Praha - Státní zastupitelství obžalovalo čtveřici cizinců, která se podle něj v roce 2014 podílela na vyloupení obchodu s luxusními hodinkami v pražské Pařížské ulici. Na dotaz ČTK to sdělila Markéta Puci, mluvčí pražského městského soudu, jenž se kauzou začne zabývat příští týden. Lupičům hrozí pět až 12 let vězení. Z obžaloby vyplývá, že mezi obviněnými jsou tři muži, kteří už si v Česku odpykávají trest za obdobnou loupež provedenou před dvěma lety rovněž v centru Prahy.
Obžalobě čelí Alexej Ložečnikov, Vitalij Komarovskij, Petr Odinokov a Stefan Šemet. První dva jmenovaní 19. května 2014 údajně hlídkovali v okolí hodinářství Audemars Piguet, zatímco Šemet a dva další komplicové, které policie stíhá odděleně, prý vešli krátce před polednem dovnitř prodejny.
Podle kriminalistů stihla trojice celou loupež v rozmezí sedmi minut. Muži nejprve předstírali zájem o koupi hodinek, které si od prodavače nechali předvést. Nečekaně ho napadli údery pěstmi do hlavy a kopy koleny do trupu. Poté, co jej srazili na zem, ho spoutali plastovými stahovacími pásky a nechali ho ležet v zadní části obchodu. Rozbili skleněné vitríny s vystaveným zbožím a sebrali šest kusů hodinek v celkové ceně 3,7 milionu korun. Na zařízení prodejny způsobili škodu za dalších 89.000 korun. Prodavač vyvázl s otřesem mozku a s modřinami.
Lup údajně Šemet odnesl v batohu do nedaleké Salvátorské ulice, kde v autě čekal Odinokov, který prý s hodinkami okamžitě odjel směrem na Německo.
Šemet čeká na hlavní líčení, jež začne 23. dubna, ve vazbě na Pankráci. Ložečnikov s Odinokovem se aktuálně nacházejí ve valdické věznici, kde si odpykávají 10,5 roku, respektive osm let za přepadení hodinářství Hublot z února 2016. Komarovskij, který měl v kauze Hublot postavení spolupracujícího obviněného, dostal tříletý trest. Loupež v Široké ulici se odehrála podle zcela stejného scénáře, jaký obžaloba popisuje v případu z Pařížské. Jen napadení prodavači tehdy byli dva, přičemž jednomu lupiči zlomili čelist.
Policie už dříve uvedla, že za loupežemi stála skupina Vyborg, která se specializuje na přepadání obchodů se šperky. Gang prý tvoří hlavně lidé ze zemí bývalého Sovětského svazu, řízen je z Ruska a Finska.
Související
V Praze opět explodoval bankomat. Pachatele hledal i vrtulník
Marný pokus a krátký útěk. Policie vyšetřuje přepadení banky
loupež , Praha , Cizinci , krimi
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Válka s Íránem se dál rozrůstá. Poprvé byl zasažen i Egypt
před 1 hodinou
Polsko nebylo cílem ruské rakety, mírní napětí Tusk. EU incident ostře odsuzuje, USA jej chtějí prošetřit
před 2 hodinami
Další extrémní počasí je tady. Jak zvládnout vedra? Inspirujte se u obyvatel tropických států
před 2 hodinami
Jak se Rusko dostává ke klíčovým evropským technologiím? Sankce obchází skrze jeden asijský stát
před 3 hodinami
Zelenskyj se vypravil do Polska. Restartoval vztahy s Tuskem
před 4 hodinami
Horké počasí nabírá na síle. Experti upozorňují na extrémní zátěž i hrozbu požárů
před 4 hodinami
Detaily schůzky zveřejněny: Netanjahu postupoval opatrně, snažil se Trumpa nenaštvat
před 5 hodinami
Počet mrtvých po silném zemětřesení v Japonsku roste. Záchranné práci komplikují extrémní vedra
před 5 hodinami
Zásoby raket Patriot se tenčí. Na obzoru je unikátní trilaterální dohoda
před 6 hodinami
Ohnivé peklo o síle atomových bomb. Požáry v Evropě jsou největší v historii, vytváří vlastní bouřky
před 7 hodinami
Desetimetrový kráter v Polsku způsobila ruská střela
před 8 hodinami
V Polsku zněly sirény, do vzduchu vzlétly F-16. Neznámý objekt po sobě nechal desetimetrový kráter
před 8 hodinami
Rusko provedlo rozsáhlý útok na Ukrajinu. Mezi mrtvými jsou i děti
před 10 hodinami
Tropické počasí prohloubí opakující se problém
včera
Kavinsky rozesmutnil Francii. Smrt producenta komentoval i Macron
včera
Senátoři jsou pro. Rodičovský příspěvek vzroste na 400 tisíc korun
včera
Španělský tisk má jasno. Novým trenérem české reprezentace má být olympijský vítěz
včera
Turek nepřikročí k žalobě na prezidenta. Důvodů je hned několik
včera
Češi se s Knížákem rozloučí v příštím týdnu. Pohřeb s poctami bude v Praze
včera
Nejtragičtější letecká havárie v Československu se stala před 50 lety
Na konci července roku 1976, přesně před 50 lety, vyrazilo ráno letadlo z Prahy a mířilo takřka plné do Bratislavy. Tam ovšem již nedoletělo. Nedaleko od letiště mělo nehodu, havarovalo. Skoro všichni pasažéři tehdy zahynuli.
Zdroj: Lucie Žáková