první pozemkové reformy, což je restituční důvod.

Ministerstvo kultury do souhrnné zprávy uvedlo žalobu voršilek na Technické muzeum v Brně o vydání pozemků, farnosti ve Břvanech na Národní knihovnu kvůli barokním varhanům či žaloby na Národní galerii a Moravskou galerii kvůli vydání uměleckých děl. Německý řád se žalobou domáhá kostela v Karlově Studánce či hradu Bouzova. V minulosti soud rozhodl o vydání gotické Madony z Veveří, kterou poté musela Národní galerie církvi vrátit.

Související

Kroměříž

Květná zahrada v Kroměříži zůstane státu, potvrdil Nejvyšší soud

Nejvyšší soud potvrdil verdikt, podle kterého Květná zahrada v Kroměříži, památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, zůstane ve vlastnictví státu. Rozhodnutí Okresního soudu v Kroměříži a zlínského krajského soudu zůstávají v platnosti, sdělila ČTK bez dalších podrobností kroměřížská soudkyně Jana Ivánková. Dovolání proti verdiktu podávalo olomoucké arcibiskupství.
Ústavní soud ČR

Cisterciácké opatství Osek prohrálo. Na vrácení majetku nemá nárok, potvrdil ÚS

Ústavní soud zamítl stížnost Cisterciáckého opatství Osek a potvrdil rozsudky nižších soudů, podle kterých opatství nemá nárok na vrácení majetku konfiskovaného v roce 1945. Opatství se dožadovalo vrácení majetku podle pravidel pro restituce církevního majetku zabaveného komunisty po roce 1948. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Více souvisejících

církevní restituce Státní pozemkový úřad soudy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy