Praha - Muž, který po návratu z Řecku skončil se západonilskou horečkou v Ústřední vojenské nemocnice v Praze, je ve stabilizovaném stavu. ČTK to dnes sdělila mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Pacient bude podle ní v nejbližších dnech předán do následné péče.
Západonilská horečka, kterou přenášejí komáři, se v Česku objevila po mnoha letech a dosud to byly jen importované případy, tedy že se pacienti nakazili mimo republiku. Aktuálně nakažený muž se v srpnu vrátil z Řecka a po obtížích byl hospitalizován na infekční klinice vojenské nemocnice.
První testování u nemocného potvrdilo nákazu západonilskou horečkou a nyní se čeká na výsledky druhého testu z ostravského zdravotního ústavu, který jako jediný v zemi je schopný spolehlivě nákazu potvrdit. Vedoucí Národní referenční laboratoře pro arboviry Hana Zelená ale předpokládá, že i tento test bude pozitivní.
Onemocnění způsobuje vir označovaný jako západonilský virus, který přenášejí zejména komáři rodu Culex. Inkubační doba je tři až 14 dnů. Virus může dětem, starším lidem a lidem s oslabeným imunitním systémem způsobit encefalitidu či meningitidu.
Při závažném onemocnění hrozí u rizikových pacientů i smrt. U zdravých lidí nemoc často vyvolá jen příznaky připomínající chřipku. Aktuálně nakažený muž dostal po nákaze podle Zelené zánět mozkových blan a měl i přechodnou poruchu vědomí.
Odborníci cestovatelům do zemí, kde se nemoc vyskytuje, doporučují chránit se před poštípáním komáry. Vhodné je používat repelenty, sítě proti hmyzu v oknech a dveřích nebo oděvy s dlouhými rukávy a nohavicemi.
Podle odborníků je virus opakovaně nalézán i u komárů, ptáků nebo koní v Česku, ale na člověka se od nich zatím nepřenesl.
Aktualizováno před 57 minutami
Češi se znovu sešli na podporu Ukrajiny. Je to i naše válka, prohlásil Pavel
Související
V Česku se nachází invazní komár z Asie. Do budoucna může představovat problém
Západonilská horečka se šíří Evropou. Počet mrtvých roste, neexistují na ni léky ani očkování
západonilská horečka , Ústřední vojenská nemocnice Praha , nemoci
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Fico dal Zelenskému ultimátum. Jde o dodávky elektřiny i ropy
Aktualizováno před 57 minutami
Češi se znovu sešli na podporu Ukrajiny. Je to i naše válka, prohlásil Pavel
před 1 hodinou
Trump po rozhodnutí soudu zvyšuje globální cla
před 2 hodinami
Smutný konec příběhu malého Itala. Po nepovedené transplantaci zemřel
před 3 hodinami
Voborníková "zachránila" český biatlon. V hromadném závodě získala bronz
před 4 hodinami
Slovensko zasáhlo poměrně silné zemětřesení
před 4 hodinami
Curleři zakončili olympiádu výhrou nad Švédy, sdruženáři osmí. Hokejistky si rozdělily medaile
před 5 hodinami
Jakému clu teď bude podléhat Česko? U vývozu z EU může klesnout i vzrůst, rozhodne Trump
před 6 hodinami
Olympijský Milán uvidí očekávané zámořské hokejové finále. Slováci budou obhajovat bronz
před 7 hodinami
Počasí se mění. Hrozí ledovka a povodně, varují meteorologové
před 7 hodinami
Rychlobruslař Jílek byl na patnáctistovce tentokrát daleko za nejlepšími
před 7 hodinami
Tragédie na českých horách. Lyžařka nepřežila srážku v Harrachově
před 8 hodinami
Zemřel seriálový herec Eric Dane. Hvězda Chirurgů podlehla nemoci ALS
před 9 hodinami
ANO by vyhrálo sněmovní volby. Motoristům už šlape na paty hejtman Kuba
před 9 hodinami
Krčmář ve svém posledním olympijském závodě senzačně bojoval o medaili. Masák ovládl Nor
před 10 hodinami
Britové chtějí zařídit, aby se Andrew za žádných okolností nestal králem
před 10 hodinami
Shiffrinová prolomila olympijské prokletí, Klaebo získal desáté zlato. Curleři zapsali druhou výzvou
před 12 hodinami
Počasí: Mrazy končí, jaro se blíží. Příští týden se citelně oteplí
včera
Co v praxi změní soudní rozhodnutí o zrušení cel? Návrat do normálu se ani zdaleka nekoná
včera
Slováci mohou po Pekingu získat další olympijskou hokejovou medaili. Poperou se o ni i USA a Finsko
Olympijský hokejový turnaj mužů dospěl do semifinálové fáze. V ní se kromě Kanaďanů, kteří přešli ve čtvrtfinále přes českou reprezentaci, představí i Američané, Finové a Slováci. Zatímco Američané přešli přes Švédy, které porazili 2:1 v prodloužení, extra čas rozhodl i čtvrtfinálový duel Švýcarů s Finy, kterým se povedlo nakonec z 0:2 otočit na 3:2 dokázali tak, že i v hokeji existuje tzv. „Csaplárova past“. Nejjednodušší cestu do semifinále měli Slováci, kteří i v této fázi turnaje pokračují ve svém výtečném hokeji a vcelku jasně tak přehráli Němce 6:2. Nadále tak tedy mohou po bronzovém Pekingu snít o své druhé hokejové olympijské medaili v řadě.
Zdroj: David Holub