OKD vyplatí rodinám horníků ze Stonavy více peněz

Těžební společnost OKD zvýšila o 100.000 korun jednorázové odškodnění rodinám třinácti horníků, kteří loni v prosinci zemřeli při výbuchu metanu v Dole ČSM Sever ve Stonavě. Mezi rodiny kromě toho navíc rozdělí prostřednictvím své Nadace OKD dalších 15 milionů korun. ČTK to dnes řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Jednorázové odškodnění se zvedne z 240.000 na 340.000 korun. "Vyplaceno bude manželce a každému nezaopatřenému dítěti. Pokud zemřelí horníci žili s rodiči, dostanou dohromady 340.000 korun i oni," řekl mluvčí. Stejnou částku vyplatí OKD i v případě, že s horníkem žil v jedné domácnosti jen jeden z rodičů.

Pozůstalí budou mít podle Čelechovského rovněž nárok na úhradu přiměřených nákladů spojených s léčením nebo pohřbem. "Jedná se například o náhradu za realizaci pohřbu, hřbitovní poplatky, výdaje na zřízení pomníku nebo desky do výše nejméně 20.000 korun," uvedl. Uhelná společnost začala jednorázové odškodnění vyplácet už koncem ledna. V případě, že některé rodiny už peníze dostaly, bude jim rozdíl doplacen.

Děkujeme firmě SEW-Eurodrive CZ s.r.o za příspěvek do sbírky pro pozůstalé rodiny důlního neštěstí ze dne 20.12.2018 na dole ČSM. #nadaceokd #buddobry #dulninestesti #verejnasbirka #podporarodin #help #miners #beegood #nonprofit pic.twitter.com/JFsCXF5r1a

— Nadace OKD (@Nadace_OKD) 15. února 2019

Pozůstalí mají také nárok na náhradu nákladů na výživu, tedy takzvanou rentu. "Bude příslušet pozůstalým, kterým zemřelý zaměstnanec výživu poskytoval nebo byl povinen poskytovat," uvedl Čelechovský. Pozůstalí budou rentu dostávat tak dlouho, jak dlouho by jim byl povinen platit výživu horník, nejdéle však do měsíce, kdy by horník dosáhl 65 let. Renta bude v rozmezí od 50 do 80 procent průměrného výdělku zaměstnance, podle toho, kolik lidí živil.

Vedení společnosti OKD se současně rozhodlo, že pro postižené rodiny vyčlení i částku 15 milionů korun, která bude prostřednictvím Nadace OKD přerozdělena mezi pozůstalé českých i polských horníků. Nadace už dříve prostřednictvím sbírky získala na pomoc rodinám horníků 2,7 milionu korun. Tyto peníze a nově i přidělených 15 milionů korun nadace pozůstalým rozdělí do konce dubna, uvedla ředitelka nadace Karolína Preisingerová. Další sbírku, tentokrát výhradně určenou dětem horníků, organizoval Spolek svatá Barbora. Celkem se na ní sešlo víc než čtyři miliony korun.

Neštěstí v Dole ČSM se stalo loni 20. prosince, když v hloubce kolem 880 metrů pod povrchem vybuchl metan. O život přišlo 13 horníků, z nichž bylo 12 Poláků a jeden Čech. Deset havířů bylo při výbuchu zraněno, jeden stále zůstává v nemocnici. Vynést z dolu se zatím podařilo jen čtyři mrtvé, devět těl dosud zůstává pod zemí.

Související

Ilustrační foto

Neštěstí v dolech OKD: Kdo nese vinu? Komise vynesly verdikt

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. ČTK to řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Více souvisejících

Výbuch metanu v dole OKD na Karvinsku (20. 12. 2018) OKD odškodnění

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 11 minutami

před 35 minutami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

včera

včera

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

včera

včera

včera

Dmitrij Medveděv

Západ trpí duševní poruchou. Musíme ho vyléčit jadernými zbraněmi, navrhuje Medveděv

Rétorika ruských představitelů se nadále vyostřuje. Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady a jeden z nejbližších spojenců prezidenta Vladimira Putina, zveřejnil na sociální síti Telegram příspěvek, ve kterém přirovnává moderní ruské zbraně k „sedativům“ a „neuroleptikům“ určeným k potlačení takzvané západní rusofobie.

včera

Plán na návrat Ruska na olympijské hry vyvolal na Ukrajině vlnu pobouření

Ukrajinská vláda ostře kritizovala slova budoucí prezidentky Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Kirsty Coventryové, která naznačila možnost návratu ruských sportovců na olympijské hry. Rusko bylo z účasti na hrách pod svou vlajkou vyloučeno poté, co v únoru 2022 zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, což MOV považoval za porušení svých pravidel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy