Lešany - Ve vojenském muzeu v Lešanech na Benešovsku se dnes koná patnáctý ročník akce Tankový den. Hlavním bodem programu byla ukázka bojů mezi americkou a německou armádou za druhé světové války.
V bitvě účinkovaly desítky příslušníků klubů vojenské historie. "Bylo to doprovázeno zvukovými efekty, střílelo se z těžkých zbraní typu stíhač tanků Jackson, byl tam německý plamenomet, takže to bylo i vizuálně atraktivní," řekl ČTK Andrej Halada z Vojenského historického ústavu Praha.
Diváci na zaplněných tribunách odměnili aktéry zhruba půlhodinové scény dlouhotrvajícím potleskem.
Klíčovým bodem programu bylo i představení tanků od období první republiky až po současnost. Při defilé v aréně byly k vidění stroje československé, sovětské, americké a německé výroby a nechyběl ani legendární izraelský tank Merkava. "Terén byl po deštích rozbahněný, ale většina techniky si s tím velice dobře poradila," dodal Halada.
Návštěvníci mohli obdivovat také nový přírůstek do sbírek Vojenského historického ústavu - pancéřovaný vůz Toyota nebo obrněné vozidlo Perun, které pro českou armádu vyvinula společnost SVOS Přelouč. Podle obchodního ředitele firmy Ladislava Péka bude mít vozidlo mezinárodní premiéru v polovině září na specializovaném veletrhu v Londýně.
Související
Česká muzea a další instituce nabídly uprchlíkům vstup zdarma
Historie českých hradů a zámků: Které u nás byly jako první zpřístupněny veřejnosti?
muzea , II. světová válka , historie , Tanky , život
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 55 minutami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 1 hodinou
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 3 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
Ruský prezident Vladimir Putin se nejeví jako člověk, který by toužil po rychlé dohodě, spíše si užívá pocit, že je prosí o zvážení mírového návrhu. Pětihodinové setkání, které proběhlo mezi hlavou Kremlu a americkým vyslancem Donaldem Trumpem, jehož zástupcem byl zeť Jared Kushner, nepřineslo navenek žádné významné výsledky. Pro pochopení současné situace a konfliktu na Ukrajině je podle CNN užitečné podívat se na věc Putinovýma očima.
Zdroj: Libor Novák