Praha - V Česku se loni uskutečnilo 1438 sociálních pohřbů, meziročně o šest méně. V porovnání s rokem 2007 byl jejich počet zhruba desetkrát vyšší. Průměrné náklady na jeden sociální pohřeb loni dosáhly 6618 korun. Za první pololetí letošního roku vyřídilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) kolem 750 sociálních pohřbů za 4,7 milionu korun.
Sociální pohřby zajišťují obce a MMR jim pak proplácí oprávněné náklady. Loni náklady na tyto pohřby klesly o procento na 9,52 milionu korun.
"Ne každý odchází z tohoto světa obklopen nejbližšími. Vzrůstá počet lidí osamělých, nebo těch, jejichž rodiny z různých důvodů nezajistí, nebo ani nemohou zajistit důstojný pohřeb a hrob," uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).
Od 1. září je účinná novela zákona o pohřebnictví, která stanoví povinnost uložit urnu s lidskými ostatky ze sociálního pohřbu na hřbitov. "Zákon samozřejmě nevyřeší etickou stránku věci, tedy zda příbuzní pohřeb vypraví, či nikoli. Naše novela však konečně zajistila důstojné zacházení s lidskými ostatky a pietní pohřbívání. Nejen, že jsme zavedli povinnosti s kvalifikačními standardy, ale také pravidelné a důsledné kontroly," doplnila ministryně.
Sociální pohřby podle novely zajišťují obce v přenesené působnosti jménem státu, který je nyní zodpovědný za slušné pohřbení každé zemřelé osoby. Pokud obec zajistí pohřeb místo pozůstalých, přihlásí svoji pohledávku do pozůstalosti. Pohledávka zahrnuje náklady na pohřbení a opatření hrobového místa. Dědicové jsou pak povinni nahradit státu tyto útraty. Pokud bylo řízení o pozůstalosti zastaveno, nebo k němu nebyla dána pravomoc českých soudů, náklady obci uhradí MMR.
"V roce 2008 bylo zrušeno plošné vyplácení pohřebného. Pokud by se na tento účel opět ve státním rozpočtu našlo asi 500 milionů korun ročně, možná by byli pozůstalí motivováni vypravit pohřeb více, než je tomu dnes," dodala Šlechtová.
Související
Vysoké válečné ztráty přispívají k rozmachu ruského pohřebního průmyslu
Pohřební ústavy v Pekingu nestíhají. Pracovníci kvůli covidu nechodí do práce
pohřebnictví , Ministerstvo pro místní rozvoj , Karla Šlechtová , Hřbitov , obce
Aktuálně se děje
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
včera
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
včera
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
včera
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
včera
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
včera
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
včera
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
včera
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
První červencový víkend, který bude navíc prodloužený o pondělní státní svátek, se nezadržitelně blíží. Doprovázet ho nicméně má poměrně proměnlivé počasí. Teploty tentokrát zůstanou pod hranicí 30 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě