Na výzkum v humanitních vědách půjdou stamiliony

Praha - Na projekty aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje ve společenských a humanitních vědách a také v umění půjde letos několik stovek milionů korun ze státního rozpočtu. Program ÉTA Technologické agentury (TA ČR), který je určený na tuto oblast, má v letech 2018-2023 rozdělit 2,4 miliardy korun. V první výzvě loni podpořil projekty za 467,5 milionů korun. Podle předsedy agentury Petra Očka je ÉTA oproti dřívějšímu programu pro společenskovědní oblast více zaměřená na propojení s technickými obory.

O peníze se žadatelé budou moci hlásit od 9. května, soutěžní lhůta potrvá 43 dní. Podpora sahá do výše 80 procent nákladů. Agentura očekává, že většinou to bude méně než 5,000.000 korun na jeden projekt. "První výzva byla loni, nyní je druhá," uvedl Očko. Oproti dřívějšímu programu se tentokrát více přihlíží ke spojení s technickými obory. "Konkrétně je velká priorita u projektů, které se zabývají společenskými dopady technologických změn," řekl Očko.

Už v první soutěži agentura podpořila například projekt spojující etiku a autonomní mobilitu nebo například výzkum možností, jak využít asteroidy. Dalšími již podpořenými projekty ÉTA jsou aplikace pro učitele vyučující dějiny HistoryLab, výzkum zkušeností dětí a rodičů s epilepsií, diagnostika nadaných žáků nebo metoda, jak omezit plýtvání potravinami ve veřejném stravování.

Do první soutěže se přihlásilo 306 návrhů projektů. "TA ČR podpořila 94 z nich, což představuje 31 procentní míru úspěšnosti," uvedla agentura. Podle hlavního tvůrce programu ÉTA Marcela Krause bylo častým důvodem odmítnutí to, že žadatelé do projektu zapojili společenské a humanitní vědy jen slabě, případně nedoložili, čím je jejich řešení neotřelé a nové. Agentura proto pořádá 14. května pro zájemce o účast setkání v pražském centru Opero, kde jim poradí, jak podávat návrhy projektů do soutěže.

Přes Technologickou agenturu rozděluje stát podstatnou část peněz na aplikovaný výzkum. Slouží k tomu několik programů, které trvají zpravidla několik let a jsou určené pro konkrétní oblast výzkumu. Pro společenské vědy to byl program Omega, vyhlášený na roky 2012-2017. Jeho následníkem je ÉTA, kterou vláda schválila v lednu loňského roku.

Související

Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace

Česko začne ve výzkumu a inovacích spolupracovat s Kanadou

Praha - Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) dnes jednal s ministrem pro výzkum a inovace z kanadské provincie Ontario Rezou Moridim. V pátek podepíše memorandum o spolupráci s českou Technologickou agenturou (TA ČR).

Více souvisejících

Technologická agentura výzkum

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

včera

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí

V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy