Nový proces v kauze vraždy Kočky nebude. ÚS odmítl stížnost Ďurička

Brno - Bohumír Ďuričko, který marně usiloval o nový proces v kauze vraždy podnikatele Václava Kočky, neuspěl ani se stížností k Ústavnímu soudu.

Ďuričko si odpykává si 12,5 roku ve vězení. Kočku zastřelil v roce 2008 po křtu a autogramiádě knihy tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Muži se v pražské restauraci Monarch dostali do roztržky, při níž Kočka, syn organizátora Matějské pouti, nejméně jednou udeřil Ďurička do obličeje. Ďuričko pak vytáhl od pasu zbraň, namířil na svého protivníka a třikrát na něj z bezprostřední vzdálenosti vystřelil. Ďuričko tvrdil, že pouze bránil sebe a svoji těhotnou přítelkyni.

Ďuričko chtěl nový proces kvůli svědectví servírky, která pracovala v restauraci, kde se stala vražda. V minulosti ji prý nikdo nevyslechl. U městského soudu ovšem servírka vypověděla, že přímo u střelby nebyla. Pak se údajně společně s Ďuričkovou přítelkyní a další servírkou snažila postřeleného podnikatele zachránit. Bližší informace si po letech nepamatovala.

U vrchního soudu Ďuričko ještě neúspěšně žádal o zohlednění listinného "záznamu o vytěžení" servírky, který prý obsahoval jiné informace. Vrchní soud důkaz kvůli procesní nepoužitelnosti nepřipustil.

Podle Ústavního soudu v tom nelze spatřovat porušení základních práv. "Těžko zde přitom shledat porušení práv obhajoby za situace, kdy předmětná svědkyně byla v řízení jako svědkyně řádně vyslechnuta," stojí v usnesení.

Obnovy řízení se Ďuričko neúspěšně domáhal už dříve, také tehdy neúspěšně podával stížnost k Ústavnímu soudu.

Související

Ilustrační foto

Ďuričko opustil po 9 letech věznici, vyzvedne si neprůstřelnou vestu

Karviná - Bohumír Ďuričko požádal o propuštění, když si odpykal dvě třetiny trestu, který činil 12,5 roku vězení. Soud mu dnes stanovil zkušební dobu na sedm let. Za pokřiku spoluvězňů "Beny drž se" a "Inženýr Ďuričko na hrad" dnes krátce po 15:00 opustil věznici v Karviné.
Ďuričko, Bohumír

Soud pustil Ďurička na svobodu. Může být nebezpečný, řekla během procesu psycholožka

Karviná - Karvinský soud opět projednával žádost Bohumíra Ďuričky o propuštění na svobodu. Psycholožka Michaela Mrowetz Bartáková dnes řekla, že muž odsouzený k 12,5 roku vězení za vraždu Václava Kočky mladšího může být na svobodě nebezpečný, pokud bude pít alkohol a vlastnit zbraň. Státní zástupce navrhl propuštění Ďurička z vězení. Soud mu vyhověl.

Více souvisejících

Bohumír Ďuričko Václav Kočka ml. Ústavní soud ČR

Aktuálně se děje

před 36 minutami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Na Benešovsku se stala vážná dopravní nehoda. (28.12.2025)

Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo

Bez vážných nehod se neobešla ani poslední neděle letošního roku. Na Benešovsku se odpoledne srazila dvě vozidla. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob. Příčinou a okolnostmi havárie se zabývají policisté. 

včera

Andrej Babiš

Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř

Nejen francouzští státní představitelé, ale i čeští politici reagují na nedělní smutnou zprávu o smrti legendární herečky Brigitte Bardotové. Lítost projevili premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé). Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela ve věku 91 let. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany

Rusové ani v den, kdy mají americký a ukrajinský prezident jednat o míru na Ukrajině, nevylučují válku s dalšími evropskými národy. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova sice Moskva nemá v úmyslu na kohokoliv útočit, ale je připravena na rozhodnou odvetu, pokud se Rusko stane terčem jakéhokoliv útoku.  

včera

včera

Brigitte Bardotová

Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová

Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou. 

včera

Filip Turek dorazil za prezidentem Petrem Pavlem. (22.12.2025)

Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec

Česko se v roce, který se pomalu chýlí ke konci, dočkalo nové vlády v čele se staronovým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Součástí kabinetu ale stále není poslanec Filip Turek (Motoristé). Doufá však, že i přes výhrady nakonec bude prezidentem jmenován do funkce ministra životního prostředí. 

včera

včera

včera

včera

27. prosince 2025 21:20

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump dal v rozhovoru pro server Politico jasně najevo, kdo drží klíče k ukončení války na Ukrajině. Před plánovanou nedělní schůzkou s Volodymyrem Zelenským na Floridě Trump sebevědomě prohlásil, že jakýkoliv ukrajinský návrh má váhu pouze tehdy, pokud jej on sám posvětí. „On nemá nic, dokud to neschválím já. Takže uvidíme, s čím přijde,“ komentoval Trump Zelenského snahy o diplomatický průlom.

27. prosince 2025 20:05

Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry

Polsko se v reakci na rostoucí ruskou hrozbu rozhodlo k masivní investici do své bezpečnosti. Varšava plánuje během příštích čtyřiadvaceti měsíců vybudovat podél své východní hranice rozsáhlý systém protidronového opevnění v hodnotě přesahující dvě miliardy eur. Náměstek ministra obrany Cezary Tomczyk v rozhovoru pro deník The Guardian uvedl, že první části tohoto ochranného valu by mohly být funkční už za půl roku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy