Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP)

Karel Havlíček

Liberty Ostrava chce státní záruku na úvěr 7 miliard korun

Ocelářská skupina Liberty Ostrava usiluje o změnu podmínek záručního programu COVID plus pro velké exportně zaměřené firmy zasažené dopady pandemie koronaviru. Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) v programu kryje až 80 procent úvěrů poskytovaných komerčními bankami, maximální výše půjčky jsou dvě miliardy korun. Liberty chce získat státní záruky na sedmimiliardový úvěr, napsaly s odvoláním na své zdroje dnešní Hospodářské noviny (HN).
Leo Express

Dopravci a cestovní kanceláře uvažují o úvěru z COVID plus

Někteří dopravci i cestovní kanceláře uvažují o podání žádosti o úvěr z programu COVID plus pro velké exportně zaměřené firmy zasažené v souvislosti s koronavirem. Vyplývá to z vyjádření zástupců společností z dopravy a cestovního ruchu pro ČTK. Rozšíření programu o tato odvětví na konci června schválila vláda, změnu notifikovala také Evropská komise. Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), která za půjčky u tohoto programu ručí, začala od dopravců a firem z cestovního ruchu přijímat žádosti v úterý.
Ilustrační foto

Program COVID plus se rozšířil o dopravu a cestovní ruch

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) začala v rámci záručního programu COVID plus pro velké exportně zaměřené firmy přijímat žádosti od podniků z cestovního ruchu a dopravy. Ty byly dosud z programu vyloučené. Rozšíření na konci června schválila vláda, nyní program získal i notifikaci Evropské komise.
Soud, ilustrační foto

Exmanažerům EGAP znovu hrozí vězení, osvobozující verdikt byl zrušen

Obvodní soud pro Prahu 1 musí znovu projednat případ bývalých manažerů státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) Jiřího Skuhry a Karla Plevy stíhaných kvůli pojištění úvěru na výstavbu cementárny ve Vietnamu. Rozhodl o tom dnes odvolací senát, který zároveň zrušil osvobozující rozsudek nad oběma muži.
Vláda ČR

Vláda schválila vklad čtyři miliardy pro EGAP, spustí se program COVID plus

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) získá čtyři miliardy korun jako záruky k úvěrům poskytovaným velkým exportním firmám zasaženým v souvislosti s koronavirem. Návrh ministerstva financí dnes schválila vláda. Díky tomu bude možné spustit program Záruka COVID plus. Kabinet bude moci do fondu v případě potřeby schválit další peníze.
Školství

KoroNERV-20: O otevření škol by měla rozhodnout analýza rizik, navrhují ekonomové

Při rozhodování o otevření škol uzavřených v polovině března kvůli epidemii koronaviru je nutné vyloučit emoce a jednat na základě znalosti skutečných rizik. V tiskové zprávě to uvedla iniciativa ekonomů KoroNERV-20 polemizující s některými argumenty petice, jejíž signatáři žádají, aby školy zůstaly zavřené až do konce školního roku.
Ilustrační foto

EGAP se poprvé od roku 2010 dostal do zisku, podporu dostalo 61 českých exportérů

Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) se loni poprvé od roku 2010 dostala do zisku. Po předloňské ztrátě 2,7 miliardy korun skončila v kladných 210 milionech korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí společnosti Michaela Lagronová. V následujících letech firma neočekává, že by potřebovala státní dotace, jak tomu bylo v minulosti.
Soud, ilustrační foto

Soud osvobodil manažery EGAP. Marně se pídil po tom, co vlastně provedli

Soud dnes osvobodil bývalé manažery státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) Jiřího Skuhru a Karla Plevu v kauze výstavby cementárny ve Vietnamu. Státní zástupce se domáhal toho, aby muži museli uhradit EGAP škodu vyčíslenou na 191,5 milionu korun. Pro Skuhru žádal i čtyřletý trest vězení, pro Plevu tříletou podmínku. Dále chtěl oběma mužům uložit několikaleté zákazy činnosti ve vedení bank či pojišťoven. Proti zprošťujícímu verdiktu se obratem odvolal.
Soudy, ilustrační fotografie

Pochybný úvěr pro čínskou firmu? Stíhání exmanažerů ČEB po čtyřech letech zastaveno

Praha - Trestní stíhání pěti bývalých vrcholných manažerů České exportní banky kvůli úvěru na zakoupení podílů v čínských společnostech China East Investment Limited a Metropolis Holding China Limited po čtyřech letech končí. Na dotaz ČTK to uvedl státní zástupce Zdeněk Matula, který měl případ na starosti. Manažerům původně hrozilo až osm let vězení za porušování povinností při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku.
Ministerstvo financí

ČEB a EGAP by nově měly spadat jen pod ministerstvo financí

Praha - Státní Česká exportní banka (ČEB) a Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) by nově měly spadat pouze pod ministerstvo financí. Vláda dnes schválila převod podílů ministerstev průmyslu a obchodu, zemědělství a zahraničních věcí na resort financí. Vyplývá to z informací tiskového odboru kabinetu. Podle zdrojů ČTK ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner (za ANO) pro tuto variantu nehlasoval. Bod nebyl ani na oficiálním programu jednání vlády.
Ilustrační foto

Exmanažeři EGAP stanuli před soudem. Žaloba je udivila a rozčarovala

Praha - Exmanažeři státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) Jiří Skuhra a Karel Pleva odmítli obžalobu, podle které způsobili vysokou škodu při pojištění úvěru na výstavbu cementárny ve Vietnamu. Oběma hrozí dva až osm let vězení za porušení povinnosti při správě cizího majetku.
Export, ilustrační fotografie

EGAP zrušila zvláštní režim u exportu na Ukrajinu a do Běloruska

Praha - Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) zrušila zvláštní režim pro pojišťování exportu na Ukrajinu a do Běloruska. U exportu na Ukrajinu zůstala po únoru 2014 od EGAP podpora jen několika malým a středním podnikům, energetická společnost NAEK své závazky vůči EGAP splácí. V Bělorusku je prostředí ekonomicky nestabilní.
Ruská měna, rubl

EGAP letos pojistila export do Ruska za 2,7 miliardy korun, rublu příliš nevěří

Brno - Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) pojistila v letošním roce vývoz do Ruska za 2,7 miliardy korun, což je meziročně téměř o polovinu méně. Rozjednány jsou nové obchody za pět miliard korun. Na Business dni Ruské federace v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně to dnes řekl generální ředitel EGAP Jan Procházka.
Miloš Zeman

Zeman na Festivalu exportu: Dlouhodobě slabá koruna vede vývozce k lenosti

Praha – Zahájení 4. ročníku Festivalu exportu CZ 2016 se dnes zúčastnil také prezident Miloš Zeman, při té příležitosti promluvil o tom, jaké dopady v praxi má slabá koruna. Podle něj tento dlouhodobý stav vede české exportéry k lenosti, ke snižování inovačních impulzů i produktivity práce a ke ztrátě konkurenceschopnosti.
Ilustrační foto

Policie viní bývalé manažery EGAP za škodu 383 milionů

Praha - Policisté viní bývalé manažery státní Exportní a garanční pojišťovací společnosti (EGAP), že způsobili pojišťovně škodu 383 milionů korun. Bývalý generální ředitel EGAP Karel Pleva a jeho obchodní náměstek Jiří Skuhra údajně v dubnu 2010 v dokumentech pro jednání dozorčí rady úmyslně mazali a zkreslovali informace o riziku spojeném s výstavbou továrny na cement ve Vietnamu. Píšou to dnešní Lidové noviny.
Írán

EGAP začal posuzovat nové obchodní případy do Íránu

Praha - Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) se začala připravovat na možné obnovení pojišťování exportu do Íránu. Státní pojišťovna zahajuje projednávání nových obchodních případů do země, zatím ve fázi poradenství a předběžného posouzení. Podmínkou pro zahájení konečného posouzení obchodních případu je odvolání sankcí znemožňujících vývoz do Íránu. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Hana Hikelová.
Jan Fischer

Euro: Fischer chtěl prodat ruské problémové úvěry bez tendru

Praha - Ministr financí v demisi Jan Fischer údajně přesvědčoval vedení České exportní banky (ČEB) a Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) k prodeji dluhu za ruskými sklárnami bez výběrového řízení. Proti transakci se ale postavil premiér Jiří Rusnok. Informuje o tom týdeník Euro v novém čísle, které vyjde v pondělí. Nevýhodnými smlouvami na úvěry v hodnotě miliard korun se nyní zabývá policie.

Aktuálně se děje

před 16 minutami

V Texasu odklízejí následky tragických povodní. Prohlédněte si galerii

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící

Neutuchající neštěstí v americkém státě Texas nadále pokračuje. Po bleskových povodních, které zasáhly oblast řeky Guadalupe, místní úřady stále evidují 160 pohřešovaných. Dosud bylo potvrzeno 121 úmrtí. Záchranné operace vedené složkami integrovaného záchranného systému, armádou i dobrovolníky pokračují ve vyhledávání nezvěstných a v odstraňování škod.

před 46 minutami

před 2 hodinami

včera

Elon Musk

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy

Elon Musk se snaží vysvětlit, jak je možné, že jeho umělá inteligence Grok, vyvinutá pod hlavičkou firmy xAI, generovala odpovědi, ve kterých vyzdvihovala nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Incident vyvolal celosvětovou kritiku a řadu oficiálních reakcí – od lidskoprávních organizací přes evropské státy až po turecký soud.

včera

Robert Golob

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech

Slovinský premiér Robert Golob rozvířil politickou scénu návrhem, který způsobil poprask nejen mezi jeho odpůrci, ale i mezi vlastními spojenci. Poté, co parlament v Lublani schválil návrh levicové strany Levica na uspořádání poradního referenda o navýšení obranných výdajů na 3 % HDP do roku 2030, reagoval Golob nečekaným protiúderem – chce nechat občany hlasovat o samotném členství země v Severoatlantické alianci.

včera

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie

Každý člověk v Nizozemsku má v krvi „věčné chemikálie“, jak ukazuje první národní studie na toto téma. Studie zveřejněná ve čtvrtek uvádí, že přítomnost per- a polyfluoralkylových látek (známých jako PFAS či „věčné chemikálie“) v hladinách překračujících bezpečnostní limity automaticky neznamená vznik onemocnění.

včera

Tchaj-Wan

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy

Tchaj-wan zvažuje omezení ekonomických vazeb na Čínu, která je pro něj zároveň klíčovým trhem i geopolitickou hrozbou. Nová vláda prezidenta Lai Čching-teho vyzvala technologické firmy, aby se orientovaly na demokratické státy a omezily obchod s Huawei a SMIC. Podle expertů však úplné zpřetrhání vztahů není reálné. Embargo by mohlo ochromit globální dodávky čipů, poškodit tchajwanské firmy i zpomalit čínský technologický rozvoj.

včera

včera

Marco Rubio Prohlédněte si galerii

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem

Britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron při společném vystoupení v Londýně apelovali na spojence, aby zesílili tlak na Moskvu. Oba státníci volají po nových sankcích, které by mohly přimět Kreml k příměří na Ukrajině. Starmer označil evropské plány na nasazení mírových sil za „dostatečně vyspělé“, Macron je dokonce popsal jako „připravené k okamžitému nasazení“, jakmile se dosáhne dohody o příměří. 

včera

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně

Obyvatelé Polska a Německa čelí nové realitě, která ostře kontrastuje s dekádami otevřených hranic a volného pohybu. Hraniční kontroly, které byly v minulosti vnímány jako přežitek, se vracejí na scénu. Polská vláda pod vedením premiéra Donalda Tuska obnovila kontroly na celkem 52 hraničních přechodech s Německem a na dalších 13 směrem k Litvě. 

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči

Šéf Bílého domu Donald Trump přetváří mezinárodní obchod k obrazu svému. Dělá z něj nástroj mocenského nátlaku, nikoli spolupráce. Namísto partnerství prosazuje transakční logiku a vydírání, a to i vůči nejbližším spojencům USA. Tento přístup ohrožuje stabilitu globálního řádu, oslabuje důvěru v americké vedení a může mít dlouhodobé dopady na pozici Spojených států i světovou ekonomiku.

včera

včera

Donald Trump

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara

Obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Brazílií vstoupily do období vážné krize. Bez předchozího varování a mimo rámec standardních diplomatických konzultací oznámil americký prezident Donald Trump zavedení 50% cel na brazilský export, a to s účinností od začátku srpna. Informaci sdělil osobním dopisem prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silvovi.

včera

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky

Spojené státy po rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa znovu začaly plnohodnotně dodávat zbraně na Ukrajinu, ačkoli proti tomu Pentagon začátkem měsíce zasáhl kvůli obavám z nedostatku zásob. Tuto informaci ve čtvrtek potvrdila kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Trump už začátkem tohoto týdne uvedl, že dodávky obnoví – a slib splnil. 

včera

Michal Koudelka

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila

Bezpečnostní informační služba (BIS) loni zabránila několika pokusům ruských zpravodajských služeb o sabotážní akce v Česku. Uvedl to její šéf Michal Koudelka v souvislosti s vydáním výroční zprávy k činnosti služby za rok 2024. Rusko se společně s Čínou snaží škodit i v kyberprostoru. 

včera

Marco Rubio

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii

Americký ministr zahraničí Marco Rubio se má ve čtvrtek v malajsijském Kuala Lumpuru setkat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, a to jen několik dní po eskalaci rétoriky ze strany prezidenta Donalda Trumpa vůči Moskvě. K setkání dojde na okraj zasedání Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), v době, kdy Washington hledá nový rámec jak pro jednání o Ukrajině, tak pro přetváření ekonomických vztahů s asijskými státy.

včera

včera

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit

Tři roky po začátku ruské invaze zůstávají vztahy mezi Evropou a Moskvou zmrazené. Západ sází na sankce, ale řada firem v Rusku nadále působí a obchodní výměna pokračuje často přes třetí země. Ekonom Libor Žídek pro EuroZprávy.cz upozornil, že návrat k normálu je nepravděpodobný, a že některé firmy už tak obcházejí sankce. Evropa tak stojí před otázkou, jaký model vztahů s Ruskem je do budoucna vůbec možný.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy