Obří útok na internetové bankovnictví. Tisíce Čechů jsou v ohrožení

Praha - Desítkám tisíc tuzemských uživatelů mobilních zařízení s platformou Android hrozí napadení internetového bankovnictví. Stáhli si totiž aplikaci pro nahrávání hovorů QRecorder, která může být po aktualizaci zavirovaná. Obsažený škodlivý program Spy.Banker.AIX útočníkům umožňuje vzdálený přístup do bankovního účtu napadeného uživatele. Aplikace je běžně dostupná v oficiálním obchodě Google Play. Uvedla to dnes antivirová firma Eset, která škodlivý program odhalila.

Česká bankovní asociace (ČBA) dnes v tiskové zprávě uvedla, že některé české banky čelily v posledních dnech několika pokusům o zcizení peněz klientům. Podle České televize šlo o ČSOB, Raiffeisenbank a Českou spořitelnu. Klienti přišli o statisíce až miliony korun. Případ vyšetřuje policie. Český Google incident nechtěl komentovat, ale ČBA nyní podle svého sdělení jedná o odstranění aplikace z Google Play.

"Podařilo se nám zachytit nástroj na nahrávání hovorů QRecorder. Na základě naší interní analýzy můžeme říci, že původně legitimní aplikace byla tzv. ztrojanizovaná. To znamená, že po jedné z posledních aktualizací se z QRecorderu stal trojský kůň. Ten umožňuje útočníkům stáhnout do chytrého telefvnu s operačním systémem Android nebezpečný obsah, což se také děje," uvedl technický ředitel Esetu Miroslav Dvořák.

Škodlivý program v telefonu čeká na zašifrovaný příkaz z tzv. C&C serveru útočníka, na základě kterého vykoná požadovanou aktivitu. V první fázi škodlivý kód zjišťuje, zda jsou v telefonu aplikace, které mohou být pro útočníky zpeněžitelné a nemusí jít pouze o bankovní aplikace. Následně je do telefonu stažen modul, který vytvoří neviditelnou vrstvu nad cílovou aplikací, například internetovým bankovnictvím, a snímá přihlašovací údaje uživatele.

Útočníci dále mají přístup do sms zpráv, které jsou nejčastějším druhým ověřovacím faktorem při převodech peněz. Útočníkům tedy nic nebrání v tom, aby si vzdáleně posílali peníze z účtu napadeného uživatele na cizí bankovní účty bez jeho vědomí. Uživatel nevidí potvrzující SMS, kterou útočník na jeho mobilu přečetl.

Problém se u Raiffeisenbank podle mluvčí Petry Kopecké týká pouze jednotek případů. "Řešíme je individuálně a maximálně ve prospěch našich klientů. K žádným větším škodám nedošlo," řekla ČTK. V České spořitelně útok postihl dva klienty, kteří přišli o celkem 280.000 Kč. Aplikaci QRecorder mohou mít podle mluvčího banky Filipa Hrubého na svých telefonech nainstalovány nižší jednotky tisíc klientů.

"V tuto chvíli pečlivě monitorujeme odchozí platby na účtech našich klientů, kteří mají telefony s operačním systémem Android, přičemž v případě neobvyklých pohybů na účtu klienty okamžitě kontaktujeme. Radíme, aby aplikaci QRecorder okamžitě smazali ze svých telefonů. Klientům doporučujeme, aby namísto autorizačních SMS zpráv začali používat pro potvrzování plateb v internetovém bankovnictví mobilní aplikaci George klíč, která je proti hackerským útokům imunní," dodal Hrubý.

Útočníci pomocí tohoto programu cílí primárně na uživatele z České republiky, Polska a německy mluvících zemí. Respektive cílí na každého, kdo má přednastavenou českou, polskou či německou jazykovou lokalizaci operačního systému Android. Zaměření na české uživatele je přitom podle Dvořáka výjimečné.

Prostředí Android podle výkonného ředitele bezpečnostní firmy insighti Radovana Vacka již od počátku nabízí volnější bezpečnostní model, který umožňuje aplikacím si zažádat o oprávnění k nejrůznějším funkcím. Je pak na uživateli posoudit, jestli taková oprávnění udělí, či nikoliv. "Pro většinu uživatelů je tato otázka daleko za jejich technickou znalostí i znalostí problému. Je to podobné jako nutnost číst poznámky pod čarou ve smlouvách," uvedl.

Nejjednodušším řešením je podle odborníků aplikaci z mobilu odinstalovat. U stahovaných aplikací by si měli uživatelé obecně dávat pozor na její původ a zjistit si například i doporučení dalších uživatelů. Stažené aplikaci by pak měli v telefonu povolit jen minimální oprávnění s ohledem na jejich účel.

Trojský kůň, zaměřený na mobilní aplikace českých bankovních domů, se podle antivirových firem Avast a Eset objevil už loni v říjnu a listopadu. Cílem útoku tehdy byli zákazníci Air Bank, ČSOB a Sberbank. Program mimo jiné do mobilu instaloval falešné uživatelské rozhraní, které mělo být uloženo v aplikaci pravého mobilního bankovnictví. Jakmile uživatel zadal bankovní údaje, odeslaly se rovnou útočníkům. Všechny tři zmíněné banky ale loni odmítly, že by virus jejich klientům způsobil nějaké škody.

Související

Google

Google po deseti letech vyhrál spor nad Oraclem o software pro systém Android

Americký nejvyšší soud dnes rozhodl ve prospěch společnosti Alphabet, kterou zažalovala firma Oracle kvůli části svého zdrojového kódu použité v operačním systému Android. Ten se používá ve většině smartphonů a jeho tvůrcem je právě Google, který spadá pod Alphabet. Oracle požadoval podle agentury Bloomberg odškodné devět miliard dolarů (přes 198 miliard Kč), nedostane ale nic. Google podle soudu neporušil autorské právo. Kauza se táhla deset let, rozhodnutí se podle agentur odrazí na pravidlech odvětví vývoje softwaru.
Google, ilustrační fotografie

Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování Googlu

Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování americké internetové společnosti Google. Hodlá prověřit obvinění, že firma využívá dominantní pozice svého operačního systému pro mobilní zařízení Android k potlačování konkurence. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací.

Více souvisejících

Android mobily banky internet

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy