Lanovka na Sněžku nejezdí, zastavil ji silný vítr

Lanovka na Sněžku se kvůli silnému větru nerozjela. Na Sněžce ráno pršelo, vítr dosahoval rychlosti okolo 90 kilometrů v hodině a teplota se pohybovala okolo šesti stupňů Celsia, pocitová byla okolo dvou stupňů. ČTK to zjistila z webu lanové dráhy a polské horské služby. Lanovka může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině.

Turisté, kteří se chtějí v deštivém a chladném počasí přesto z Pece pod Sněžkou na nejvyšší horu vydat, musí jinudy než Obřím dolem. Správa Krkonošského národního parku výstupovou cestu od kapličky do Obřího sedla uzavřela, kvůli poničenému mostku v Rudné rokli na jihozápadním svahu Sněžky u trkače. Alternativní trasa z Pece na Sněžku vede po zelené turistické značce na Růžohorky a odtud po žluté. Delší trasa, kterou se turisté vyhnou Obřímu dolu, vede na Sněžku přes Richtrovy boudy, Výrovku a Luční boudu.

Lanovku na Sněžku tvoří dva úseky, Pec pod Sněžkou - Růžová hora a Růžová hora - Sněžka. Spodní úsek na Růžovou horu je kvůli větru mimo provoz spíše výjimečně. Celková délka lanové dráhy je asi 3,5 kilometru. Z hlediska převýšení a počasí jde v ČR o nejextrémnější kabinovou lanovku. Převýšení lanové dráhy z dolní stanice v Peci do horní stanice na Sněžce je přes 700 metrů. První úsek má převýšení asi 510 metrů a druhý 260 metrů. Aktuální informace o provozu lanovky je možné sledovat na webu.

V Krkonoších vydatně prší a teploty v 1000 metrech se pohybují kolem deseti stupňů Celsia. Meteorologové upozornili na to, že Krkonoše dnes mohou zasáhnout až extrémní srážky, po nichž se mohou rychle rozvodnit hlavně menší řeky. Ve Špindlerově Mlýně hladina Labe po silném dešti v 07:00 přesáhla hranici prvního stupně povodňové aktivity. V Krkonoších má pršet celý den a také vítr by měl být silný a v nárazech dosahovat rychlosti i přes 70 kilometrů v hodině. Podobné počasí má být v Krkonoších i ve čtvrtek, vítr by měl ale od západu postupně slábnout.

Související

Více souvisejících

sněžka Lanovky vítr

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 51 minutami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy