Brno - Liberecký soudce Miloš Zbránek podal ústavní stížnost proti důtce, kterou mu letos v červnu udělil kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS). Důvodem byly dva internetové články, které dle rozhodnutí justice dehonestovaly migranty.
Články podle kárného senátu NSS hrubě neobjektivně a dehonestujícím způsobem vykreslily migranty a pracovníky neziskových organizací. Články obsahovaly vulgarismy a sexuální narážky.
Důtka je v kárném řízení nejmírnější postih. Pokud by články napsal někdo jiný, veřejná moc by nemusela zasahovat. Soudce by však měl být zdrženlivější. S funkcí se pojí řada omezení, avšak literární, publicistické a umělecké činnosti se soudci mohou věnovat. Nesmí to však narušovat důstojnost soudcovské funkce.
Zbránek má na starosti obchodněprávní agendu. K umírněnosti ve psaní ho už dříve vyzval předseda libereckého krajského soudu Luboš Dörfl. Když to nemělo účinek, podal kárnou žalobu.
Ústavní soud přijal stížnost v srpnu. "Soudcem zpravodajem bude Vladimír Sládeček. Ústavní soud není vázaný žádnými lhůtami, ale dá se říct, že průměrná délka řízení ústavní stížnosti je šest měsíců," uvedla mluvčí Miroslava Sedláčková. Zbránek řekl deníku Mladá fronta Dnes, že v článcích, které označuje za povídky, neuváděl, že je soudce, a tak nemohl znevážit důstojnost své funkce. Odvolává se také na svobodu slova.
Související
Důtka za urážlivé články o migrantech platí. Soudce Zbránek neuspěl se stížností
Soudce Zbránek dostal důtku za články o migrantech: Překročil hranici slušnosti, rozhodl NSS
Aktuálně se děje
včera
V kavárně v Moskvě došlo k výbuchu. Na místě údajně slavili ruští hlavouni
včera
Jak má probíhat odzbrojení Pásma Gazy? Bílý dům chce začít do měsíce, podle expertů jde o práci na rok
včera
Coca-Cola, Mondelēz, Danone, Ferrero a další firmy bojkotují snahy o potlačení obezity, varuje WHO
včera
Počasí: Moravu zasáhly silné bouřky, mohou padat kroupy
včera
Proti FIFA se bouří světové fotbalové organizace. Současný způsob řízení je neudržitelný, vzkazuje UEFA
včera
Rusko mění strategii. Místo energetické infrastruktury si na Ukrajině vybírá nový typ cílů
včera
Záchranáři převezli na Bulovku ženu s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc
včera
Jak překonali migranti opevněnou hranici? Proč zamířili zrovna do Ceuty? Otázky, na které se ptá celý svět
včera
Španělsko odsoudilo reakci EU na příliv migrantů. Sánchez si stěžuje von der Leyenové na sobeckost a ignoraci
včera
Proč jsou útoky na Kyjev navzdory krytům tak ničivé? Na vině je hned několik faktorů
včera
Není to jen válka. Klimatická krize je pro globální ekonomiku stále větší hrozbou
včera
Nedostali jídlo ani bydlení. Většina migrantů se ze španělské enklávy vrátila zpět do Maroka
včera
Rusko zaútočilo na Kyjev balistickými raketami, nejméně devět mrtvých
včera
Počasí hraje zásadní roli. V Česku nastane nejhorší stav za čtyři roky
31. července 2026 21:57
Knížakovi bude na pohřbu mluvit i bývalý prezident Klaus
31. července 2026 21:11
V Jablonci došlo k napadení dvou žen. Policisté se obrátili na veřejnost
31. července 2026 20:34
Dvě pošty přepadl muž, který si měl jít sednout za mříže
31. července 2026 19:52
Policie posílí bezpečnostní opatření na Prague Pride, oznámil Metnar
31. července 2026 19:03
Pavel bude mít nového spolupracovníka. Mění se ředitel zahraničního odboru
31. července 2026 18:15
První Čech přeplaval La Manche před 55 lety. Po několika letech si to zopakoval
Předposledního červencového dne roku 1971, tedy přesně před 55 lety, se podařilo prvnímu Čechovi v historii přeplavat Lamanšský průliv mezi Francií a Velkou Británií. Jmenoval se František Venclovský a průliv za svůj život překonal hned dvakrát.
Zdroj: Lucie Žáková