Sčítání lidu 2021 bude levnější a méně zatěžující, sankce za bojkot zůstane

Praha - Sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021 by mělo být proti poslednímu sčítání v roce 2011 pro lidi méně náročné a pro stát méně nákladné. Sankce 10.000 korun za nevyplnění dotazníku bude v zákoně zřejmě zachována.

"Bude to menší zátěž a na některé otázky se již ptát nebudeme. Zejména na ty, které jsou v registrech. Stále ale nejsme v situaci, kdy bychom se mohli bez dotazníku obejít. Budeme motivovat pro jeho elektronické vyplnění," uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček.

"Případné vymáhání sankce za nevyplnění dotazníku je záležitostí obecních úřadů. Při minulém sčítání se tak podle mých informací ale dělo jen ve výjimečných případech. Nicméně určitá sankce musí být, aby byla zdůrazněna příslušná povinnost, protože bez ní celoplošné sčítání ztrácí význam," uvedl.

Sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011 stálo včetně přípravných prací zhruba 2,4 miliardy korun. Předběžný rozpočet na sčítání 2021 má být podle Rojíčka nominálně nižší. 

Návrh věcného záměru zákona k sčítání bude podle předsedy ČSÚ v nejbližší době projednávat Legislativní rada vlády a během prvního pololetí by jej měl projednat kabinet.

Při přípravě na akci byly ve hře podle Rojíčka tři varianty. První scénář počítal s tradičním způsobem, kdy by se data z různých registrů nevyužila a vše se zjišťovalo v rámci dotazníků. Druhá varianta počítala s tím, že maximum údajů získá ČSÚ z administrativních zdrojů, nicméně některé údaje bude nutné získat dotazováním. Třetí variantou bylo získat data jen z dostupných databází. "Zjistili jsme, že jediný možný scénář je druhá verze, kdy sice půjdeme do terénu, ale otázky, k nimž jsou k dispozici administrativní data, nebudeme přímo od obyvatel zjišťovat. Ve srovnání se sčítáním 2011, kdy sčítací formuláře o třech listech obsahovaly celkem 47 údajů zjišťovaných od respondentů, počítáme pouze s 23 přímo zjišťovanými údaji v rámci dvou dotazníků," uvedl.

Související

Více souvisejících

Sčítání lidu čsú

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy