Auta si krátí cestu přes zamrzlé Lipno, atrakcí je magistrála pro bruslaře

Horní Planá (Českokrumlovsko) - Led na lipenské přehradě v těchto dnech dosahuje síly více než 20 centimetrů. Přes zamrzlou plochu přejíždí mnoho řidičů. Jedná se hlavně o úsek mezi Horní Planou a Bližší Lhotou. Lidé krátí cestu na lyže do rakouského střediska Hochficht nebo i trasu do práce. Policisté ale varují před probořením.

"Jedna cesta kolem přehrady je 20 kilometrů. To znamená, že pokud jedete po ledu ráno do práce a odpoledne zpátky, ušetříte si 40 kilometrů," uvedl starosta Horní Plané Jiří Hůlka. Dodal, že silnice kolem přehrady jsou navíc mnohde úzké a někdy je lze těžko udržovat. Například ve stoupání u nedaleké obce Pernek často uvízne kamion, který pak blokuje průjezd.

Policisté nabádají řidiče, aby po zamrzlé hladině nejezdili. "Je to hazard. Stále existuje možnost, že se propadnou do přehrady," řekla policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová.

Provoz po ledě mezi Horní Planou a Bližší Lhotou je v těchto dnech někdy frekventovanější než na okolních silnicích. Někteří využívají cestu po zamrzlé hladině jako atrakci a za autem třeba na laně táhnou třeba jezdce na snowboardu.

"Zatím letos nemáme evidovaný případ proboření automobilu na lipenské přehradě, ale může to nastat hlavně ve chvíli, kdy se trochu oteplí a lidé přesto budou po ledě dále jezdit," řekla Uhlířová. Podle Hůlky však místní vědí, kdy mohou na zamrzlou hladinu s vozem. "Když se oteplí, tak navíc dáme zábranu na silnici, která vede k přehradě, a auta se tam tak nedostanou," řekl.

U Horní Planí mohou lidé vyrazit na pětikilometrový okruh, který míří směrem k Nové Peci. "Je to atrakce, která k nám přiláká spoustu turistů. Podle našich odhadů tak třetinu tvoří místní obyvatelé a zbytek pak lidé z jiných měst," uvedl Hůlka. Dodal, že řada bruslařů vyráží na lyže do areálu Hochficht na česko-rakouské hranici Šumavy. Středisko je vzdušnou čarou jen pár kilometrů od Horné Plané.

V ideálním případě magistrála od Horní Plané vede až do Černé v Pošumaví. Letos však tuto trasu provozovatelé nemohli upravit. "Zůstávají tam místa, na nichž nezamrzla hladina úplně jednotně a ledy se tam překrývají," vysvětlil starosta. Bruslařům tam hrozí proboření, proto po této pasáži nelze bruslit.

Související

Hotel, ilustrační foto

Hotely na Lipně otevřou. Problémem je lockdown skiareálů, vlekaři hledají novou práci

Po téměř 60 dnech dnes otevře většina hotelů na Lipně. Jejich provozovatelé využili nucenou pauzu k opravám a úklidu, na větší investice ale většině majitelů nezbyly po peníze. Sčítají ztráty ve vyšších desítkách milionů Kč, v nichž se projevilo i jarním zavření. Jako problém vnímají všichni, že vláda nechává do 12. prosince zavřené skiareály.
Ilustrační foto

Koronavirus Covid-19 přesměroval turisty k přehradě Lipno

Provozovatelé ubytovacích zařízení v okolí lipenské přehrady zaznamenali v posledních týdnech zvýšený zájem turistů. Důvodem je, že řada lidí kvůli obavám z nákazy koronavirem zvolila pro zimní dovolenou tuto oblast. Často se jedná o návštěvníky, kteří původně plánovali lyžařský pobyt v Itálii, ale vzhledem k událostem z posledních týdnů nakonec destinaci změnili. ČTK to řekl předseda Turistického spolku Lipenska Jiří Mánek.

Více souvisejících

přehrada Lipno mráz Počasí Zima Jihočeský kraj řidiči bruslení

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy