Zájem o dobrovolnictví v ČR roste, za ostatními státy V4 ale pokulháváme

Praha - Mezi dětmi a mladými lidmi v Česku roste zájem o dobrovolnictví. Do projektu s názvem 72 hodin, který organizuje Česká rada dětí a mládeže (ČRDM), se loni přihlásilo zhruba třikrát více zájemců než v roce 2012. V letošním 6. ročníku evidují organizátoři zatím zhruba 20.100 přihlášených dobrovolníků, což je asi o 1500 víc než před rokem.

Zatímco před pěti lety jich bylo 10.922, v loňském roce činil jejich počet 30.021. Letos jich organizátoři projektu, který se uskuteční mezi 12. a 15. říjnem, očekávají ještě více.

Zájemci mohou registrovat svůj vlastní projekt, kterým pomohou druhým lidem, přírodě nebo svému okolí, či se zapojit do některé z nabízených prací. S Národním památkovým ústavem připravila ČRMD například seznam hradů a zámků, kde mohou dobrovolníci pomoct s údržbou zeleně a cest či s natíráním laviček. Za odměnu je kasteláni hradem provedou a dobrovolníci v některých budou moct přespat. Zapojit se mohou i do projektů pořádaných v Praze.

Do dobrovolnických aktivit se zapojuje kolem deseti procent mladých lidí ve visegrádských zemích. Ukázal to průzkum mládežnických organizací, který se konal letos v létě a zúčastnilo se ho 734 lidí v ČR. Až 40 procent Čechů ve věku 15 až 24 let v něm neuvedla žádnou zkušenost s dobrovolnictvím. Za poslední rok se do těchto aktivit zapojilo 23 procent mladých Čechů, což je nejnižší hodnota v rámci V4.

"Mladí lidé, byť vyjadřují ochotu dobrovolně něco dělat, často nevědí jak a nebo před řadou problémů zavírají oči a vybírají si jen určitou oblast, která je jim příjemná či jinak zajímavá," myslí si analytik České rady dětí a mládeže Jan Husák.

Nejvíce dobrovolníků v projektu 72 hodin je podle ČRDM mezi školními kolektivy. Největšímu zájmu se akce těší v Ústeckém, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Nejméně se zapojuje mládež z Prahy a Pardubického kraje. Nejvíc chtějí mladí lidé pomáhat přírodě (66 procent), další upřednostňují své okolí (19 procent) a druhé lidi (14 procent).

Související

Více souvisejících

charita češi visegradská čtyřka průzkumy život

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 33 minutami

před 51 minutami

Dmitrij Medveděv

Novináři i lídři NATO. Medveděv označil legitimní cíle Ruska

Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady, znovu ukázal svou ostrou rétoriku. Ve středu na svém Telegramu zaútočil na NATO a britský deník The Times kvůli jejich informování o smrti ruského generála. Medvěděv naznačil, že pokud je generál „legitimním cílem“, totéž může platit i pro představitele NATO a novináře.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Severní Korea (KLDR)

Ukrajinci už zabili stovku severokorejských vojáků. Tisíc jich zranili

Podle informací jihokorejských zpravodajských služeb přišlo v bojích na straně Ruska ve válce na Ukrajině o život nejméně 100 severokorejských vojáků, dalších 1 000 bylo zraněno. Tuto informaci pole BBC uvedl jihokorejský poslanec Lee Sung-kwon po brífinku parlamentu s Národní zpravodajskou službou Jižní Koreje.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

včera

Vlastimil Válek

Válek je v nemocnici a ruší program do konce týdne

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) je jen pár dní před Vánocemi hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici v Motole. Informoval o tom ve středu odpoledne na sociální síti. Válek zrušil pracovní program do konce týdne, komplikace podle jeho slov nejsou zásadní.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Není to demokracie, ale máme svobodu. Jak se Sýrie za týden od pádu Asada změnila?

Cesta do Idlibu, odlehlého kouta na severozápadě Sýrie, stále nese stopy bývalých frontových linií: zákopy, opuštěné vojenské pozice, zbytky raket a munice. Tato oblast byla až donedávna jediným územím v Sýrii kontrolovaným opozicí. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy