Zeman na Festivalu exportu: Dlouhodobě slabá koruna vede vývozce k lenosti

Praha – Zahájení 4. ročníku Festivalu exportu CZ 2016 se dnes zúčastnil také prezident Miloš Zeman, při té příležitosti promluvil o tom, jaké dopady v praxi má slabá koruna. Podle něj tento dlouhodobý stav vede české exportéry k lenosti, ke snižování inovačních impulzů i produktivity práce a ke ztrátě konkurenceschopnosti.

„Víte, že země malého nebo středního rozsahu působí poněkud směšně, jestliže svoji zahraniční politiku zakládá na moralistním kazatelství, zatímco ostatní země vesele obchodují. Proto si myslím, že pragmatický přístup založený na ekonomické diplomacii, a tedy na podpoře exportu, na jedné straně a podpoře zahraniční investic na straně druhé, je pro zemi našeho rozsahu jediným rozumným řešením," uvedl prezident na úvod svého vystoupení.

Česko by podle něj mělo konkurovat hlavně vysoce kvalifikovanou pracovní silou. Levná pracovní síla byla podle něj  výhodou země možná v 90. letech, dnes to tak ale podle něj není.

Nad devalvací koruny podle něj jásají exportéři. „Z krátkodobého hlediska je to určitě podnět. Ovšem z dlouhodobého pohledu vede slabá koruna k lenosti, ke snižování inovačních impulsů, produktivity práce či konkurenceschopnosti," uvedl prezident.

Podpořil také návrhy, aby se při uzavírání pojistných smluv u Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) na plnění podílel i ten, kdo obchod uzavřel. Třeba Česká exportní banka podle něj někdy uzavírá lehkomyslné obchody. „Nedostatečně si prověřují svého zahraničního partnera. Pak mávnou rukou a řeknou, obchod nevyšel, EGAP mi to zaplatí. Proto podporuji návrhy, aby při uzavírání pojistných smluv v případě, že obchod nevyjde, zde bylo alespoň desetiprocentní plnění ze strany toho, kdo tento obchod neprozřetelně uzavřel," sdělil Zeman.

Pomoc prezidenta pro české exportéry je podle něj mnohem snadnější v zemích s prezidentským režimem, včetně Číny. „V zemích s parlamentním režimem jsou tyto cesty někdy spíše politickou turistikou než reálnou ekonomickou akcí. Ale prezidentských režimů máme na světě dost. A já někdy se závistí sleduji, jak moji zahraniční partneři mohou jediným příkazem vyřešit problémy, jejichž řešení v zemích s parlamentní demokracií trvá léta," uzavřel prezident.

Zeman však nezapomněl ani na pochvaly. „Nezapomeňme, že jsme svým způsobem dosáhli poměrně výrazných úspěchů při nejrůznějších podnikatelských misích, ať už tyto mise organizuje premiér, ministr průmyslu a obchodu nebo kdokoli jiný včetně prezidenta. Myslím si, že jedním z nejvýznamnějších úspěchů bylo setkání špiček českého ekonomického života na Žofíně, při příležitosti česko-čínského investičního fóra za účasti čínského prezidenta a mě. Tam přišli lidé, kteří zpravidla se na veřejnosti vůbec neobjevují, a když se objevují, tak určitě ne spolu. A myslím si, že to, co se podařilo v průlomu na čínském trhu, bychom nyní měli opakovat na trzích dalších," dodal prezident.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) Ekonomika

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 27 minutami

před 31 minutami

před 58 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy