Věznice se ho bály? Co se dělo po zadržení uprchlého Kajínka?

Brno - Být přítelkyní omilostněného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka nebylo jednoduché. V době, kdy byl zavřený za svůj čin na doživotí, nebylo jedinou starostí Magdy Gubové setkávání přes mříže, ale i samotné věznice. Ty totiž Kajínek pořád střídal.

Oba se podle jejích slov seznámili ve Valdicích v suterénní místnosti přes plexisklo s telefonem. Nejdostupnější pro ni ale byl Mírov, na který má však děsivé vzpomínky.

"Jednou jsem tam na návštěvě zkolabovala. Vlastně před ní. Nesla jsem občerstvení, šli jsme s vychovatelem docela rychle přes nádvoří a ještě schody do věže. To jsem už nezvládla," uvedla pro Blesk.

V nemocnici jí řekli, že má rakovinu, chronickou leukémii. V tuto chvíli se nijak neléčí, je ale pod dohledem lékařů a musí se hlídat a nevysilovat se. Nemoc ale ovlivnila jak jejich vztah, tak i místo, v němž se Kajínek dále nacházel.

"Tehdy mohl Jirka požádat o přeřazení ze zvýšené ostrahy do ostrahy. No a Jirka váhal, jestli o to bude žádat, protože by ho přesunuli buď do Horního Slavkova, nebo do Rýnovic, kam bych to měla strašně daleko. Pouze v těchto dvou věznicích byli tehdy doživotně odsouzení v ostraze," přiznala.

Kajínek nakonec nechal rozhodnutí na ni a ona mu poradila, ať zkusí požádat, protože mezi zvýšenou ostrahou a ostrahou je veliký rozdíl. "Naprosto zásadní. Jirka najednou nebyl celý den zavřený v cele, ale měl celu celý den otevřenou, tudíž mohl na chodbu, do ostatních cel a do kulturní místnosti. Veliký rozdíl nastal ve způsobu provádění návštěv, kdy jsme najednou neměli návštěvy přes mříže, ale jako všichni ostatní vězni u stolu," dodala.

Poté Kajínka převezli do Rýnovic a v tu chvíli se mu otevřela možnost být umístěný do jakékoli jiné věznice, tedy nejen do Rýnovic a Horního Slavkova. Požádal proto kvůli jejímu zdravotnímu stavu o přeložení do Brna nebo poblíž a úřady mu vyhověli a Kajínka umístily do Znojma.

Nakonec ho ale namísto Znojma přesunuli na Mírov. "I na Mírově z toho byli v šoku. Ředitel věznice tehdy Jirkovi řekl, že tam je jen na prázdninách a že pak pojede do Znojma, kde ještě nemají připravenou celu," prozradila. Nakonec se ale ukázalo, že to nebyla pravda a namísto Kajínka do Znojma přemístili jiného vězně.

Ani tím to ale neskončilo. Po chvíli se opět objevil ve Valticích. "To bylo v roce 2015. Přišli pro něj ve dvě v noci, aby se rychle sbalil, naložili ho a odvezli ho do Valdic. Až tam se dozvěděl, že je to kvůli opravám na mírovské věznici. Vedení věznice mělo obavy, že se pokusí utéct. Tak tam byl asi dva měsíce, než ho odvezli zase zpět na Mírov," prozradila jeho partnerka Blesku.

Související

Prezident Miloš Zeman

Zeman jmenoval 35 nových soudců, obhajoval milost pro Kajínka

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval 35 nových soudců. Popřál jim, aby nepodléhali mediálním a jiným tlakům a řídili se vlastními názory. Vysvětloval jim také, jak se rozhoduje při udílení milostí. Hájil své rozhodnutí omilostnit odsouzeného vraha Jiřího Kajínka a uvedl, že milost by nikdy nedal tunelářům.

Více souvisejících

Jiří Kajínek

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy