Mazlení s koťaty vás může zabít. Tato nemoc je rozšířenější, než se myslelo

Praha - Snad každý z nás si rád hraje s roztomilými koťaty, tato kratochvíle se ovšem může vymstít, varují lékaři z Centra pro kontrolu nemocí a prevenci v americké Atlantě.

Na novou studii upozornil server britského listu The Telegraph. Vědci provedli rozsáhlý průzkum, který se týkal takzvané nemoci/horečky z kočičího škrábnutí (cat-scratch disease, CSD). „Rozšíření a dopady této choroby jsou o trochu větší, než jsme si doposud mysleli," uvedla lékařka Christine Nelsonová.

Doktoři tuto nemoc ročně diagnostikují u čtyř až pěti pacientů na 100 tisíc obyvatel. To sice není moc, přesto byste se měli mít na pozoru. Komplikace při CSD totiž mohou v extrémních případech vést ke smrti.

Nemoc vyvolává bakterie Bartonella henselae, kterou se někdy za svůj život nakazí až 40 procent koček. Ty se infikují od blech. Jak se jich domácí mazlíček snaží zbavit drbáním a kousáním, bakterie uvíznou za jeho drápky a zuby. Jakmile pak kočka škrábne vás, můžete mít problém. Rizikem jsou především koťata do jednoho roku, která, jak určitě sami znáte z vlastní zkušenosti, koušou a škrábou víc než dospělé kočky. Je tak tomu proto, že se učí lovit kořist.

Příznaky nemoci se u člověka začnou objevovat během 4-20 dnů od nákazy. Místo, kde vás kotě škráblo, je zarudlé, opuchlé a bolestivé. Pacienti mají horečku, bolesti hlavy, trpí nechutenstvím a vyčerpáním. Jestliže máte oslabený imunitní systém, bakterie může napadnout oči, mozek a srdce. Ohroženou skupinou jsou děti do pěti let. Kočky, které jsou infikovány, většinou nemají žádné známky nemoci. V ojedinělých případech mohou mít zánět srdce, což se projevuje velmi obtížným dýcháním.

A jaká je prevence? Když vás kočka škrábne či kousne, důkladně si místo umyjte pod tekoucí vodou mýdlem. Nedovolte, aby vám zvíře olizovalo otevřené ranky na kůži. Kotě, byť je seberoztomilejší, nepusinkujte. Nezapomínejte na pravidelné odblešení. Samozřejmostí je nehladit toulavá zvířata.

Související

Více souvisejících

Kočky zdraví nemoci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy