Lidé dnes viděli medvěda u Pusteven v Beskydech. Podle ochránců přírody však není jisté, zda jde o zvíře, které se na Vsetínsku pohybovalo od září a způsobilo tam škody. I kdyby to byl medvěd "škůdce", nyní již skoro měsíc žádné škody neudělal, nemá smysl hned při každém hlášení o výskytu tam vozit odchytovou klec, řekl dnes ČTK Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí. Kvůli tomu, že zvíře přestalo škodit a mohlo i odejít na Slovensko, ochránci v úterý odvezli z terénu odchytovou klec, jež byla nastražená od začátku listopadu.
"Nevíme, jestli se na Pustevnách objevil 'náš' medvěd. V Beskydech v okolí Smrku je další medvěd, ten má stopu širší, asi 13 centimetrů. Náš škůdník má stopu kolem 11 centimetrů. Ale stop, podle kterých by se to poznalo, je nyní velmi málo, země je kvůli suchu tvrdá a stopy nejsou vidět," uvedl Orálek.
❗️Medvěd je zpátky❗️Klec dovezte rychle zpět!?Méďu viděl a nafotil dnes odpoledne poblíž Pusteven Martin Trčka. #medvědjezpět #příroda #Pustevny #medvěd pic.twitter.com/zbq2HIuvDF
— Události Brno (@UdalostiBrno) 28. listopadu 2018
Ze snímků, které zachytily medvěda u Pusteven, tak podle Orálka nic neplyne. "Jestli je to náš škůdník, tak zvětšil svůj rádius. Nemá smysl klec pořád převážet," uvedl Orálek.
Aby ochránci instalovali odchytovou klec zpět do terénu, musel by se medvěd pohybovat delší dobu v jednom místě. Klec je také třeba instalovat na vhodném, klidném místě, kudy táhne zvěř, ideálně na hřebeni. "Pustevny rozhodně klidné místo nejsou. Navíc medvěd již dlouho neškodí," uvedl Orálek, podle kterého však budou ochránci pohyb medvěda dále monitorovat, také pomocí fotopastí.
Medvěd se na Vsetínsku choval netypicky, chodil do blízkosti lidských obydlí a ztrácel plachost. Zabil asi čtyři desítky ovcí a další domácí zvířata, ničil včelíny. Na medvěda na Vsetínsku také číhal odborník na uspávání velkých šelem, veterinář Lukáš Pavlačík ze zoo ve Dvoře Králové nad Labem, na medvěda však nenarazil. Pokud by se podařilo šelmu odchytit, dočasně by mohlo být v záchranné stanici u Temelína, kterou provozuje zoo v Hluboké nad Vltavou. O medvěda také projevila zájem zoologická zahrada z Belgie.
Související
Na školním výletě v Kanadě zaútočil medvěd. Zranění školáci a učitelé bojují o život
Medvědi na neobvyklých místech v Česku. Svědectví už prověřuje policie
Medvědi , Beskydy , Zlínský kraj , Zvířata
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
3. prosince 2025 21:07
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
Bývalý princ Andrew nadále ztrácí půdu pod nohama v souvislosti s kauzou kolem vazeb na finančníka Jeffreyho Epsteina. Mladší bratr krále Karla III. přišel o další dva tituly, informovala stanice Sky News.
Zdroj: Lucie Podzimková