Hasiči dohašují požár lesa na Českolipsku, najít jeho ohnisko nebude lehké

Dubá - Hasiči na Českolipsku dnes pokračují v dohašování požáru lesa v těžko přístupném terénu u Dubé. Od úterního večera tam hořel na 2,5 hektaru les. Oheň už se podařilo lokalizovat, nešíří se, ani se neobjevují plameny. Hasiči ale musejí celý prostor postupně zkontrolovat, prohrabat a prolít pro případ, že by ještě někde byla skrytá ohniska. ČTK to dnes ráno řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Pavlína Bílková. Pokud vše dobře půjde, mohli by odpoledne hasiči předat les správci.

Požár v obtížně přístupném místě byl hasičům nahlášen v úterý kolem 20:30. "Hašení zkomplikovalo velké převýšení a skalnatý terén se spoustou strží, do kterého nemohli hasiči najet svou těžkou technikou," řekla Bílková. Ve středu na místě zasahovalo 20 jednotek, dnes jich je tam 15. Dobrovolné hasiče z Českolipska dnes vystřídali jejich kolegové z Liberecka. Vodu musí na místo navážet kyvadlově cisternami. "Nataženo je tam asi kilometr hadic," dodala Bílková.

Výši škod ani příčiny požáru zatím hasiči neznají, na místo pojede dnes vyšetřovatel. Najít, kde požár vypukl, není ale podle Bílkové v tak rozlehlém prostoru snadné. "Jde o turisticky atraktivní oblast, není tak vyloučeno, že mohl oheň vypuknout třeba od nedopalku cigarety," poznamenala. Při současném suchu a vysokých teplotách ale podle ní nelze vyloučit ani samovznícení třeba od odhozené lahve.

Komplikací středečního odpoledne byla nehoda cisternové automobilové stříkačky na jedné ze dvou možných tras, které mohou hasiči pro dopravu vody využít. "Pod cisternou plnou vody se utrhl nezpevněný terén a převrátila se na bok. Zcela tak vyřadila z provozu jednu z důležitých přístupových cest," uvedla Bílková. Hasiči auto v podvečer vyprostili pomocí lanového navijáku a důležitou spojnici znovu obnovili.

Středa byla pro hasiče na Českolipsku náročná, vyjížděli také k požáru stodoly s uskladněným senem do nedalekých Vrchovan. Hořet začalo v samostatně stojící dílně, oheň ale na vedlejší stodolu o rozměrech 35 x 10 metrů velmi rychle rozšířil. "Když hasiči na místo dorazili, stála už stodola v jednom plameni. Součástí objektu byl i letní byt, majitelé ale stihli včas utéct," řekla Bílková. Zásah byl o to komplikovanější, že na místě bylo několik propanbutanových lahví, které museli hasiči vynést a ochlazovat. U jedné to ale nestihli, vybuchla a oheň přiživila. Stavení, které stálo u lesa, lehlo podle Bílkové popelem, a hasiči museli hasit ještě kus lesa, na který se oheň rozšířil. Škodu hasiči odhadli na milion korun, příčina se zjišťuje.

Související

Lesní požáry v italském Krasu znovu zasílily, úřady evakuovaly stovky lidí

Lesní požáry v italském Krasu znovu zasílily, úřady evakuovaly stovky lidí

Lesní požáry v italském Krasu, který se nachází u hranic se Slovinskem, se dnes opět výrazně zhoršily. Informují o tom italská média. Kvůli postupujícímu ohni, který začal ohrožovat domy, úřady nechaly evakuovat stovky lidí. Na místě zasahují i hasiči ze sousedního Slovinska, uvedla stanice RAI. Kvůli zhoršení požárů v Itálii se dnes Řím rozhodl stáhnout z Česka své dva hasící letouny Canadair CL-415.
Pátým dnem bojují hasiči s rozsáhlým požárem v Národním parku České Švýcarsko. Rozhovor

Za lesní požáry mohou v drtivé většině lidé, říká odborník. Obnovu by nechal na přírodě

Hasiči se aktuálně potýkají s rozsáhlým požárem v Českém Švýcarsku, v týdnu hořely také lesy na Zlínsku. Přírodní požáry jsou v horkých a suchých letních dnech velkým rizikem pro přírodu, mohou jí ale i prospívat, například pomáhat v přirozené obnově, tvrdí odborník na požární ochranu Martin Valdhans. V rozhovoru pro server EuroZprávy.cz popsal, jaká je šance na samovznícení a proč je těžké s požáry ve volné přírodě bojovat. Podle něj by lidé jako prevenci požárů měli přestat vysazovat nepřirozené smrkové monokultury.

Více souvisejících

požáry lesů v ČR Liberecký kraj Požáry

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy