Popálený horník je stále v umělém spánku, brzy ho čekají náročné operace

Stav dvou horníků převezených do Fakultní nemocnice v Ostravě po čtvrteční explozi metanu v Dole ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku zůstává neměnný. O oba muže stále pečují na Klinice popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie. Vážněji zraněný muž je na jednotce intenzivní péče a jeho stav je kritický, lékaři se chystají na operace. U horníka s lehčím zraněním se zlepšuje jeho psychický stav. Vyplývá to z dnešního vyjádření mluvčí nemocnice Nadi Chattové a primáře oddělení rekonstrukční chirurgie Ladislava Petráše. Neštěstí před týdnem nepřežilo 13 lidí, z toho 12 Poláků. Dalších deset bylo zraněno, tři skončili v nemocnicích, jeden byl ale propuštěn už v pátek.

Vážněji zraněný muž má hluboké popáleniny na polovině těla a je v umělém spánku. Podle mluvčí nelze předpokládat, že by se jeho zdravotní stav nějak razantně změnil ze dne na den. "Jeho léčba bude dlouhodobá," řekla mluvčí.

Také podle Petráše se celkový stav popáleného muže příliš nemění. "Samozřejmě probíhají neustále nějaké menší kroky, jež jsou podmíněné každodenními drobnými změnami zdravotního stavu, které nás naplňují velmi opatrným optimismem. Pacient je neustále monitorován a probíhá intenzivní terapie. Na prohlášeni o tom, zda se něco lepší, je ale v tuto chvíli příliš brzo," uvedl Petráš.

Podle něj je nyní popálený muž v předoperační fázi. "Ta nastane velice brzy, kdy budeme volit strategii a začneme odstraňovat postupně nekrotické úseky kůže u tohoto popáleného a budeme zahajovat transplantace," uvedl Petráš.

Podle něj muž už prodělal akutní operaci hned v prvních hodinách po jeho hospitalizaci. "Jednalo se o uvolňující nářezy, které proběhly," uvedl primář. Na terapii lékaři spolupracují s traumatology, ale například i s plicním oddělením, očními specialisty či neurology. "Dá se říct, že celá nemocnice je teď organicky zapojená do léčby tohoto pacienta," doplnil Petráš.

Druhý ze zraněných je ve stabilizovaném stavu na standardním pokoji. "Komunikuje s lékaři, kteří ale neřeší pouze popáleniny, které má na zhruba deseti procentech těla, ale i jiná zranění, které muž při neštěstí utrpěl," uvedla mluvčí. Podle primáře jde o skeletální poranění, která lékaři kromě popálenin musí řešit. "Snažíme se stabilizovat toho člověka do té míry, abychom ho co nejdříve dostali k rodině domů. Myslím si, že se začíná lepšit jeho psychický stav, což se projevuje v poměrně živé komunikaci s personálem," uzavřel Petráš. O oba zraněné muže se aktivně zajímají jejich rodiny.

V severní lokalitě Dolu ČSM dnes byla obnovena těžba. Horníci fárají do zbývajících částí, které nebyly zasaženy čtvrtečním neštěstím. Podle mluvčího OKD Iva Čelechovského dnes v první vlně nastoupilo do práce 370 zaměstnanců. Dnes se jich tam vystřídá dalších asi 600.

Související

Ilustrační foto

Neštěstí v dolech OKD: Kdo nese vinu? Komise vynesly verdikt

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. ČTK to řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Více souvisejících

Výbuch metanu v dole OKD na Karvinsku (20. 12. 2018) FN Ostrava Moravskoslezský kraj

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy