Bývalý první náměstek ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Vladimír Šiška, který si odpykává čtyřleté vězení, dnes znovu stanul před soudem. Aktuální kauza se týká údajného zneužití pravomoci ve prospěch firmy Atos. Společně se Šiškou usedli na lavici obžalovaných někdejší šéfové IT odboru ministerstva Milan Hojer a René Piták. Všichni vinu odmítli.
"Necítím se být vinen v žádném bodu obžaloby. Nejsem si vědom, že bych porušil nějaký zákon nebo nařízení ministerstva. V obžalobě k tomu není žádný důkaz. Ze svědeckých výpovědí naopak vyplývá, že jsem pracoval svědomitě," vypověděl Šiška u pražského městského soudu, kam ho společně s Hojerem přivedla vězeňská eskorta.
Šiška podle obžaloby rozhodl z pozice prvního náměstka ve druhé polovině roku 2011, že MPSV přejde na nový účetní systém správní ekonomiky. Proto uložil tehdejšímu řediteli IT odboru Pitákovi, aby ukončil smlouvu s dosavadním dodavatelem, firmou Dusil a spol.
Státní zástupkyně Šiškovi vyčítá, že následně nenařídil vyhlášení zadávacího řízení na nového dodavatele, ale údajně vědomě porušil zákon o veřejných zakázkách a věc zadal přímo firmě Atos IT Solution and Services. Pitákův nástupce Hojer pak na ministerstvu údajně nepravdivě uvedl, že zakázku může realizovat pouze Atos.
Šiška obžalobu zkritizoval mimo jiné za to, že nezkoumala technické a časové podmínky v době realizace projektu. Řekl také, že ministerstvo chtělo od Atosu odkoupit licenci, ale nejprve si prý muselo celou věc odzkoušet, aby mohlo správně napsat zadání veřejné soutěže.
"Soudy opakovaně přiznávají můj podíl na obrovských úsporách státního rozpočtu. Žádný soud nikdy neřekl, že bych způsobil státu škodu nebo že bych se osobně obohatil," zdůraznil Šiška.
Hojer uvedl, že na ministerstvo nastoupil v únoru 2012 jako referent a několik dní poté byl po odvolání Pitáka pověřen řízením odboru. Podotkl, že nebyl jmenovaným ředitelem. "Neměl jsem podpisovou pravomoc. Nemohl jsem objednat ani za korunu toaletní papír," prohlásil. Popřel výpověď jednoho z bývalých kolegů, podle níž vložil do příslušného dokumentu k zakázce nepravdivé informace.
Všechny body obžaloby odmítl také Piták, který na ministerstvu pracoval deset měsíců a musel podle vlastních slov odejít kvůli neshodám ve spolupráci s nově zřízeným generálním Úřadem práce. Předtím působil deset let na ministerstvu zemědělství.
Podle státní zástupkyně obstarali obžalovaní Atosu neoprávněný čistý zisk ve výši minimálně 8,1 milionu korun, z toho Hojer 1,2 milionu Kč a Piták zhruba 17.000 korun. Obžaloba jim klade za vinu zneužití pravomoci, Šiškovi s Hojerem pak také porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Šiškovi za to hrozí až 12, Hojerovi až deset a Pitákovi až pět let vězení. Soudkyně Veronika Čeplová případ dvakrát vrátila k došetření, podruhé se však do věci vložil vrchní soud a nařídil jí věc projednat.
Kvůli Šiškovým kauzám rezignoval v říjnu 2012 ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09), kterého soudkyně hodlá předvolat. Policie vedla proti Šiškovi celkem pět trestních stíhání, kauza Atos je posledním z nich. Soudy Šišku v minulosti uznaly vinným ve dvou případech - zmanipulování ministerských IT zakázek pro firmu Fujitsu a vydírání firmy OKsystem. Hojer je za mřížemi na tři roky za vydírání OKsystemu a za to, že po odchodu z ministerstva kradl elektroniku v restauracích. Policie ho nyní šetří také kvůli údajnému nedbalostnímu neplacení alimentů. Piták nemá v rejstříku trestů žádný záznam.
Související
Drábkův exnáměstek Šiška si trest odpyká. Ústavní soud odmítl obě stížnosti
Bývalý Drábkův náměstek Šiška podal dvě ústavní stížnosti
Vladimír Šiška (Drábkův náměstek na MPSV) , Ministerstvo práce a soc. věcí , Milan Hojer (informatik) , soudy
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
před 1 hodinou
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
před 2 hodinami
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
před 3 hodinami
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
před 4 hodinami
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
před 5 hodinami
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
před 6 hodinami
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
před 7 hodinami
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
před 8 hodinami
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
před 8 hodinami
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
před 10 hodinami
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
včera
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
včera
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
Americký prezident Donald Trump opět upozornil íránský režim, aby se nepokoušel o další vývoj jaderných zbraní. Washington je podle Trumpa připraven na další úder proti íránským jaderným zařízením.
Zdroj: Lucie Podzimková