Praha - Největší český e-shop Alza.cz začal dnes kolem 19:00 opět vydávat objednané zboží zákazníkům. Firma po zhruba 27 hodinách odstranila výpadek interního počítačového systému, který v pondělí odpoledne zkolaboval. ČTK to sdělila mluvčí společnosti Patricie Šedivá. Zboží si zákazníci mohou vyzvedávat ihned po obdržení informačních SMS zpráv.
"Všechny systémy Alza.cz jsou již funkční a v plném provozu, logistická centra odbavují objednávky zákazníků," uvedla mluvčí. Výpadek se podle ní týkal pouze interního informačního systému Alzy. Web e-shopu i jeho mobilní aplikace byly po celou dobu v provozu, a zákazníci tak mohli zboží objednávat, řekla Šedivá.
Výpadek interního informačního systému postihl Alzu v pondělí kolem 16:00. "Za výpadkem stojí hardwarová chyba, která není obvyklá," uvedla mluvčí. Kvůli selhání celého datového úložiště musel e-shop provést úplnou obnovu dat ze záložních kopií. Obnova trvala celou noc až do dnešního odpoledne.
Alza.cz se za výpadek zákazníkům omluvila. Podle mluvčí firma pracuje na opatřeních, aby se závada neopakovala. Kvůli zrychlenému odbavení všech objednávek e-shop mimo jiné posílil směny v logistických centrech.
Loni obsloužil e-shop Alza.cz přes 2,9 milionu unikátních zákazníků, přičemž odbaveno bylo přes 7,9 milionu objednávek. V lednu to uvedl místopředseda představenstva Tomáš Havryluk. V Česku a na Slovensku má firma přes 40 obchodů a od roku 2014 prodává zboží do dalších 26 zemí EU. Výpadek postihl všechny země.
Největší tuzemský internetový prodejce Alza.cz loni zvýšil obrat na rekordních téměř 21 miliard korun bez DPH, což je meziročně o 20,7 procenta více. Předsedou představenstva a zakladatelem e-shopu je Aleš Zavoral. Alzu vlastní skupina investorů, kteří ji ovládají přes holdingovou společnost L.S. Investments Limited se sídlem na Kypru. Daně platí firma v Česku.
Související
Policie rozkryla síť podvodných e-shopů. Jediný muž oběti obral o miliony
Umíme to rychleji a pohodlněji? Mezi českými e-shopy se rozhořela "neetická" bitva o reklamace
Aktuálně se děje
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
25. prosince 2025 21:05
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
25. prosince 2025 19:48
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
25. prosince 2025 18:35
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
Ukrajinská armáda během čtvrtka podnikla masivní úder na energetickou infrastrukturu hluboko v ruském vnitrozemí. Podle oficiálních informací ukrajinského generálního štábu zasáhly britské střely Storm Shadow ropnou rafinerii v Novošahtinsku v Rostovské oblasti.
Zdroj: Libor Novák