Požár Severochemy: Škoda 100 milionů, policie zahájila úkony trestního řízení

Liberec - Po požáru Severochemy v Liberci zůstaly odhadem škody za sto milionů korun. Ohněm byla zasažena jen část technologie. Firma, která je výrobcem podpalovače PE-PO, chce výrobu co nejdříve obnovit. Část jí dočasně převede do druhého závodu ve Varnsdorfu.

Požár skladu hořlavých kapalin a části výroby v Severochemě byl na operační středisko nahlášen v pondělí ve 12:32, pod kontrolu ho hasiči dostali kolem 14:15, zlikvidován byl ve 20:00. Záchranáři z místa odvezli jednoho lehce popáleného zaměstnance, který se nadýchal kouře, když se oheň snažil uhasit. Dnes v 09:00 se do areálu vrátili vyšetřovatelé. Povolán byl i statik, aby posoudil stav ocelové konstrukce.

Existence firmy není požárem ohrožena. "Pro případ požáru jsme pojištěni a máme i vlastní zdroje," ujistil místopředseda představenstva Severochemy Roman Oberer.

O práci se podle něj lidé bát nemusí. V Liberci zaměstnává Severochema zhruba 70 lidí, ve zničené části jich pracovalo asi 20. "Lidi potřebujeme, komunikace se zákazníky je potřeba víc než jindy. Co se týká výrobních dělníků, ti zatím zůstanou doma s 60 procenty mzdy," dodal.

"Máme ověřeno, že to, co máme na zásobách - hotovou výrobu, ta zasažena nebyla, takže budeme moci obnovit dodávky," řekl Oberer. Co nejdříve chce firma obnovit i výrobu v nezasažené části. Podle předběžných informací není statika budovy narušena, a tak lze v sousední nezasažené hale výrobu obnovit. "Mělo by to být v průběhu několika dní," dodal.

Požár prošetřuje policie pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. "Zahájili jsme úkony trestního řízení," uvedla mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová. Podle ní není vedeno proti nikomu konkrétnímu. "Vyšetřování potrvá určitě řádově měsíce, budeme si muset nechat vypracovat znalecké posudky," dodala.

Související

Požár skladu hořlavých kapalin Severochemy (29. května 2017)

Kvůli požáru Severochemy byl obžalován její bývalý pracovník

Kvůli požáru liberecké chemičky Severochema se škodou zhruba 140 milionů korun byl z obecného ohrožení obžalován její bývalý pracovník. Uvedla to dnes televize Nova na základě vyjádření mluvčích libereckého státního zastupitelství Lukáše Paldury a Okresního soudu v Liberci Přemysla Pechláta. Požár podle televize vznikl před dvěma lety zřejmě ve chvíli, když obžalovaný muž v zaměstnání kradl ředidlo.
Požár skladu hořlavých kapalin Severochemy (29. května 2017)

Milionová škoda kvůli 3 tisícům. Mohutný požár Severochemy má viníky

Z požáru libereckého družstva pro chemickou výrobu Severochema obvinila policie po bezmála dvou letech jednoho z tehdejších zaměstnanců. Chtěl si jen načerpat zcela v rozporu s podnikovými předpisy nějaké chemikálie, přitom ale kvůli neodborné manipulaci nastal elektrostatický výboj a vznikl požár se škodou za více než sto milionů korun. Muži teď za obecné ohrožení z nedbalosti hrozí až osm let vězení. Na internetových stránkách policie to dnes uvedla krajská policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová.

Více souvisejících

požár skladu hořlavých kapalin Severochemy Liberec

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy