Dilema pro ČR: Vydání hackera Nikulina je přípustné do USA i Ruska, míní žalobci

Praha - Pražské městské státní zastupitelství předalo k soudu kauzu údajného hackera, o jehož vydání Česko požádaly USA a Rusko. Podle názoru žalobců je jeho vydání přípustné do obou států. ČTK to dnes řekla mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová. Z kontextu případu je zřejmé, že jde o případ Jevgenije Nikulina, který byl loni v říjnu zadržen v Praze. O vydání bude rozhodovat pražský městský soud.

Kalifornský federální soud Rusa obvinil z hackerského útoku, krádeže a spiknutí. Nikulin údajně 3. až 4. března 2012 využil internet k přístupu do počítačů patřících profesní sociální síti Linkedin a získal hesla jejích uživatelů s úmyslem ukradené informace buď prodat, nebo je využít k neoprávněnému přístupu k dalším počítačům a účtům. Americké velvyslanectví v Praze požádalo o mužovo vydání nótou, kterou předložilo českému ministerstvu zahraničí loni 16. listopadu.

Ministerstvo zahraničí americkou žádost postoupilo ministerstvu spravedlnosti. Ve stejný den však ministerstvo spravedlnosti obdrželo extradiční žádost ruské generální prokuratury vydanou také 16. listopadu. Rusko na něj vydalo zatykač kvůli internetové krádeži 3450 dolarů (zhruba 88.000 korun) spáchané v roce 2009.

Následně museli státní zástupci posoudit podmínky přípustnosti vydání ve vztahu ke každé extradiční žádosti samostatně. Podle Zenklové dospěli k názoru, že vydání je přípustné do USA i Ruska. Mluvčí podotkla, že podezřelý ke kauzám nevypovídal. "Řekl však, že kdyby to bylo na něm, tak by raději chtěl být vydán do Ruska," řekla ČTK Zenklová.

Česká policie zadržela Nikulina v jednom z pražských hotelů ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI). V Česku byl se svou přítelkyní. Po zadržení zkolaboval a musel být hospitalizován, pak byl umístěn do vazby. V médiích se objevily informace, že ho ve vazbě vyslýchali pracovníci FBI.

O přípustnosti mužova vydání do USA či Ruska bude rozhodovat pražský městský soud, který posoudí každou žádost samostatně. Po právní moci rozhodnutí soudu může nastat situace, kdy by bylo přípustné vydání do obou států.

Poslední slovo tak bude mít ministr spravedlnosti, který může Nikulina nevydat i navzdory soudnímu rozhodnutí. Zákon o mezinárodní justiční spolupráci v trestních věcech stanoví, že při rozhodování, kterému cizímu státu bude obviněný vydán, ministr zváží zejména pořadí, v jakém byly žádosti doručeny, okolnosti spáchání trestných činů včetně jejich závažnosti a také pravděpodobnost, s jakou mohou dotčené státy dosáhnout dalšího vydání obviněného ze státu, kam ho Česko vydá.

Ruské velvyslanectví v Praze už dříve označilo postup USA za "součást honu na ruské občany po celém světě a vnucování své jurisdikce cizím státům". Moskva uvedla, že udělá vše pro to, aby zabránila extradici Nikulina do Spojených států.

Související

Jevgenij  Nikulin

Hacker Nikulin je už několik měsíců na svobodě. Do USA ho vydalo Česko

Jevgenij Nikulin už na konci letošního února opustil americkou věznici Oakdale ve státě Louisiana. Ruský hacker byl zatčen v říjnu 2016, o dva roky později ho Česko vydalo do USA, kde mu byl vyměřen trest na sedm let a čtyři měsíce. Na svobodu se Nikulin dostal necelý rok před vypršením trestu. 

Více souvisejících

Jevgenij Nikulin (ruský hacker zatčený v Praze) soudy Ministerstvo spravedlnosti Rusko USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy