Praha/Olomouc/Malá Skála - V českých a moravských řekách rychle ubývá vody. Vodákům tak ke sjíždění zbývají už jen velké toky. I tam ale musí kličkovat mezi kameny nebo se vyhýbat mělčinám. O poznání lépe jsou na tom řeky v Polsku a na Slovensku.
Hodně vody pak podle něj mají v Evropě řeky, do kterých přitéká z alpských ledovců. "Ale ledovcová voda není pro každého. Chce to určitou zkušenost a dobré vybavení, i když se jedná relativně o jednoduché řeky," sdělil ČTK Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.
V Česku zůstávají pro otevřené kanoe splavné Otava a Vltava, kde je kvůli tomu ale o víkendech "nával". "Vzhledem k tomu počasí můžeme hovořit o vrcholu sezony. První velký nápor bývá o červencových svátcích. Pak přijde malý útlum, ale teď se vrátilo pěkné počasí a s tím přibylo i lidí na řece," uvedl Pavel Mačuda z půjčovny Ingetour, která na Vltavě provozuje několik kempů.
Podle provozovatelů půjčoven a kempů na Otavě je situace zatím lepší než loni. "Vody je více než před rokem v tuhle dobu. Sice jsou místa, kde si musí lidé dát pozor, a to platí hlavně pro rafty, ale jinak se Otava dá sjíždět," uvedl Zdeněk Lacina z půjčovny Lodní servis Strakonice.
Splouvat lze i Teplou Vltavu, která zavede turisty na území šumavského národního parku. I zde však hladina klesá. Zatímco v pondělí ukazovala měřící stanice v Soumarském Mostě 54,7 centimetru, dnes to bylo o 1,5 centimetru méně. Hranice, kdy smí lodě na Teplou Vltavu, je 50 centimetrů. "Potřebovali bychom, aby zapršelo a do koryta se dostala nějaká voda," uvedl Vladimír Dvořák z šumavského národního parku.
Vodu ke sjíždění má zatím ještě i Berounka, místy jsou v ní ale mělčiny. V Ohři a Sázavě pak vodáky čeká kličkování mezi mokrými kameny. Labe nebo Jizera mají vody také už málo, ale stále je mohou vodáci sjíždět, i když pod některými jezy budou muset táhnout lodě mělčinami.
"Vody v těch vedrech není dostatek, ale ještě se dá po řece pohybovat, i když je to místy brodění nebo se na některých mělčinách uvízne. Je to ale lepší než třeba na Sázavě nebo jiných řekách," řekl dnes ČTK jednatel společnosti Sundisk Martin Bauer, která má na Žluté plovárně na Malé Skále půjčovnu lodí.
Tomáš Hudský z půjčovny lodí Klokočí si nevybavuje, že by Jizera v úseku okolo Malé Skály byla posledních letech někdy pro vodáky nesjízdná. "Za deset let, co máme půjčovnu, se nám nestalo, že by v řece nebyla voda na lodě. Sousedka mi ale říkala, že se to dřív už stalo. Tak uvidíme," řekl Hudský.
Na Jizeře se nejčastěji sjíždí desetikilometrový úsek z Malé Skály do Dolánek u Turnova. "Dá se jezdit i výš ze Spálova, není to ale pro každého. Říkám lidem, že kdo tam chce, musí umět řídit loď a musí být v lodi maximálně dva," dodal Hudský.
Splavná je Morava od soutoku s Desnou a Odra od Ostravy. Vodu pro splouvání má ještě dolní tok Opavy a Dyje od Nových Mlýnů. Ostatní toky jako Úhlava, Ploučnice, Mže, Svratka, Tichá a Divoká Orlice, Radbuza, Bečva nebo Moravice jsou pro vodáky nesjízdné.
"Návštěvnost na řece je dobrá, nenudíme se," řekl dnes ČTK Petr Čamek ze společnosti IN LIFE MORAVA, která na řece Moravě v okolí Olomouce provozuje půjčovnu lodí. Řeka Morava je podle Čamka nyní splavná od Postřelmova na Šumpersku. "Normálně tam vypouštíme lodě až do Olomouce," uvedl Čamek. Voda v řece Moravě nad Olomoucí se drží už jen centimetr nad limitem, který v jejím středním úseku od Postřelmova činí 72 centimetrů. Podle Čamka je v některých úsecích řeky Moravy už vody méně, než bývá touto dobou obvyklé, avšak je stále splavná.
Související
Aktuální počasí: Povodňová hrozba na jihu Čech trvá, meteorologové varovali vodáky
V Rakousku se pohřešuje mladý český vodák. Na Salze se s ním převrátila loď
Vodáci , řeky , Sucho , Počasí , Jizera , morava , Jihočeský kraj , Vltava
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 29 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 51 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 54 minutami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák