Pacienti s otravou krve z Frýdlantu zůstávají na intenzivní péči, případ řeší policie

Stav pacientů s otravou krve, kterou dostali po operačních zákrocích v soukromé nemocnici ve Frýdlantu, je stabilizovaný. V režimu intenzivní péče v liberecké nemocnici ale ještě několik dnů zůstanou. ČTK to dnes řekl primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) v Liberci Dušan Morman. Příčina otravy krve je stále neznámá. "Žádné nové výsledky dnes nejsou," dodal Morman. Výsledky rozborů nemá k dispozici ani frýdlantská nemocnice. Nejdřív budou nejspíš až po víkendu.

Po operaci ve Frýdlantu se náhle zhoršil zdravotní stav u devíti pacientů, ve vážném stavu je převezla záchranná služba. Osm je v nemocnici v Liberci, jeden v Jablonci. Ministerstvo zdravotnictví za nejpravděpodobnější možnost otravy krve považuje kontaminaci nitrožilní cestou, tedy použitým anestetikem. Frýdlantská nemocnice vychází z neoficiálních informací, z nichž naopak vyplývá, že infekce nevznikla při operacích.

Mimo oddělení ARO a JIP je zatím jeden z devíti hospitalizovaných, leží v liberecké nemocnici. Ostatní nadále potřebují intenzivní péči. "Jejich stav je stabilizovaný, nicméně nadále vyžadují pobyt na jednotce intenzivní péče. Bude to trvat přes víkend," uvedl Morman.

Pacienti hospitalizovaní v liberecké nemocnici jsou mimo ohrožení života, nicméně nadále zůstávají pod pečlivým lékařským dohledem na lůžkách intenzivní péče. Stále čekáme na výsledky laboratorních testů, abychom mohli určit příčinu otravy. #nemocnice #liberec #otrava

— Nemocnice Liberec (@NemLiberec) 30. listopadu 2018

Podle ministerstva zdravotnictví je pravděpodobnou příčinou otravy kontaminace nebo závadné složení anestetika. "Největší pravděpodobnost je kontaminace nitrožilní cestou, tedy anestetikem, které bylo použito. Máme štěstí, že byť kontaminace vedla ke zcela zásadnímu klinickému postižení, tak se klasickými léčebnými metodami povedlo stav pacientů dramaticky zlepšit," uvedl dnes pro Českou televizi náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Příznaky otravy má devět z 16 pacientů, mužů a žen různého věku, kteří od pondělí do středy podstoupili operaci v soukromé nemocnici ve Frýdlantu. Šlo o různé operace - kolene, žlučníku či gynekologické. Operace prováděly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i různé sestry.

"Podle našich dosavadních neoficiálních informací se bakteriologické příčiny vyšetřeními u pacientů nepotvrdily, což by mělo znamenat, že k infekci nedošlo v rámci operačního zákroku. Nicméně stále čekáme na kompletní výsledky testů," řekla dnes ČTK mluvčí frýdlantské nemocnice Dita Fuchsová.

Nemocnice Frýdlant patří od roku 2013 do skupiny EUC (dříve Euroclinicum) a dlouhodobě se potýká s nedostatkem lékařů. V roce 2015 kvůli tomu uzavřela lůžkové interní oddělení a přeměnila ho na lůžka následné péče. Od dubna 2016 přestala v nemocnici fungovat akutní interní ambulance a od letošního července nezajišťuje ani pohotovostní službu. Ještě před pěti lety mělo zařízení 126 lůžek, dnes jich zůstává 80, z toho 35 je akutních a 45 následné péče. Liberecký kraj chce nejpozději do konce června 2019 Nemocnici Frýdlant převzít, a zajistit tak zdravotní péči pro zhruba 25.000 obyvatel Frýdlantského výběžku.

Související

Nemocnice Frýdlant

Po otravě krve byl propuštěn další pacient, operační sál ve Frýdlantě zůstává zapečetěn

Z Krajské nemocnice v Liberci dnes propustili dalšího z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant. Jde o pacientku po gynekologickém zákroku. Ostatní zůstávají v péči lékařů. S výjimkou jedné pacientky ve vážném stavu, která leží na anesteziologicko-resuscitačním oddělení v Liberci, se stav ostatních zlepšuje. Nikdo další ale nebude propuštěn dříve než po neděli, řekl dnes ČTK mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Více souvisejících

nemocnice Frýdlant nemocnice Liberec nemocnice pacienti Liberecký kraj

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy