Povodně, orkány, války. Kdo se o nás v případě krize postará?

Praha - K čemu slouží Správa státních hmotných rezerv (SSHR)? V jakých momentech zajišťuje materiální a potravinové zásoby? V České republice došlo k několika krizovým situacím, naposledy v roce 2013 při povodních.

Víte, na které instituci leží břímě odpovědnosti v případech krizí a válek, které by postily Českou republiku? Jde o Správu státních hmotných rezerv (SSHR). Její činnost stanovil už zákon č. 97 z roku 1993 o působnosti Správy státních hmotných rezerv.

Bezpečnost Česka v takových případech zajišťuje primárně armáda, úlohou SSHR je přijímat zejména hospodářská opatření pro krizové stavy a zajišťovat státní hmotné rezervy. "Další velkou oblastí, spadající do působnosti Správy, je i ropná bezpečnost, kterou upravuje zákon č. 189/1999 Sb., o nouzových zásobách ropy," sdělila pro EuroZprávy.cz Edita Pechalová z oddělení komunikace s veřejností SSHR.

"Dále Správa zajišťuje i koordinaci věcných zdrojů za krizových situací a po vyhlášení krizových stavů. K tomu vytvořila a provozuje informační systémy pro podporu plánovacích a rozhodovacích procesů orgánů krizového řízení, zejména Informační systém Argis a Informační systém Krizkom," uvedla.

V jakých krizových stavech tedy SSHR hraje klíčovou roli? V Česku máme 4 krizové stavy, které definuje zákon.

1. STAV NEBEZPEČÍ - vyhlašuje ho hejtman kraje, případně pražský primátor, na dobu nejvýše 30 dní. O jaké situace jde? Zejména o živelné pohromy, ekologické, průmyslové havárie, nehody, které ohrožují životy, zdraví, majetky, životní prostředí. Důležitou podmínkou, aby se jednalo o stav nebezpečí je situace, kdy není možné odvrátit ohrožení běžnou činností správních úřadů a složek integrovaného záchranného systému.

- vyhlášen například v povodňových situacích v letech 2009, 2010, 2013 (Praha)

-  například v roce 2013 SSHR poskytla pro potřeby postižených osob a zasahujících jednotek IZS státní hmotné rezervy v evidenční výši 192,3 miliónu korun

2. NOUZOVÝ STAV - vyhlašuje ho vláda pro celé území státu nebo jen část území, taktéž na dobu maximálně 30 dnů. Nouzový stav v podstatě odpovídá stavu nebezpečí s tím rozdílem, že je zasaženo rozsáhlejší území, který se netýká jen kraje.

- vyhlášen v Česku při povodních (2002, 2006) a při orkánu v lednu 2007

3. STAV OHROŽENÍ STÁTU - ten vyhlašuje Parlament na návrh vlády pro celý stát nebo část území státu. Vyhlašuje se v takových momentech, kdy je ohrožena státní svrchovanost nebo územní celistvost státu aneboj jeho demokratické základy

4. VÁLEČNÝ STAV - vyhlašuje Parlament pro celou zemi. K jeho vyhlášení dochází v momentě, kdy je Česko napadeno, nebo je-li třeba plnit mezinárodní smluvní závazky o společné obraně proti napadení.

A co patří mezi hospodářská opatření, která se v krizových stavech přijímají?Jde o materiální a finanční opatření, které pomáhají zajistit dodávky výrobků, prací, ale i služeb, bez nichž nelze zajistit překonání krizových stavů. Konkrétně mezi státní hmotné rezervy lze řadit tyto:

HMOTNÉ REZERVY - základní suroviny, materiály, polotovary a výrobky. Jsou určené pro zajištění obranyschopnosti a obrany státu a pro odstraňování následků krizových situací MOBILIZAČNÍ REZERVY - k nim patří i stroje a majetkové hodnoty, které jsou určené pro zajišťování mobilizačních dodávek POHOTOVOSTNÍ ZÁSOBY - základní materiály a výrobky, určené k zajištění nezbytných dodávek pro podporu obyvatelstva, činnosti havarijních služeb a hasičských záchranných sborů po vyhlášení krizových stavů, v systému nouzového hospodářství, kterou nelze zajistit obvyklým způsobem, a pro materiální humanitární pomoc poskytovanou do zahraničí. ZÁSOBY PRO HUMANITÁRNÍ POMOC - základní materiály a výrobky určené po vyhlášení krizových stavů k bezplatnému poskytnutí fyzické osobě vážně materiálně postižené.

V čele SSHR stojí předseda, kterým je v současnosti Pavel Švagr. Jmenovala ho do funkce vláda v roce 2014. Švagr krátce působil také v představenstvu Českých drah (ČD) a na postu náměstka generálního ředitele pro personální záležitosti. 

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.
Ilustrační fotografie.

Česko dnes poslalo na Ukrajinu další humanitární pomoc

Česko dnes ráno poslalo vlakem na Ukrajinu další humanitární pomoc. Ve 38 vagonech je především zdravotnický materiál a hasičské a pracovní oblečení. V tiskové zprávě o tom informoval Tomáš Pořízek z generálního ředitelství hasičů.

Více souvisejících

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) Česká republika katastrofy Sucho Povodně potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 31 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen

Tragický rodinný konflikt vyšetřuje plzeňská kriminálka od pondělního večera. V bytě v Plzni napadl muž svého bratra, který útok nepřežil, a také otce, jehož záchranáři převezli s vážným zraněním do nemocnice. Podezřelý je momentálně v nemocnici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy