Senior přiznal útoky na trať kvůli migrantům: Měl jsem sny, že nám znásilňujou ženský, hájí se

Jaromír Balda (71) se dnes u soudu přiznal k pokácení dvou stromů na železniční tratě a způsobení nehod dvou vlaků. Obžaloba jeho počínání vyhodnotila jako teroristický útok. Senior ale tvrdí, že nechtěl nikomu ublížit. Snažil se prý vyvolat odpor k migrantům. Proto na místě činu i jinde zanechával letáky s texty, které měly vyvolat dojem, že je psal vyznavač džihádu. Muži hrozí pět až 15 let vězení.

První srážka vlaku s pokáceným stromem se stala počátkem června 2017 mezi Mladou Boleslaví a Bakovem nad Jizerou, druhá o necelé dva měsíce později mezi stanicemi Bezděz a Bělá pod Bezdězem. V prvním vlaku bylo deset lidí, ve druhém devět. Nikdo z nich se nezranil. České dráhy vyčíslily způsobenou škodu na 155.000, Správa železniční dopravní cesty na dalších 63.000 korun.

"V žádném případě jsem nedělal žádný teror. Nechtěl jsem nikomu ublížit nebo někoho zabít. Chtěl jsem pouze vyvolat odpor, aby k nám ta hrůza nepřišla," řekl dnes Balda, který ze zdravotních důvodů vypovídal vsedě. "Neměl jsem strach ze všech migrantů. Jenom z těch náboženských, zmanipulovaných, sebevražedných," dodal.

Opakovaně zdůraznil, že v dané době bral prášky na tlak, které měly vedlejší účinky. Trápily ho prý hrůzné sny, které "plynule navazovaly na to, co se dělo v Německu a ve Francii v souvislosti s migranty". "Měl jsem sny, že se sem valej vlakem jako v indickejch filmech - na stupačkách, na střeše - a že nám znásilňujou ženský," řekl důchodce.

Jeden z těchto snů ho podle něj přiměl, aby šel pokácet první ze stromů - dvanáctimetrovou olši. Ke druhému činu, pro nějž si vyhlédl patnáctimetrovou borovici, jej pak údajně motivovaly nepokoje v detenčním zařízení pro cizince Bělá-Jezová. "Chtěl jsem lidi varovat. Byl to zoufalý křik starého dědka k těm mladším, aby si dali pozor," uvedl.

Balda zároveň připustil, že nyní vnímá věci jinak. "Za toho tři čtvrtě roku, co sedím na Pankráci, se mi to v hlavě trochu srovnalo," uvedl. "Byla to ode mě zhovadilost, měl jsem se svěřit manželce nebo synům. Škodu bych chtěl uhradit, možná mi půjčí synové," řekl.

Vedle teroristického útoku čelí senior obžalobě z vyhrožování teroristickým trestným činem. Do schránek totiž roznášel letáky, v nichž záměrně krkolomnou češtinou vyhrožoval útokem "českým nevěřícím psům a jejich pesicím". Tiskovin prý vytvořil asi stovku. Jeden leták zaslal i televizi Prima, což dnes zdůvodnil tím, že chtěl před prezidentskou volbou varovat veřejnost, aby nevolila kandidáta vstřícného k migrantům, tedy Jiřího Drahoše.

Muž o sobě tvrdí, že je odpůrcem násilí. V minulosti se zúčastnil protimigračních demonstrací v Praze, podle něj to ale k ničemu nevedlo, a proto se rozhodl pro jinou formu upozornění. Prohlásil také, že má složené zkoušky z kácení stromů a že dřeviny na koleje záměrně umisťoval tak, aby nemohly vlak ohrozit.

"Nekácel jsem je kolmo k trati, ale šikmo, aby tam spadl vršek koruny, kde jsou jenom konce větví, které vlak dokáže překonat. Kdybych si představil, že se tam dostane celý kmen, tak bych to v životě neudělal," řekl. Dopravní znalec však řekl, že první vlak nevykolejil jen s velkým štěstím a že ve druhém případě zase mohly proniknout větve do kabiny strojvedoucího. Překážky byly umístěné v úseku, kde vlaky neměly šanci včas zabrzdit.

Hlavní líčení je nařízené do středy, kdy k soudu přijdou experti z oboru psychologie a psychiatrie a kdy by také mohl padnout verdikt. Státní zástupce Martin Bílý dnes ČTK řekl, že zmínění znalci navrhli soudci, aby Baldovi uložil povinné ambulantní léčení. V úterý budou vypovídat svědci, mimo jiné rodinní příslušníci obžalovaného a také strojvedoucí z obou vlaků.

Související

Jaromír Balda

Teror na železnici: Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek nad Baldou

Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek nad Jaromírem Baldou, jenž si má odpykat čtyři roky vězení za teroristický útok na železnici a za vyhrožování teroristickým trestným činem. Balda podal dovolání proti pravomocnému verdiktu potvrzenému Vrchním soudem v Praze. Informaci z justiční databáze potvrdila ČTK Jitka Kubešová, mluvčí Krajského soudu v Praze, který případ řešil jako první instance.

Více souvisejících

Jaromír Balda (útoky na železnici) soudy Terorismus Mladá Boleslav Praha uprchlíci

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 57 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy