Praha - Osoba lobisty Ivo Rittiga je spojováno zejména s kauzou jízdenek pro pražský dopravní podnik. Jeho minulost je ale mnohem bohatší. V 90. letech skončil kvůli manku na několik let ve vězení a živil se i jako promotér boxerských zápasů.
Ivo Rittig se narodil se 3. ledna 1963. Podle tisku se vyučil prodavačem, praxi absolvoval v pražském lahůdkářství U Paukertů. V roce 1981 nastoupil do podniku Potraviny Praha a o dva roky později se stal vedoucím samoobsluhy. Jeho působení v prodejně podle Hospodářských novin skončilo mankem 766.000 Kčs. Rittig kvůli tomu podle médií strávil tři roky ve vazbě a v roce 1988 ho soudy potrestaly devíti roky vězení.
V roce 1990 byl však propuštěn na základě amnestie. Trest si pak nechal zahladit. Počátkem 90. let se Rittig stal promotérem boxerských zápasů a začal podnikat v oblasti luxusní módy. Podle týdeníku Respekt si Rittigovyfirmy půjčily u Komerční banky několik set milionů korun, které ale podle týdeníku nesplatily, načež byl dluh vyveden do České konsolidační agentury.
Rittiga média v minulosti označovala za jednoho z "kmotrů" ODS, kteří měli velký neformální vliv na rozhodování pražského magistrátu, zejména na jím vypisované zakázky. Přisuzován mu byl také vliv na bývalého středočeského hejtmana a exministra Petra Bendla. Jeho vliv byl ale podle médií mnohem větší. "Z mé generace nebyl nikdo, kdo byl ve vysoké manažerské funkci a neznal Ivo Rittiga," řekl loni v dubnu někdejší šéf pražského dopravního podniku Martin Dvořák.
Podle internetové verze obchodního rejstříku dříve figuroval ve statutárních orgánech mnoha firem (mimo jiné PROSPEKTA MODA CZ, dnes Luxury Brand Management), v současnosti je ale jeho jméno k nalezení již jen u společnosti s ručením omezeným v likvidaci R.E.C-CONSULTING.
Trvalé bydliště má Rittig v Monaku, kromě toho se zdržuje také v Dubaji, kde získal rezidenční vízum; do ČR příležitostně jezdí. Výše Rittigovamajetku je sporná. Například policisté, kteří chtěli zajistit jeho majetek kvůli případné náhradě škody v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik, dospěli k závěru, že Rittig oficiálně nevlastní žádné nemovitosti ani v Monaku, ani v ČR. Na veřejnosti se nicméně Rittig objevuje s drahými hodinkami a využívá také soukromé proudové letadlo.
Rittigovo jméno se začalo v médiích častěji objevovat v roce 2011 v souvislosti s kauzou jízdenek pro pražský dopravní podnik. Ten podle policie uzavřel nevýhodný kontrakt na výrobu jízdenek s papírnou Neograph, který zprostředkovala firma Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě Cokeville Assets. Neograph firmě odváděl 17 haléřů z každé jízdenky. Nadační fond proti korupci v minulosti uvedl, že konečným příjemcem těchto peněz byl pravděpodobně Rittig. V kauze byl začátkem února podán návrh na obžalobu Rittiga a dalších 17 lidí.
Další kauzou, ve které Rittig figuruje, je únik informací z Bezpečnostní informační služby. V případu, který souvisí se zásahem na Úřadu vlády v červnu 2013, byli vedle Rittiga a jeho obchodního partnera Tomáše Jindry obžalováni i bývalá ředitelka kabinetu premiéra Jana Nečasová (dříve Nagyová) a právník David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal. Rittig s Michalem dostali letos v lednu desetiměsíční podmínku, Nagyová pak podmíněný trest v délce 1,5 roku. Verdikt není pravomocný.
Od doby, kdy se jeho jméno začalo v médiích a na internetu objevovat v souvislosti s podezřelými obchody nebo policejními zásahy, se Rittigněkolikrát obrátil na soud s žalobami na ochranu osobnosti. A to se střídavými úspěchy. Letos v únoru například pražský městský soud rozhodl, že má nárok na omluvu od vydavatele týdeníku Respekt kvůli článku o kmotrech. Omluvy se dočkal už v říjnu 2015 také od České televize za spojení se zlatem a penězi nalezenými při policejní razii na Úřadu vlády a dalších místech v červnu 2013.
Rittigovi se nelíbila také slova šéfa české pobočky Transparency International Davida Ondráčky, který v březnu 2014 v televizi řekl, že podnikatel údajně figuruje "ve fotovoltaické kauze Amun.Re". Pražský městský soud Rittigovu žalobu v září téhož roku nepravomocně zamítl, a verdikt loni v říjnu potvrdil Vrchní soud v Praze. Už v 2015 dubnu mu Městský soud v Praze nepřiznal ani nárok na omluvu a odškodné od vydavatelství Mladá fronta kvůli článku v týdeníku Euro, který pojednával o Rittigově zapojení do solárního byznysu.
Související
V Pandora Papers se objevil i bývalý politik ČSSD Benda či lobbista Rittig
Svědek proti Rittigovi Sitta vymohl od státu odškodné 1,8 milionu
Ivo Rittig , lobbing , češi
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 54 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák