Prahu čeká divoký 17. listopad. Na demonstrace dohlédnou stovky policistů

Praha - Na shromáždění a demonstrace budou 17. listopadu dohlížet stovky policistů, pražským jednotkám vypomohou i další krajská ředitelství. Podle Evy Novakové z pražského magistrátu je na pátek v Praze nahlášeno 24 akcí, z toho devět průvodů. Nejvíce shromáždění bude na Národní třídě. Dalším tradičním místem je Albertov.

"Před chvílí jsme skončili finální instruktáž všech odpovědných pracovníků. Velmi jsem zdůraznil, že se jedná o oslavu Dne boje za svobodu a demokracii, a tak bude také probíhat ten náš dozor nebo dohled nad veřejným pořádkem a nad klidem v Praze. Důraz klademe na to, že problémy budou řešeny pokojnou cestou," řekl ředitel pražských policistů Miloš Trojánek.

Upozornil ale, že pokud dojde k závažnému narušení právních norem, jsou policisté připraveni zakročit. Počet policistů, kteří se bezpečnostního opatření zúčastní, nechtěl Trojánek z taktických důvodů uvést.

Dopravní podnik počítá v souvislosti se 17. listopadem s jedinou uzavírkou na Národní třídě, kde se uskuteční akce Korzo Národní, kterou pořádá studentský spolek Díky, že můžem. Zástupce dopravního podniku Miloš Trnka upozornil i na dlouhodobé přerušení tramvajové dopravy v Nuselském údolí, která by mohla komplikovat dopravu na shromáždění na Albertově. Připomněl, že o víkendu bude přerušen provoz na lince metra C mezi stanicemi Kačerov a Muzeum.

Doplnil, že některé průvody mohou krátkodobě blokovat dopravu v centru. "Bude docházet ke krátkodobému přidržení provozu či změnám v pravidelných linek zejména v centrální části města. Tato opatření budou koordinována tak, aby měla co nejmenší dopad," řekl Trnka. Informace o těchto operativních změnách mohou cestující sledovat na stránkách dopravního podniku, lidé mohou také volat na infolinku společnosti.

Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva oslaví studenti tradičně na Albertově. Program, jehož součástí by měly být i různé besedy a debaty o vzdělávání, tam začne před polednem. Naváže na pietní akt u Hlávkovy koleje a v Žitné ulici, jež uctívá památku studenta Jana Opletala, kterého zastřelili v roce 1939 při demonstraci nacisté. Již tradičně vysokoškoláci plánují pietní průvod se svíčkami k pamětní desce na Národní třídě, kam zavítají i někteří politici.

Pochody v centru Prahy chystají jak pravicoví extremisté, tak jejich odpůrci z řad krajní levice. Na Hradčanském náměstí se uskuteční protest proti prezidentu Miloši Zemanovi.

Související

Na oslavách 17. listopadu Koncertem pro budoucnost na Václavském náměstí nemohl vystoupit Michal Horáček

Proč nemohl Horáček promluvit? Pořadatelé vysvětlili, co se stalo na oslavách 17. listopadu

Praha - Koncert pro budoucnost v pátek v centru Prahy navštívily tisíce lidí všech generací, kteří téměř z poloviny zaplnili Václavské náměstí. Akci mnozí přítomní vnímali jako prezidentskou kampaň a organizátoři sami pozvali některé prezidentské kandidáty, dorazil také prezidentský kandidát Michal Horáček, kterému ale pořadatelé neumožnili vystoupení. V reakci na řadu dotazů na sociálních sítích i v médiích nyní organizátoři vysvětlili, proč se tak stalo.
V Praze vrcholí oslavy 17. listopadu Koncertem pro budoucnost na Václavském náměstí

OBRAZEM: Oslavy 17. listopadu jsou ve finále. Češi se sešli na Václavském náměstí

Praha - V závěru státního svátku se konal Koncert pro budoucnost. Přišel na něj i Michal Horáček, který se podivoval, že nemohl vystoupit stejně jako další prezidentští kandidáti Marek Hilšer, Pavel Fischer a Jiří Drahoš. Pořadatelé už dříve uvedli, že prezidentští kandidáti, které jako řečníky vybrali, "nejvíce ztělesňují hodnoty 17. listopadu".

Více souvisejících

demonstrace 17.11.2017 Praha 17. listopad Policie ČR

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy