Kajínek zrekonstruoval vraždy Pokoše a Jandy: Objevily se podivné důkazy. Já bych to udělal jinak, tvrdí

Praha – I po omilostnění trvá Jiří Kajínek na své nevině. Tu by podle něj dokázala rekonstrukce dvojnásobné vraždy, ke které došlo v roce 1993. Jenže policie ji nikdy neprovedla – a tak se ji rozhodl v rámci seriálu Já, Kajínek provést sám údajný vrah.

Jiří Kajínek při seriálové rekonstrukci ukázal na řadu pochybností a nejasností v případu, kdy v plzeňských zatáčkách zemřel podnikatel Štefan Janda (†27), jeho bodyguard Julián Pokoš (†30) a navíc byl těžce zraněn i druhý osobní strážce Vojtěch Pokoš (47). Při rekonstrukce se musel Kajínek a štáb potýkat s problémy. Natáčelo se v Plzni na Borech, jenže osudné místo dnes vypadá úplně jinak než v roce 1993 - borské serpentiny už dnes neexistují a na místě vznikla čtyřproudová silnice. „I kdyby se i po letech udělala skutečná rekonstrukce, tak to nemůže být vypovídající,“ přiznal Kajínek na kameru.

Na místě činu mu asistoval také bývalý kriminalista Michal Lazorčík, který se pokoušel o rekonstrukci podle údajů ze spisu. Netají se tím, že ho tyto materiály překvapily. Poukázal třeba na to, že nebyla pořízena dostatečně kvalitní dokumentace místa činu. „Připadá mi to dost laxní. Ohledání místa vraždy vyžaduje pečlivost a důslednost,“ kárá své kolegy kriminalista. Dodal, že pokud by byla provedena rekonstrukce, mohla být odhalena pravda a odpovědi na některé dnes dosud neobjasněné otázky.

Eva Jandová, vdova po podnikateli Jandovi, už v dřívějším díle uvedla, že nevěří, že jejího muže zabil Kajínek. Hovoří o jistém Lebedovi, se kterým se měl v den vraždy její manžel setkat. „Všichni tři ho popisovali jako nějakého malého střízlíka nádražáka, umaštěného, měl mít dlouhé umaštěné vlasy. S popisem pana Kajínka to nemělo nic společného," řekla. Lebeda měl prý jejímu muži poskytnout nějaké peníze 

Nejasností je ale více. Podle spisu musel vrah otevřít dveře na místě spolujezdce, aby Julianu Pokošovi vystřelil oko. „Pokud bych to byl já, tak tady na té klice musely moje otisky zůstat," řekl s tím, že už v té době měl záznam a policie tak měla jeho otisky k dispozici pro srovnání. „Pokud bych to byl já a policisté odebrali otisky prstů, tak druhej den věděli, že vrahem je Kajínek. Ne že by přišli za 5 měsíců," říká Kajínek. Na místě se ale nenašly žádné podezřelé otisky, což je přinejmenším zvláštní, protože pachatel podle svědků neměl rukavice.

Jasné není ani to, proč zůstal Vojtěch Pokoš naživu. Udělal to střelec úmyslně, aby mohl obvinit Kajínka? Jeden ze zásahů totiž Vojtěch utržil z bezprostřední blízkosti do hýždě. Podle Kajínka mu tam musel pachatel zbraň přiložit a úmyslně ho zranit. Podle policisté ale střelec prostě jen zakopl. „Někdo jde, zakopne a nešťastnou náhodou střelí Pokoše do p*dele. No to je příliš," zlobí se Kajínek. Nesouhlasí ani s výpovědí Pokoše, podle které se snažil hýbat a vrahovi pak došly náboje.  „Všechny ty kecy o tom, že tam Pokoš leží a rotuje, a Kajínek ho nemůže trefit do hlavy, to jsou báchorky, který jsou neuvěřitelný," kroutí hlavou Kajínek.

Nesedí prý ani výpovědi dvou očitých svědků. Kajínek poznamenal, že to byli mladí kluci, kteří si „vymýšleli blbosti“. Podle vdovy po Jandovi měl podnikatel svým bodyguardům před vraždou říct, ať jsou v klidu, že „tu někde má svého policajta". Podle některých verzí mělo jít o dnes exkriminalistu Jaroslava Kronďáka, který měl Jandu předem varovat, že je na ně chystaný zásah. „Takže z toho vyplynulo, že byli de facto poslaní na popravu," myslí si o tom vdova po Jandovi. 

Jandová i Vojtěch Pokoš pak tvrdí, že podnikatel na osudnou schůzku jel s diktafonem, na který si chtěl vše nahrát. Ten se ale nikdy nenašel. Podle Kajínka na něm mohly být nahrané důležité důkazy. Podle vdovy pak měl stejný diktafon i dnes již bývalý policista Kronďák.

Kajínek zpochybnil i to, kde zůstaly ležet nábojnice. Zbraně, které byly podle policie použity, mají totiž vyhazovač. „Vystřelí se, zbraň se sama nabije, a jak se vystřelí, vytáhne se nábojnice a ta nábojnice tím vyhazovačem letí napravo. Střílí se, nábojnice lítají napravo," popsal Kajínek. Nábojnice tedy měly být vedle auta, nalezeny však byly před ním, což nikdo nedokázal vysvětlit.

Nejzáhadnějším důkazem jsou nedopalky cigaret, které policisté na místě našli, ale které při vyšetřování zmizeli. „Samozřejmě oni si vůbec nezjistili, že jsem nekuřák. Když se zjistilo, že jsem nekuřák, tak se tento důkazní materiál ztratil," uvedl Kajínek. Nedopalky byly analyzovány a určily krevní skupinu možného pachatele jako 0. DNA už však zkoumána nebyla. „Pokud by se neztratily, tak bychom mohli po několika letech přijít s tím, že chceme udělat analýzu DNA a začalo by se pátrat po tom, kdo tam skutečně tehdy kouřil. Takhle by to bylo jednoduchý," dodal Kajínek.

Kajínek také na kameru přiznal, že pokud by byl vrah, udělal by některé věci jinak. „Pokud bych měl akci provést já, tak bych si nemohl vzít ty nejnevhodnější zbraně, které byly podle policie použity. Staré zbraně, které jsou válečné, předválečné, mají jednořadé zásobníky, to znamená dvě zbraně dohromady – čtrnáct, maximálně šestnáct střel. Průbojnost těch nábojů je na něco takového nevhodná,“ vysvětluje Kajínek.

Sám by prý zvolil samopal, který v té době měl. „Takže by to byl samopal UZI anebo samopal Steyr Mannlicher. Vybral bych jeden z nich, k oběma jsem měl zásobníky na třicet ran a tlumiče,“ pokračuje. „Pokud bych s takovou zbraní přišel k autu, kde sedí tři lidé, které bych měl zabít, tak tímto samopalem s jedním zásobníkem na třicet nábojů vystřelím tři dávky po třech, čtyřech nebo pěti ranách. A ti lidé nemají šanci přežít," uvedl s tím, že taková zbraň by byla ideální, protože by prošla okem i dveřmi a navíc by byla tichá. „Já jsem se zbraněmi zabýval celý život, odmalička jsem je miloval, zajímal jsem se o ně, vždycky jsem jich měl víc. A měl jsem zvláštní zbraně, dobré zbraně, které samozřejmě byly nelegální, ale měl jsem je…“ přiznal.

Související

Prezident Miloš Zeman

Zeman jmenoval 35 nových soudců, obhajoval milost pro Kajínka

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval 35 nových soudců. Popřál jim, aby nepodléhali mediálním a jiným tlakům a řídili se vlastními názory. Vysvětloval jim také, jak se rozhoduje při udílení milostí. Hájil své rozhodnutí omilostnit odsouzeného vraha Jiřího Kajínka a uvedl, že milost by nikdy nedal tunelářům.

Více souvisejících

Jiří Kajínek Kauza: Kájínek Vojtěch Pokoš (kauza Kajínek)

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

včera

včera

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

včera

včera

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

včera

včera

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

včera

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy