Praha - Exmanažeři státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) Jiří Skuhra a Karel Pleva odmítli obžalobu, podle které způsobili vysokou škodu při pojištění úvěru na výstavbu cementárny ve Vietnamu. Oběma hrozí dva až osm let vězení za porušení povinnosti při správě cizího majetku.
Kauza se týká stavby cementárny, jejímž investorem byla vietnamská společnost Phu Son Cement a hlavním dodavatelem česká Inekon Group. Úvěr ve výši 2,5 miliardy korun poskytla investorům soukromá PPF banka, která si jej pojistila u státní EGAP. Projekt však následně zamrzl, když vietnamská strana nedokázala splácet. PPF proto čerpání úvěru zastavila a od EGAP požaduje pojistné plnění v řádu stamilionů korun.
Podle státního zástupce Jiřího Pražáka věděli Pleva se Skuhrou v roce 2010 předem, že jejich pojišťovně může v tomto případě vzniknout povinnost hradit pojistné plnění. V úmyslu dosáhnout schválení příslibu pojištění dozorčí radou a následného uzavření pojišťovací smlouvy prý například ignorovali studii o negativním vývoji na vietnamském trhu s cementem. "Tyto informace v připravovaném materiálu odstranili," konstatoval dnes žalobce u Obvodního soudu pro Prahu 1.
"Chci vyjádřit hluboký nesouhlas. Postupoval jsem standardním způsobem jako u jiných transakcí," prohlásil Skuhra (40). "Jsem opravdu rozčarován tím, co je nám kladeno za vinu. Není mi zřejmé, v čem jsme měli tímto naším standardním způsobem pochybit," řekl soudnímu senátu.
Stát vykonává vlastnická práva v EGAP prostřednictvím ministerstev financí, průmyslu, zemědělství a zahraničí. Skuhra upozornil, že případ cementárny byl několikrát schválen zástupci všech akcionářských ministerstev. "Ministerstva měla informace o jeho průběhu a z jejich strany nikdy nebyl dán žádný pokyn k tomu, aby případ nebyl dále zpracováván," zdůraznil.
Pleva (56), který přišel vypovídat po Skuhrovi, soudu vysvětloval, že případ neměl na starosti on, ale jeho podřízení. "Obžaloba se mě snaží vykreslit jako někoho, kdo měl znát detailní podmínky pojištění," divil se. Úpravy materiálů pro dozorčí radu rovněž popřel. "Nevím, co jsem tam měl měnit. Neměl jsem ve zvyku dokumenty měnit a nebylo to v mém popisu práce, nebyl jsem za to odpovědný," uvedl. Na opakovaný dotaz soudkyně připustil, že dozorčí radě případ doporučil. Krach projektu označil za "čistě politické riziko".
Související
Smartwings mají hodnocení potřebné pro úvěr se státní zárukou
Liberty Ostrava chce státní záruku na úvěr 7 miliard korun
Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) , soudy
Aktuálně se děje
včera
Kdo nahradí Si Ťin-pchinga? V Číně se spekuluje o nástupci i útoku proti Tchaj-wanu k udržení moci
včera
Macinka snížil pomoc Ukrajině na třetinu. Msta na lidstvu, reaguje Lipavský
včera
„50 dolarů, když jej uvidíte do konce.“ Film Melanie Trumpové je propadák, návštěvnost se zřejmě navyšuje uměle
včera
Ekonomika roste, hypotéky ale nezlevní, rozhodla ČNB. Nejistotou je válka na Ukrajině
včera
Myslím, že bych měl jít do nebe, prohlásil Trump. Vykonal prý „obrovské množství dobrých“ věcí
včera
Do roku 2050 téměř vymře třetina známých druhů zvířat, varují vědci. Vytváří obří biotrezor
včera
Náhrada za Turka? Byl bych lepší ministr než Pavel prezident, tvrdí podnikatel Richard Chlad
včera
Kyjev a Moskva si vyměňují zajatce, potvrdil Zelenskyj. Ruský útok se po vypnutí Starlinku hroutí
včera
Británie se po zveřejnění Epsteinových dokumentů zmítá v krizi. Pod Starmerem se láme větev
včera
Unikát letošní olympiády: Sportovci obdrží nejdražší medaile v historii her
včera
Macinka je připraven být dva roky dvojministrem. Ve volbách očekává porážku Pavla
včera
Zelenskyj řekl, kolik ukrajinských vojáků zemřelo od začátku války
včera
Je hotovo. Umělá inteligence dosáhla lidské úrovně, tvrdí část vědců
včera
Jan Darmovzal popsal drastické podmínky venezuelského vězení. Dodnes má zdravotní problémy
včera
OSN stojí před kolapsem, varoval Guterres. Podle nejhorších scénářů nastane za pár měsíců
včera
Svět spadnul do nejistoty. Jaderné smlouvy exspirovaly, jaderný konflikt hrozí víc než kdy dřív
včera
Zimní počasí nabídne jinou tvář, naznačuje předpověď na příští týden
4. února 2026 22:00
Pavel bude na slavnostním zahájení ZOH i závodech Sáblíkové a Ledecké
4. února 2026 21:11
Plzeň prošla ligovou fází Evropské ligy jako nůž máslem. Po Portu neprohrála ani s Basilejí
4. února 2026 20:28
Babišova vláda pokračuje. Opozice neuspěla se snahou o vyslovení nedůvěry
Předpokládaným výsledkem skončila mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, na které se opozice snažila vyslovit nedůvěru vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). Kabinet, jenž získal důvěru poslanců teprve v polovině ledna, v hlasování obstál.
Zdroj: Jan Hrabě