Praha - Inspektoři odhalili další vepřové maso se salmonelou! Nebezpečnou šarži, která pocházela z Polska a prodával ji řetězec Lidl, už na pultech nenajdete. Kontroloři ale varují, že mohou mít lidé maso doma.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila nebezpečnou šarži vepřového masa. "Laboratorní analýza u výrobku potvrdila kontaminaci bakteriemi rodu Salmonella," potvrdil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.
Konkrétně jde o výrobek Vepřové mleté maso 100% v balení 500 g, označení šarže: 211. Nese také značku Čerstvá porce a výrobcem jsou polské Zaklady Miesne Henryk Kania S.A. Maso mělo datum použitelnosti do 4. 8. 2016, na pultech řetězce Lidl, kde ho inspektoři objevili, už ho proto nenajdete.
Lidé ale mohou mít nebezpečnou šarži doma v mrazáku. "SZPI důrazně doporučuje všem spotřebitelům, aby jej nekonzumovali. Případné zmrazení nemá na bakteriální kontaminaci prakticky žádný vliv," doplnil Kopřiva.
Inspekce už s obchodem zahájila správní řízení o uložení sankce. Před vepřovým masem stejné značky přitom kontroloři varovali už na začátku května, i tehdy ve výrobku z Polska objevili nebezpečnou salmonelu.
Bakterie rodu Salmonella způsobují akutní průjmové onemocnění, salmonelózu. V Česku jsou ročně hlášeny desítky tisíc případů nákazy. Nemocného trápí kolikové bolesti břicha, bolesti hlavy, horečka, zvracení a velmi časté průjmy.
Související
Nekvalitních potravin podle inspekce od roku 2016 na trhu ubývá
Nemléčná rýžová kaše značky Hami může obsahoval salmonelu
SZPI , lidl , potraviny jídlo
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Policejní manévry ve Strakonicích. Žena vyhrožovala sousedovi se zbraní
před 52 minutami
Írán vyzval Američany, aby se podrobili novému režimu v Hormuzském průlivu
před 1 hodinou
Pavla se na večeři ptali na podporu Kyjeva. Babišovi vadí, že se nemluví o míru
před 2 hodinami
Trumpova slova vedou k reakci trhů. Dalo se to očekávat
před 3 hodinami
Policisté v národním parku. České Švýcarsko je pod dohledem společných hlídek
Aktualizováno před 4 hodinami
Trump oznámil konec příměří na Blízkém východě. Íránce má za nemocné lháře
před 4 hodinami
Le Penová v rozhovoru prozradila, co bude s její prezidentskou kandidaturou
před 5 hodinami
Ruští sportovci se zřejmě vrátí na olympiádu. Padlo zásadní rozhodnutí
před 6 hodinami
Američané opět útočili v Íránu. Revoluční gardy v odvetě cílily na vojenská zařízení
před 7 hodinami
Může za to obskurní hádka. V cizině řeší, proč Pavel a Babiš neletěli do Ankary spolu
před 8 hodinami
Červencové počasí bude poměrně stabilní, naznačuje nový výhled
včera
Obchody byly o svátcích v červenci k dispozici. Podzim nabídne jiný obrázek
včera
Superdávku čekají úpravy. Do výše dávky se promítnou na podzim
včera
Zeman se pustil do Pavla a zastal se vlády. Prezidentovi se prý nedá věřit
včera
Naprášili ho. Bývalý princ Andrew po měsících v ústraní vyrazil mezi lidi
včera
Zelenskyj zmínil, co všechno zvládne Ukrajina. V jedné věci požádal o pomoc
včera
Trumpovo sdělení se nemění. Češi mají falešný pocit bezpečí, uvedl Pavel
včera
Le Penová je vinna, dostala náramek. Ve volbách ale kandidovat může
včera
Ministerstvo pro místní rozvoj zasáhlo náhlé úmrtí náměstka ministryně
včera
Další čínská provokace. Japonci nařkli Peking z porušování mezinárodního práva
Čína se v úterý postarala o další napětí v regionu. Čínské a japonské strážní lodě se zapojily do incidentu u souostroví Senkaku, které si nárokují oba státy. Každý z nich popisuje událost jinak, přičemž se navzájem obviňují z porušování mezinárodního práva.
Zdroj: Lucie Podzimková