Praha - Po několika letech končí práce na Národním muzeu v centru Prahy. Kromě zcela nového interiéru se mohou Pražané těšit také na zvelebení celého okolí budovy. Úpravy veřejného prostoru se dotknou Čelakovského sadů, chodníků a do budoucna tu plánuje hlavní město vytvořit i park pro veřejnost zaměřený na různé rostliny výhradně z České republiky. Rekonstrukce ještě budou trvat v dolní části Václavského náměstí, zatímco horní část se dočká rekonstrukčních prací až v roce 2020.
Historická budova Národního muzea se veřejnosti otevře 28. října k výročí 100 let založení republiky a zároveň 200 let od založení muzea. Lidé se mohou těšit na velké změny nejen uvnitř, ale také v okolí. To je přirozeně členěno na několik částí, z nichž každá bude mít jinou atmosféru a charakter, ale i například řešení povrchů.
Velké změny čeká také prostor u zadní část budovy. „Na svahu u Legerovy ulice chceme vytvořit místo s velkým množstvím zeleně, která by celý prostor oživila. Pražané by místo poté mohli využít jako oázu v centru Prahy, kde si odpočinou a užijí si volné chvíle. Veškeré rostliny budou navíc pouze českého původu,“ řekla o změnách pražská primátorka Adriana Krnáčová.
Změní se také ulice mezi budovami muzea. „Význam prostoru a uvažované využití předurčuje tento prostor primárně pro pěší. Doplnit by ho měla tramvajová trať se zastávkami, byť zatím nefunkčními. Zastávky a trať v budoucnu přispějí k významu náměstí mezi budovami Národního muzea jako uzlu hromadné dopravy,“ popsal další změny architekt a vedoucí projektů Institutu plánování a rozvoje Prahy Jakub Hendrych.
„Generální rekonstrukce Historické budovy se blíží k závěru. Po jejím otevření nebude Národní muzeum sloužit jen k prohlídce expozic, ale budou zde i odpočinkové klidové zóny. Jsem proto rád, že se hlavní město Praha rozhodlo zainvestovat a důstojně opravit okolí Národního muzea,“ uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Závěru se mimo jiné blíží i rekonstrukce dolní části Václavského náměstí. Předpokládaný termín dokončení je konec roku 2018. O opravě se mluvilo již řadu let. Václavské náměstí podle původního plánu dostane novou a údajně lepší podobu. Nově se tak rozšíří chodníky, přibude zeleně, a naopak ubude aut. Další rekonstrukce, které se budou týkat horní části, začnou v roce 2020 nebo 2021. Průběh prací zatím ale není znám.
Do budoucna by také mělo být snazší jak napojení do Vinohradské a Škrétovy ulice, tak i nové prodloužení tramvajové tratě přes Vrchlického sady nebo na Václavské náměstí. Automobily budou i nadále moci projíždět kolem Národního muzea, stejně tak je v plánu posílení možnosti průjezdu cyklistům. Sjednocujícím prvkem celého prostoru pak bude jedinečná světlá žulová dlažba barevně navazující na fasádu budovy Národního muzea.
Související
Pražské letiště obnovilo provoz na hlavní ranveji. Prošla modernizací
Policie vyšetřuje pondělní tragickou zkoušku potrubí v Praze
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Hanba, křičeli lidé na Okamuru u Českého rozhlasu. Pískalo se i na Pavla a Schillerovou
před 1 hodinou
Noční můra pro NATO: Jak by odchod Francie změnil alianci?
před 1 hodinou
Počasí: Česko dnes zasáhnou velmi silné bouřky
před 2 hodinami
Panamský průplav kvůli extrémnímu suchu omezuje počet lodí, které mohou proplout
před 3 hodinami
Kyjev se stal terčem jednoho z nejmasivnějších úderů od začátku války
před 4 hodinami
Severní Korea zásadním způsobem rozšiřuje vojenskou podporu Rusku ve válce proti Ukrajině
před 4 hodinami
Rodí se nejsilnější El Niño v moderní historii. Svět čekají teploty, jaké ještě nezažil
před 6 hodinami
Počasí se na víkend uklidní, vyplývá z předpovědi
včera
Kontroly kvůli kratomu a dalším látkám. Ve většině případů došlo k porušení zákona
včera
Princezně Dianě bude věnována nová kniha. Napsal ji její bratr
včera
Dalšího Oscara se pro Česko pokusí získat dokument, rozhodli akademici
včera
Havlová se bude podílet na pořádání Ceny Václava Havla za lidská práva
včera
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
včera
Předčasné smrti Hayden Panettiere lituje i Kličko. S herečkou má dceru
včera
Trump se chce opět setkat se severokorejským diktátorem Kimem
včera
Na Přerovsku spadla větrná elektrárna. V Česku se to dosud nestalo
včera
Zeman prý koketuje s další prezidentskou kandidaturou
včera
Volby za války nejsou realistické, zní z okolí Zelenského
včera
Stát opět jedná se společností Sev.en, obce prý o peníze nepřijdou
včera
Počasí: Bouřky hrozí dnes i v pátek, může spadnout až 70 milimetrů srážek
Čtvrteční bouřky nebudou v tomto týdnu těmi posledními. Meteorologové dnes aktualizovali dříve vydanou výstrahu, přičemž územně upravili varování před čtvrtečními silnými bouřkami a zkrátili jeho platnost. Nově varují před velmi silnými bouřkami v pátek a v noci na sobotu.
Zdroj: Jan Hrabě