Uprchlík, který málem zabil Čecha v Praze, promluvil. Prozradil, proč to udělal

Praha - Nizozemec afrického původu Armin N., který s přáteli v dubnu napadl a brutálně zmlátil pražského číšníka, může jít do vězení až na deset let. Během útoku muže mlátil hlava nehlava a poté s klidem odešel, nyní si ale sype popel na hlavu. Tvrdí, že chtěl pouze bránit své přátele.

Reportéři nizozemského deníku Algemeen Dagblad navštívili Armina v ruzyňské vazební věznici, kde čeká na soud. Novinářům prozradil, že do Prahy přicestovali už v pátek a následně se opili. Stejně tak tomu bylo v sobotu, kdy ale na žádost ženicha vyhledali italskou restauraci.

Právě z ní je číšník vykázal, protože měli vlastní alkohol a stůl byl rezervován. V tu chvíli se strhla rvačka, v níž útočníci muže málem zabili.

Armin ale tvrdí, že měl během útoku "tmu před očima" a pamatuje si pouze na to, jak napadený číšník leží na zemi v kaluži vlastní krve.

Sám ale prý nejprve sledoval konflikt z dálky a nechtěl se do něj zapojovat. "Ale pak jsem se vrátil, protože jsem si myslel, že jsou moji přátelé a bratr v nebezpečí. Cítil jsem alkohol a adrenalin. Ani nevím s kým jsem se pral," dodal. 

Sám si prý myslel, že číšníkovi uštědřil dvě tři rány. "Byl jsem nabuzený adrenalinem, nikdy jsem se ale nepral, takže jsem nevěděl, jakou mám sílu," dodal Armin, který byl šokovaný tím, že muže udeřil desetkrát.

Svůj čin ale nepopírá a tvrdí, že ho to zlomilo. "Je mi to líto, stydím se, omlouvám se. Když jsem slyšel, že má dítě, zlomilo mě to. Lidé jsou na něm závislí," dodal.

Sám chce nyní finančně podpořit rodinu a reportérům předal dopis, v němž se mimo jiné píše: "Chci tím dopisem vyjádřit lítost nad incidentem a osobně se za něj omluvit, i za ostudu, kterou přinesl Nizozemsku a lidem doma."

Napadení číšníka se odehrálo 21. dubna u obchodního centra Quadrio. Skupinu sedmi Nizozemců muž upozornil na to, že na zahrádce restaurace nemohou popíjet vlastní alkohol. Útočníci ho povalili na zem, začali ho bít pěstmi a kopali do něj.

Poté, co zůstal bezvládně ležet na zemi, z místa utekli. V nemocnici se napadený muž probral až po několika dnech. Prodělal dvě operace.

Policie je zadržela o několik dní později na pražském letišti. Pět mužů policisté následně obvinili a zbylé dva propustili s tím, že se konflikt snažili spíše uklidnit.

Třem obviněným uložil soud trestním příkazem osmiměsíční podmínky, na pět let je také vyhostil ze země. Zbylé dva, které policie považuje za hlavní aktéry napadení, poslal soud do vazby. Oběma hrozí deset let vězení.

Související

Nizozemci, kteří v centru Prahy napadli číšníka

Útok na číšníka: Soud prodloužil bratrům z Nizozemí vazbu, verdikt opět nepadl

Dvojice bratrů z Nizozemska, která loni zbila číšníka v centru Prahy, si ani dnes nevyslechla pravomocný rozsudek. Pražskému vrchnímu soudu se totiž z dnešního zasedání omluvili oba předvolaní znalci, kteří měli vyjasnit způsob vzniku číšníkova zranění. Soud tak bratrům pouze prodloužil českou vazbu, s čímž oba souhlasili. Odvolací zasedání bude pokračovat 15. října.

Více souvisejících

napadení číšníka skupinou nizozemců útok napadení

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy