Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 dnes nepravomocně zamítl žalobu Čechů unesených v Libanonu, na odškodné od státu ve výši 40 milionů korun nemají nárok.
Žalobu k soudu podali čtyři z pěti unesených Čechů - advokát Jan Švarc, překladatel Adam Homsi a novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň. Češi byli v zajetí 199 dní.
Muži tvrdili, že stát v jejich případu selhal a mohl únosu zabránit. "Naším motivem nejsou peníze. Nějakou finanční částku jsme napsat museli, aby to soud začal řešit. Chceme se dozvědět, jak to bylo," uvedl Švarc. Prohlásil, že disponuje informacemi, že se kolem jejich únosu odehrával souboj tajných služeb. Dlouhodobě říkají, že stát při řešení únosu selhal a mohl mu zabránit. "Civilní rozvědka nechtěla, aby se v tom stát angažoval a souhlasila s tím, že tam zůstaneme. Vojenská rozvědka postupovala opačným způsobem," tvrdí Švarc.
Soudkyně Edita Votočková ale uvedla, že v jejich případu neshledala žádné pochybení státních orgánů. "Tvrzení žalobců jsou spekulacemi, jejichž opakem by mohla být spekulace, že to byli právě oni, kdo svojí cestou dostali Českou republiku do situace, že mohla být vydírána," uvedla Votočková.
Muži tvrdili, že civilní rozvědka měla informaci, že se plánuje odveta za zatčení libanonského agenta Alího Fajáda, o jehož vydání požádaly Česko Spojené státy. Švarc zastupoval Fajáda v řízení před českými soudy. V den jejich návratu do vlasti byl z české vazby Fajád propuštěn. Tehdejší ministr obrany Martin Stropnický (ANO) krátce poté médiím potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo to, aby Česko Fajáda nevydalo do USA. Později se také objevila informace, že Fajáda ve vězení navštívil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Ve vězení s ním byl i jeho bratr arabista Petr, který výměnu vyjednal. Únos Čechů prověřovala také tuzemská policie, která případ odložila.
V žalobě muži napadali rozhodnutí, které v jejich věci učinila ministerstva financí, vnitra, spravedlnosti a zahraničí nebo orgány pod ně spadající. Švarc po rozsudku uvedl, že podobné rozhodnutí soudu očekával. Verdikt chce analyzovat. Zřejmě proti němu podají odvolání, i když nepředpokládají úspěch.
Homsi ČTK řekl, že soudkyně jednala podle svého uvážení, pravomocí a informací, které měla k dispozici. "Když to řekneme laicky, tak měla svázané ruce," uvedl Homsi. Dodal, že mu únos převrátil život "vzhůru nohama". "Chvíli to trvalo než jsem se dostal do normálu, ale funguju dál, tak je snad všechno na dobré cestě," řekl. Zmínil, že se mu občas vracejí vzpomínky na únos a občas se mu o tom zdá. "Poznamenalo to hlavně moji rodinu," uzavřel.
Odškodnění po státu z unesených nepožadoval jen vojenský zpravodajec Martin Psík. O roli agenta se spekulovalo v souvislosti s tím, že měl získat informace o jiném Čechovi, jenž byl unesen v Libyi. Práce Vojenského zpravodajství v souvislosti s tímto případem se stala terčem kritiky řady politiků i bezpečnostních expertů. Ministerstvo kvůli tomu udělalo analýzu případu, podle které zpravodajci zásadně nechybovali.
Související
Češi unesení v Libanonu nedostanou od státu odškodné
Češi unesení v Libanonu odškodné nedostanou, nezaplatili soudní poplatek
Zmizení pěti Čechů v Libanonu , soudy , odškodnění
Aktuálně se děje
před 24 minutami
"Strategická katastrofa". Rozhodnutí o amerických raketách možná přišlo na poslední chvíli
před 34 minutami
Použití jaderných zbraní si Moskva nemůže dovolit, shodují se experti
před 56 minutami
Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla
před 1 hodinou
Povolí Britové Ukrajině použít Storm Shadow? Po rázném kroku USA se pod tlakem ocitá i Starmer
před 2 hodinami
Zimní počasí dorazilo do Česka. Sněžit bude nejen dnes
včera
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
včera
Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá
včera
Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků
včera
Izraelem otřásá politický skandál. Netanjahuův muž vynesl tajné dokumenty
včera
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
včera
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
včera
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
včera
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
včera
Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty
včera
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
včera
Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste
včera
Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu
včera
Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití
včera
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
včera
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu.
Zdroj: Libor Novák