Soud změnil trest: Podnikatel Vaškůj si za daňový únik odsedí osm let

Zlín - Krajský soud ve Zlíně dnes snížil podnikateli Romanu Vaškůjovi trest z devíti na osm let vězení za daňový únik při obchodech s leteckým petrolejem se škodou přes 157 milionů korun. O rok snížil trest i jeho komplicovi, podnikateli Stanislavu Nedbálkovi, který půjde za mříže na šest let. Vinným uznal i obchodníka s pohonnými hmotami Radomíra Vybírala, jemuž ale další trest vzhledem k dřívějšímu odsouzení za jiné daňové delikty na 13 let neuložil.

Původní vyšší tresty vynesl zlínský krajský soud už loni v lednu, rozsudek ale loni v prosinci zrušil a věc do Zlína vrátil olomoucký vrchní soud. Podle předsedkyně senátu Ivety Šperlichové doplněné dokazování nepřineslo nic, co by mělo změnit výrok soudu o vině. "Daň měla být přiznána," uvedla Šperlichová. Tresty ale soud o rok snížil s ohledem na délku řízení. Skutek byl spáchán v roce 2004, tedy již před dvanácti lety.

Státní zástupce Michal Galát byl s rozsudkem spokojen, byť si ponechal lhůtu pro podání odvolání. "Soud rozhodl po právu a spravedlivě," řekl. Nedbálek se na místě odvolal, Vaškůj a Vybíral se jednání nezúčastnili, a k verdiktu se tak vyjádřit nemohli. Rozsudek tak není pravomocný.

V kauze byl také obžalován a je pravomocně odsouzen úředník Dušan Gajdošík. Stejně jako u Vybírala mu krajský soud další trest neuložil, protože ho už vrchní soud potrestal v jiné věci za machinace s DPH při obchodech s pohonnými hmotami. Odpykává si 9,5 roku vězení.

Případ se týká obchodů, které se od května do prosince 2004 točily kolem společnosti Discovery Travel (DT). Vaškůj byl generálním ředitelem, Nedbálek předsedou představenstva. Podle obžaloby muži nakupovali letecký petrolej a předstírali, že má být použit do letadel. Byl by tak osvobozen od spotřební daně z minerálních olejů. Velkou část paliva ale firma údajně využila jinak, byla prý smíchána s naftou a prodána čerpacím stanicím pro využití v silniční dopravě.

Podle obžaloby nákup petroleje dojednával Vaškůj, který prý dodavatele nepravdivě informoval o dodávkách bez nutnosti platit spotřební daň. Vybíral údajně jako hlava skupiny zajišťoval financování nákupu a distribuoval pohonné hmoty na čerpací stanice. Nedbálek zřejmě podepsal smlouvu mezi dodavatelem a DT, přičemž podle obžaloby věděl, že část leteckého petroleje bude využita jinak, což prý i organizoval. Obžalovaní, kterým hrozilo až deset let, vinu popřeli.

Vaškůj byl v květnu 2009 odsouzen na 7,5 roku za jiné daňové úniky při obchodování s palivy, z vězení byl v roce 2012 podmíněně propuštěn. Soud mu dnes ukládal souhrnný trest i za toto odsouzení. Vaškůj čelil i podezření z údajného podplácení korunní svědkyně v kauze Čunek Marcely Urbanové. Trestní stíhání ale bylo zastaveno jako neúčelné, neboť Vaškůjovi by s ohledem na jeho dřívější odsouzení nehrozil vyšší trest.

Vybíral býval označován za hlavu velkého petrolejářského impéria. Již před lety byl obviněn z daňového úniku 160 milionů korun a strávil sedm měsíců ve vazbě. Policie mu ale tehdy nic neprokázala. Odsouzen byl až v roce 2014, kdy mu vrchní soud uložil 13 let. Škoda způsobená machinacemi byla vyčíslena na 564 milionů korun. Je to ale zřejmě zlomek skutečné škody, která mohla dosahovat až k šesti miliardám korun.

Související

Více souvisejících

Roman Vaškůj podvody s DPH

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy