Vymřou Češi v 21. století? Statistici aktualizovali prognózu do roku 2100

Česko bude v tomto století dál stárnout, od 60. let by měl být každý třetí člověk v zemi senior. Lidí v aktivním věku naopak do roku 2100 milion ubude, počet může klesnout na 5,9 milionu. Země bude vymírat, obyvatel by ale výrazně ubýt nemělo díky příchodu cizinců. Život v ČR se bude dál prodlužovat. Na konci století by muži měli mít naději žít téměř do 88 let, tedy zhruba o 11 let déle než dnes. Ženy by se mohly dožívat 91 let, což je o téměř deset let víc. Výsledky nové projekce do roku 2100 představil dnes na tiskové konferenci Český statistický úřad.

Statistici předpověď aktualizují každých pět let. Vycházeli z údajů z počátku letošního roku, podle trendů z posledních let propočítali tři varianty možného vývoje - nízkou, střední a vysokou. Představili prostřední výsledky. "Nízkou a vysokou variantu je třeba chápat jako pomyslné mantinely s ohledem na porodnost, migraci a další jevy," uvedl místopředseda ČSÚ Jaroslav Sixta. Demografové nedokážou předvídat události, které by mohly počty výrazně ovlivnit, a to třeba epidemie, ekonomické krize, války, objev léků či změny zákonů.

Česko mělo na začátku letoška 10,61 milionu obyvatel. Do deseti let by se počet mohl podle střední varianty zhruba o 170.000 zvýšit na 10,78 milionu. Poté by mělo lidí v zemi postupně ubývat. V 80. letech by jich mělo v ČR žít asi 10,41 milionu, do konce století by se měl počet dostat podle statistiků na 10,53 milionu.

Česko postupně vymírá. Největší úbytek očekávají demografové v polovině 60. let s odchodem takzvaných Husákových dětí, tedy početných ročníků ze 70. let minulého století. Zemřelých by mohlo být ročně až o 45.000 víc než narozených.

Výsledky demografické projekce si můžete prohlédnout v animovaných stromech života v letech 1950 až 2101. https://t.co/kCgLppiMMn#projekce pic.twitter.com/IQpAN8euFp

— ČSÚ (@statistickyurad) 28. listopadu 2018

O to, že počet obyvatel i přes úbytky výrazně neklesne, by se měla postarat migrace. Střední varianta počítá s tím, že se do Česka ročně přistěhuje 26.000 cizinců. Kvůli většímu počtu úmrtí než narození by bez přistěhovalců mohlo v republice na konci století žít zhruba o 3,2 milionu lidí méně, ukázala střední varianta bez migrace.

Celkem by kvůli vymírání mohlo Česko od letoška do roku 2100 přijít asi o dva a čtvrt milionu obyvatel. Díky migraci by naopak mohlo do té doby téměř stejný počet lidí získat.

Život v ČR se má dál prodlužovat. Muži se nyní mají naději dožít 76 let. Do poloviny století by se mužská střední délka života mohla protáhnout na 82,1 roku a do konce století na 87,7 roku. Ženy se teď dožívají 81,8 roku. V polovině století by to mohlo být o 4,9 roku víc a do konce století ještě o dalšího 4,5 roku víc.

Podle statistiků je jisté, že podíl seniorů dál poroste. Zatímco nyní tvoří necelou pětinu obyvatel, na počátku 40. let by to měla být zhruba čtvrtina a od 60. let kolem 29 procent. Podíl dětí se naopak bude dál snižovat. Z nynějších skoro 16 procent klesne postupně na 14 procent na konci století. Poměr lidí v aktivním věku a těch, kteří jsou na jejich práci závislí, by se měl tak téměř vyrovnat. Zatímco nyní je lidí od 15 do 64 let 65 procent, za osm desetiletí by měli tvořit 56 procent obyvatel. Mělo by jich být zhruba o milion méně než dnes, a to asi 5,92 milionu.

Střední variantu považují statistici za nejpravděpodobnější. Podle nejvyšší varianty by na konci století mohlo mít Česko až téměř 12,4 milionu obyvatel, podle té nejnižší 7,4 milionu. Podle vysoké varianty by ženy přiváděly na svět za svůj život víc dětí než dnes a život by se prodloužil víc než ve středním modelu. Podle nízké by ženy měly méně potomků než v současnosti a délka života by se protahovala pomaleji.

Podle demografů je stárnutí společnosti a přibývání počtu seniorů jisté. Složení seniorské generace ovlivní v příštích desetiletích zvlášť Husákovy děti, které i v 50. letech mohou zůstat nejpočetnějšími ročníky. Sedmdesátníků by tak mohlo být víc než malých dětí. Ve druhé polovině 60. let by v Česku mohlo žít čtyřikrát víc lidí nad 85 let než v současnosti, tedy místo 200.000 zhruba 800.000.

Podle odborníků na zdravotní a sociální problematiku nejsou zatím české zdravotnictví a důchodový systém na stárnutí připraveny a v nynější podobě nebudou udržitelné. Největší problém by mohl nastat koncem 30. let, kdy začnou do penze odcházet právě silné ročníky Husákových dětí. Jen výdaje na důchody by tak mohly být podle nedávného vyjádření zástupců ministerstva práce ročně až o čtyři procenta HDP vyšší než příjmy, v dnešních cenách by tak schodek důchodového systému mohl činit ročně téměř 200 miliard korun. Očekává se, že by měly výrazně růst i náklady na zdravotní péči. Potřeba bude investovat také do sociálních služeb, podotýkají experti.

Související

Vídeň

Každý pátý obyvatel Rakouska se narodil v zahraničí

Zhruba každý pátý obyvatel Rakouska se narodil v zahraničí. Od roku 2015 se počet těchto lidí zvýšil o téměř 19 procent. Největší podíl obyvatel narozených v zahraničí vykazuje hlavní město Vídeň, kde tvoří 36,7 procenta.
Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem

V Česku zemřelo do konce listopadu víc lidí, než je běžné za rok

V Česku zemřelo do konce listopadu více lidí, než je běžné za celý rok. Podle údajů Českého statistického úřadu zemřelo do konce listopadu 114.781 lidí. Za 11 měsíců roku počet úmrtí překonal i celý rok 2015, který byl s více než 113.000 mrtvými za posledních deset let rekordní. V letech 2018 a 2019 bylo mrtvých přes 112.000. Důvody nárůstu úmrtnosti statistiky neuvádějí, pravděpodobně k němu ale přispěla epidemie nemoci covid-19.

Více souvisejících

populace češi obyvatelstvo čsú Muži ženy Česká republika Cizinci Přistěhovalectví důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 19 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy