ZOO Dvůr Králové nad Labem v neděli ráno zahájí transport pěti vzácných nosorožců černých do středoafrické Rwandy. Do rwandského národního parku Akagera by měli po leteckém převozu dorazit v pondělí dopoledne. Ve Rwandě mají zvířata podpořit tamní populaci nosorožců v minulosti vyhubenou. Chystaný převoz je největším transportem nosorožců z Evropy do Afriky, řekli dnes novinářům představitelé zoo a organizátoři transportu. Dvorská zoo, kterou vlastní kraj, patří k největším a nejúspěšnějším chovatelům nosorožců na světě.
Tři nosorožci pro Rwandu jsou z chovu dvorské zoo, další dva jsou ze zoo Flamingo Land ve Velké Británii a z dánské zoo Ree Park Safarie. Všichni nosorožci vybraní k přesunu do Afriky jsou takzvaného východního poddruhu, jehož ve volné přírodě žije odhadem posledních několik stovek jedinců. Všech nosorožců černých v přírodě zbývá kolem 5000.
"Je to historický projekt pro Rwandu a chov nosorožců, který se ve Rwandě obnovuje," řekl rwandský velvyslanec v Německu a pro ČR Igor Cesar. Ve Rwandě byli nosorožci v souvislosti s občanskou válkou v polovině 90. let minulého století zcela vyhubeni. Předloni byla do Rwandy přemístěna skupina 18 nosorožců dvourohých východního poddruhu z jižní Afriky. Žijí v jižní části parku Akagera.
Nosorožci z Británie a Dánska dorazili do Dvora Králové loni na podzim a poslední zhruba tři měsíce se skupina intenzivně připravuje na transport. Především si zvířata, každé o váze zhruba jedné tuny, zvykají na transportní železné bedny. "Cvičíme s nimi denně. Zásadní je, aby zvířata z bedny neměla špatnou zkušenost," řekl zoolog Jiří Hrubý.
Po naložení nosorožců v bednách na nákladní auta v neděli ráno zamíří kolona na pražské ruzyňské letiště. Odletět by měli vpodvečer a let do hlavního města Rwandy Kigali by měl trvat asi sedm hodin. Do Akagery by se zvířata měla dostat v pondělí dopoledne. Doprovázet je bude pětičlenný tým, jehož členem bude i africký odborník na transporty zvířat Pete Morkel. "Jde o mladá zvířata, která jsou v dobré kondici. Doufáme, že vše bude bez problémů," řekl Morkel. Zvířata budou při transportu dostávat sedativa, uspána nebudou.
Náklady na projekt činí asi 4,3 milionu korun. Z nich nejnákladnější je letecký transport za asi 3,5 milionu korun a pořízení beden za 700.000 korun. Peníze poskytli dárci a na projekt šel také výtěžek z různých akcí dvorské zoo. Se sháněním peněz pomáhala i patronka přesunu, modelka Veronika Vařeková. "Rwandu jsme zvolili proto, že pytláctví tam je na bodu nula," řekla.
Zvířata z Evropy budou ve Rwandě nejdřív v ohradách z dřevěných kůlů zvaných boma o rozměrech osm krát osm metrů. Po několika týdnech by měli být postupně vypouštěni do větších oplocených výběhů o rozloze jednoho až 16 hektarů. Zhruba po roce by mohli být vypuštěni do severní části parku na území o rozloze 3000 hektarů, které je poloostrovem vybíhajícím do jezera. Charakter poloostrova podle ředitele dvorské zoo Přemysla Rabase usnadní ostrahu zvířat. Park podle něj trvale hlídají ozbrojení strážci. Zvířata také kvůli sledování dostanou do rohů vysílačky.
Zoologové předpokládají, že nejprve by se zvířata z Evropy mohla pářit mezi sebou. V budoucnu se předpokládá, že by se mohla pářit i s nosorožci z Jihoafrické republiky. "Nosorožci z Evropy významně přispějí k tomu, aby populace ve Rwandě byla geneticky variabilnější," řekl vedoucí mezinárodních projektů dvorské zoo Jan Stejskal.
Zvířata budou darem rwandské vládě. Projekt má podporu a zastřešení od Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), která zajišťuje chovný program nosorožců v Evropě.
Související

Nosorožec v rakouské ZOO napadl ošetřovatele, žena útok nepřežila

Velký den. Vědci mají prvotní zárodečné buňky z ohroženého severního bílého nosorožce
Nosorožci , zoo dvůr králové nad labem , Rwanda , Zvířata , afrika
Aktuálně se děje
před 25 minutami

Maďarsko udělalo významný krok k záchraně, Kanada si pohodlně došla pro další výhru
před 56 minutami

Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky
před 1 hodinou

Zelenskyj: Trump musí pochopit, že překážkou míru je Putin. Co mu řekl ve Vatikánu ale neprozradí
před 2 hodinami

Kallasová: Mírové rozhovory neproběhnou. Putin do Turecka nepřijde, nemá odvahu postavit se Zelenskému
před 4 hodinami

Víkendové počasí oteplení nepřinese. Na léto si ještě počkáme
včera

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán
včera

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN
včera

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík
včera

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce
včera

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa
včera

Zelenskyj: Na jednání jsme pozvali i Trumpa. Pokud Putin nepřijede, nechce ukončit válku
včera

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka
včera

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ
včera

Proč opět Saúdské Arábie? Pro cíl Trumpovy první zahraniční cesty existuje jednoduché vysvětlení
včera

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů
včera

Květen není jen o prvním máji. Přináší patnáct dní, kdy jsou Češi jednotní
včera

Měl by Pákistán šanci porazit Indii? Má eso v rukávu, na které největší země světa nestačí
včera

Fico se bojí kritiků. Svolává Bezpečnostní radu, che zrušit víkendové politické debaty
včera

Trump dorazil do Saúdské Arábie. Na první zahraniční cestu si s sebou vzal Muska
včera
Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc
Izrael čelí vážnému obvinění ze strany šéfa Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), Philippa Lazzariniho, který v rozhovoru pro BBC označil zadržování potravinové a humanitární pomoci v Gaze za „válečnou zbraň“. Podle něj je systematické odepírání základních životních potřeb civilnímu obyvatelstvu nejen morálně nepřijatelné, ale může být klasifikováno i jako válečný zločin.
Zdroj: Libor Novák