Privatizace Mostecké uhelné? V kauze vypovídala bývalá náměstkyně MPO

Bývalá náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Milada Vlasáková dnes u pražského městského soudu popsala jednání, která předcházela prodeji státního podílu v Mostecké uhelné společnosti (MUS). Hlavní líčení bude pokračovat v dalších dnech, kdy chce soud vyslechnout další svědky.

Vlasáková působila na ministerstvu jako náměstkyně mezi lety 1998 a 2002. Pod její divizi spadala i sekce, která měla na starosti privatizaci. Vlasáková dnes řekla, že její sekce připravovala zprávu pro vládu současného prezidenta Miloše Zemana, která v červenci 1999 prodej státního podílu firmě Investenergy schválila.

O MUS se ministerstvo podle bývalé náměstkyně zajímalo mimo jiné proto, že šlo o významnou společnost, která zaměstnávala tisíce lidí, zejména ze severních regionů země. "Jakékoli problémy by na severu znamenaly velmi katastrofální situaci," řekla.

Obžaloba viní pětici bývalých manažerů MUS - Antonia Koláčka, Jiřího Diviše, Petra Krause, Oldřicha Klimeckého a Marka Čmejlu z toho, že ovládli MUS jejími vlastními penězi a podvedli stát jakožto menšinového akcionáře. Česku údajně způsobili podvodem a zneužitím obchodních informací škodu nejméně 3,2 miliardy korun. Obžalobě čelí i exnáměstek ministra průmyslu Robert Sýkora.

Odprodej 46procentního státního podílu firmě Investenergy za 650 milionů korun schválila Zemanova vláda jednomyslně. Vlasáková dnes řekla, že cena odpovídala tržní hodnotě akcií navýšené o čtvrtinu. Podle státního zástupce Investenergy zaplatila za podíl penězi, které pocházely přímo z uhelné společnosti, odkud je předtím obžalovaní údajně vyvedli.

Podle Vlasákové státní podíl v MUS tehdy už nebyl majoritní a působení na směřování firmy by tak pro stát bylo komplikované, proto stát MUS prodal. O tom, jak se stalo, že stát o většinu ve společnosti přišel, bývalá náměstkyně nevěděla.

Krausův případ dnes soudkyně vyloučila k samostatnému projednání. Muže totiž v polovině května zadržela švýcarská policie na ženevském letišti. Krause již švýcarská justice v případu MUS pravomocně odsoudila k 16měsíčnímu vězení. Policie ho po zadržení převezla do výkonu trestu ve věznici poblíž města Fribourg. Pokud obviněný nastoupí pro totožný skutek do vězení v jiném státě, musí český soud Krausovo trestní řízení zastavit.

Související

Miloš Zeman

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti (MUS), který v roce 1999 schválila jeho vláda. MUS podle něj nebyla strategickou společností a vláda byla ráda, že se menšinového podílu zbaví.
MUS

V kauze Mostecké uhelné vypovídal miliardář Bobela, obviněného Koláčka se zastal

V kauze údajného tunelování a podvodného ovládnutí Mostecké uhelné společnosti (MUS) u soudu vypovídal miliardář a někdejší spolumajitel firmy Vasil Bobela. Mimo jiné uvedl, že v roce 1999 neměl management MUS pochyby o zákonnosti svého jednání, protože policie nic protiprávního neodhalila. Na některé z položených otázek dnes Bobela nicméně odmítl odpovědět, aby si nepřivodil nebezpečí trestního stíhání.

Více souvisejících

MUS soudy Praha

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 51 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy